Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal zákon, podle něhož nyní hrozí za pokus o spáchání teroristického činu trest smrti. Informovaly o tom dnes ruské tiskové agentury. Režim přitom terorismus vykládá široce, poznamenal běloruský nezávislý server Naša Niva. Podle agentury AFP jde o obvinění, kterému čelí řada opozičních aktivistů.
"Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal zákon, jenž stanoví možnost trestu smrti za pokus o teroristický čin," uvedla agentura Ria Novosti.
Bělorusko je jedinou zemí v Evropě, kde trest smrti nebyl zrušen. V současné době tam hrozí poprava za spáchání teroristických činů, při kterých někdo zemře, za brutální nebo mnohonásobné vraždy, uvedla již dříve agentura Reuters. Podle webu Naša Niva dosud nebylo možné uložit trest smrti za přípravu k trestnému činu a pokus o něj. Země každoročně vykoná několik poprav, které provádí zastřelením.
Novelu trestního zákoníku už dřív schválily obě komory běloruského parlamentu. Zbýval podpis prezidenta, jenž zákon nyní posvětil svým podpisem. Příslušný dokument byl dnes zveřejněn na národním právním internetovém portálu, zákon vstupuje v platnost deset dní po svém oficiálním zveřejnění, píše TASS.
Reuters dříve uvedl, že Bělorusko začalo řešit změnu zákona poté, co se někteří aktivisté pokusili sabotovat část železniční sítě, aby z běloruského území ztížili Rusku nasazení vojsk při jeho invazi na Ukrajinu. Běloruská policie některé sabotéry obvinila z terorismu.
Agentura AFP dnes upozornila, že od rozsáhlého protestního hnutí v roce 2020 proti znovuzvolení autoritářského vůdce Lukašenka úřady mnoho odpůrců režimu obvinily a zatkly za pokus o teroristický čin nebo jeho přípravu. Loni podle ní běloruská prokuratura oznámila vyšetřování kvůli "přípravě organizovaného teroristického činu" běloruské opoziční vůdkyně a kandidátky na prezidentský úřad v minulých běloruských volbách Svjatlany Cichanouské, která žije v exilu. Stíhaní jsou i další zástupci opozice. Řadu opozičních představitelů soudy poslaly na dlouhá léta do vězení.
Související

Putinovi slouhové v Evropě: Jména se sama nabízejí. Kdo ale stojí Moskvě nejblíž?

Skončí nevoliči Lukašenka ve vězení? Polsko si ostře rýplo do běloruských voleb
Bělorusko , Alexandr Lukašenko , Trest smrti
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Zelenskyj nechápe, proč Trump mlčí. Západ jen dodává Putinovi odvahu, tvrdí
před 1 hodinou

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž
před 3 hodinami

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů
před 3 hodinami

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa
před 4 hodinami

Dostáváte miliardy, chceme jména a země. Trumpův boj proti Harvardu pokračuje
před 5 hodinami

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
před 7 hodinami

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
před 8 hodinami

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
před 8 hodinami

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
před 10 hodinami

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
před 11 hodinami

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
před 12 hodinami

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
před 13 hodinami

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
před 15 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
včera

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
včera

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
včera

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
včera

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
včera

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
včera
Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech
Hokejové mistrovství světa v Stockholmu přineslo v prvním semifinále velké překvapení a drtivé zklamání pro domácí fanoušky. Švédsko nezvládlo očekávání a v Avicii Areně utrpělo těžkou porážku 2:6 s výběrem USA, který po dlouhých 65 letech postoupil do finále světového šampionátu.
Zdroj: Libor Novák