Lidé s rouškou podle vědců nedodržují doporučený odstup

Behaviorální vědy se věnují analýze chování lidí a zahrnuje to oblast psychologie, antropologie, psychobiologie a kognitivní vědu. Jinými slovy můžeme říct, že tato věda se zabývá obecným chováním společnosti. Nový experiment naznačuje, že lidé, kteří se domnívají, že roušky jsou účinná prevence proti šíření covid-19 už tolik nezachovávají minimální dvoumetrové odstupy.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Britští vědci, kteří se zabývají behaviorální vědou provedli experiment s 800 dobrovolníky. Ti byli požádáni po shlédnutí fotografií lidí v různých situacích, aby uvedli, jak moc blízko by byli ochotni stát u dané osoby. Lidé na fotografiích byli situováni jak ve vnitřním prostoru, tak venkovním, byli zde i skupiny lidí nebo pár a někteří byli vyfoceni s rouškou a jiní nikoliv.

Experiment ukázal, že dobrovolníci byli ochotni stát u jiné osoby 1,8 m v případě, že měl jedinec na fotografii roušku. V případě, že tomu tak nebylo průměr byl přes dva metry. Výzkum také ukázal, že lidé, kteří spadají do rizikové skupiny a mají větší pravděpodobnost hospitalizace udržují automaticky větší vzdálenost, ať už byl člověk s rouškou nebo bez roušky, informoval Sky News.

„Nosit roušky celkově snižuje riziko šíření covid-19, takže se lidé automaticky cítí bezpečněji a jsou ochotnější podstoupit riziko,“ uvedl Ashley Luckman, hlavní autor studie. Dodal, že výsledky experimentu se zdají být klasickým případem kompenzace rizika. Vědec a jeho tým varují, že by mohl nastat problém při obnovení ochranných opatření v důsledku druhé vlny covid-19 a apelují na vládu, aby zdůraznila, že roušky nejsou alternativou sociálního distancování.

Vědci ve své zprávě uvedli, že je třeba dalších výzkumů, aby mohli zajistit více důkazů o tom, kdy přesně převažuje sociální distancování nad výhodami roušek. Ale podle vědců je již v současné době zřejmé, že největší přínos mají roušky spojené společně se sociálním distancováním a nikoliv, že jedno zastupuje druhé.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko: Ve hře je mnoho životů, nelze čekat se zpřísněním

27.09.2020 11:34 Španělská vláda pohrozila vedení madridského autonomního regionu, že zasáhne do opatření proti…

V Německu přibylo podstatně méně případů koronaviru než v Česku

27.09.2020 08:48 Německý Institut Roberta Kocha (RKI) dnes podle očekávání ohlásil menší nárůst případů nákazy…

Francie hlásí za 24 hodin dalších více než 14 000 případů

26.09.2020 21:55 Ve Francii se v minulých 24 hodinách potvrdilo 14.412 nových případů koronaviru. Je to o něco méně…

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než…

26.09.2020 21:00 Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama