Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, jehož svého času americká diplomacie označila za posledního diktátora v Evropě, si dnes pochvaloval oteplení ve vztazích se Spojenými státy. Zároveň vzkazoval do Moskvy svému hlavnímu spojenci, že podobné vztahy by si přál i s Ruskem. Lukašenko se tak podle agentury AP snaží získat od Ruska další ústupky při dovozu ruské ropy a zemního plynu.
"Netvrdím, že s Američany jsme už velcí kamarádi. Ale skončilo období chladu, kdy jsme na sebe hleděli jako okénkem v tlusté zdi. A nikdo by neměl sténat, naříkat a brečet, že zlepšujeme vztahy s největším impériem a vůdčí zemí světa" řekl novinářům Lukašenko, který v sobotu hostil šéfa americké diplomacie Mikea Pompea.
V pátek se má znovu setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Předchozí dvě schůzky skončily bezvýsledně. Vztahy mezi Běloruskem a Ruskem se v poslední době zakalily mimo jiné kvůli sporům o dodávky ropy. Moskva je k Novému roku zastavila s argumentem, že Minsk bude muset přijmout vyšší ceny této suroviny, pokud nebude chtít pokračovat v hospodářské integraci s Ruskem. Rozepře přerostla ve větší roztržku, během níž Lukašenko obvinil Moskvu ze snahy vnutit Bělorusku spojení s Ruskem.
Pompeo v této souvislosti uvedl, že Spojené státy jsou ochotny a schopny plně vykrýt běloruskou spotřebu ropy a zemního plynu. "Naši energetičtí producenti jsou připraveni dodat 100 procent ropy za konkurenceschopné ceny. Jsme největším producentem energetických surovin na světě a jediné, co musíte udělat, je nám zavolat," vyjádřil se šéf americké diplomacie.
Pompeova návštěva podle Lukašenka znepokojila Rusko, které samo touží po zlepšení vztahů s Amerikou. Ale Bělorusko jako suverénní stát má podle Lukašenka právo na samostatnou zahraniční politiku.
Rusové nabízejí Bělorusům zemní plyn v ceně 127 dolarů za tisíc metrů krychlových, přestože krátkodobé ceny v západní Evropě činí 100 dolarů, postěžoval si prezident podle agentury TASS. "Umíme počítat. Proto byste neměli křičet, že nás živíte. Obchodní výměna ukazuje, kdo koho živí. V současnosti máme schodek v obchodu s Ruskem ve výši devíti miliard dolarů. Prodávají u nás o devět miliard dolarů více, než kupují. Tak kdo koho živí?" ptal se Lukašenko. Postěžoval si také na ruskou propagandu, že prý štve Rusy proti Bělorusku.
Běloruský prezident tvrdil, že míval blízké vztahy s Pompeem v dobách, kdy ještě býval ředitelem americké výzvědné služby CIA. "Vedly se tu důležité operace. Obraceli se na nás, poskytovali nám informace. Zadrželi jsme tu na hranici lidi s jaderným materiálem," řekl.
Pompeo po dlouhé době přijel jako nejvýše postavený představitel USA. V roce 1991 zemi navštívil tehdejší ministr zahraničí James Baker a o tři roky později zavítal do Minsku prezident Bill Clinton. Pompeo se v Minsku zastavil při cestě po postsovětských republikách.
Lukašenko tvrdě vládne Bělorusku déle než čtvrt století. Setrvání u kormidla moci si zajišťuje ve volbách, jež podle Západu nebyly v pořádku. Rostoucí spory s Ruskem jej nicméně přiměly obracet se na Západ a USA a Evropská unie po osvobození politických vězňů zrušily některé sankce.
Hodně Bělorusů se obává, že Putin by mohl naléhat na spojení Běloruska a Ruska jako způsob, který by mu umožnil setrvat u moci i po vypršení nynějšího prezidentského mandátu v roce 2024.
Související
Lukašenko se ohradil proti krokům Litvy. Uzavření hranic nazval „šíleným hazardem“
Lukašenko: Bělorusko omilostnilo na žádost Trumpa 52 vězňů
Alexandr Lukašenko , Bělorusko , Mike Pompeo , USA (Spojené státy americké) , Rusko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Český lev odhalil první oceněnou osobnost. Dostane cenu za mimořádný přínos
před 2 hodinami
Nej(ne)bezpečnější fotbalové mistrovství světa. Sportovní svátek ohrožuje několik věcí
Aktualizováno před 2 hodinami
Macinka hodlá konzultovat situaci v Íránu s tamním velvyslancem
před 3 hodinami
Írán by ještě o víkendu mohl mít nového vůdce. Nahradí Chameneího
před 4 hodinami
Kanada požaduje, aby se bývalý princ Andrew nemohl stát králem
před 5 hodinami
Ruský útok na ukrajinský Charkov má 10 obětí. Zemřelo i dítě
před 5 hodinami
Krásný příběh z Brna. Školačky vrátily peněženku, chválí je strážníci
před 6 hodinami
Takový vůz nechcete vidět havarovat. U Kunžaku bourala legendární Tatra
před 7 hodinami
Rusko možná poskytuje informace Íránu. Víme, kdo s kým mluví, reagoval Hegseth
před 8 hodinami
Policie obvinila muže z vraždy družky v Karlových Varech
před 9 hodinami
Írán se chová špatně a bude opět tvrdě zasažen, vzkazuje Trump
před 10 hodinami
Írán mění strategii. Pozastavil útoky na sousedy a omluvil se
před 11 hodinami
Nad Česko se dostává saharský prach. Meteorologové vysvětlili, co způsobí
před 12 hodinami
Írán poprvé reagoval na Trumpovu výzvu, aby bezpodmínečně kapituloval
před 13 hodinami
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
před 13 hodinami
Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu
před 15 hodinami
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
Po posledním pohárovém týdnu je jisté, že v evropských klubových fotbalových soutěží zbyli už jen dva čeští zástupci, oba v Konferenční lize. Sparta i Olomouc se dozvěděly své soupeře pro osmifinále této soutěže. Ze soupeřů, kterých se jim nabízelo, vzešli ti nejtěžší možní. V případě Sparty jde o nizozemský AZ Alkmaar i s českým legionářem Matějem Šínem v kádru. Olomouc, pro kterou to bude historicky první evropské osmifinále, vyzve německou Mohuč. Poslední los v Nyonu také rozhodl o dvojice pro osmifinále zbylých dvou evropských soutěží Ligy mistrů a Evropské ligy.
Zdroj: David Holub