Největší demonstrace v historii Běloruska. Proti Lukašenkovi protestuje na 200 tisíc lidí

Mohutný protivládní protest dnes ovládl centrum Minsku. Podle reportéra agentury Reuters se v běloruské metropoli sešlo více než 200.000 lidí, agentura DPA odhaduje 100.000 účastníků, zatímco AFP píše o desítkách tisíc lidí s bílo-červenými vlajkami.

Desítky tisíc lidí se sešly na protivládní demonstraci v Minsku
doporučujeme

Protestující skandují požadavky změn a volají po demisi současného prezidenta Alexandra Lukašenka a propuštění zadržených lidí. Protestní akce se souběžně s tím konají i v dalších běloruských městech.

Demonstranti v Minsku zcela zaplnili prostranství u 45metrového obelisku, který připomíná hrdinství obyvatel města za nacistické okupace, Podle leteckých záběrů jsou plná lidí i přilehlá prostranství kolem nedaleké křižovatky. Lidé natáhli na náměstí několik desítek metrů dlouhou červenobílou vlajku, která je znakem opozice. Příslušníci policejních jednotek se z místa stáhli, podle světových agentur proti davu nijak nezasahují.

K protestujícím se dnes podle AFP přidali také zástupci místních elit, například novináři veřejnoprávní televize, kteří většinou drží vládní linii, vědci, či podnikatelé. Na místě se také objevil bývalý ministr kultury Pavel Latuško.

Na protivládní demonstraci v Grodnu na západě země se pak sešly tisíce lidí, píše Novaja gazeta. Poklidné protestní akce se konají také v Gomelu, Brestu, Mogilevu, Bobrujsku, Vitebsku a řadě dalších měst.

Dnes se v Minsku zároveň konalo shromáždění na podporu prezidenta Alexandra Lukašenka, kterého se zúčastnilo několik tisíc lidí. Podle běloruských opozičních médií účastníky svážely celé dopoledne autobusy. Server BBC píše, že v médiích kolují zprávy o tom, že někteří pracovníci ze státních podniků museli na demonstraci jít pod pohrůžkou vyhazovu.

"Každý je teď proti Lukašenkovi a prezident potřebuje naši podporu. Všichni najednou zapomněli to dobré, co udělal - v zemi vládne pořádek, nejsme ve válce a netrpíme hlady," řekla jedna z prezidentových podporovatelek.

Podle oficiálních výsledků v běloruských prezidentských volbách získal Lukašenko 80,1 procenta hlasů, opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská skončila s 10,1 procenta hlasů. Lukašenkovo vítězství však zpochybňuje jak opozice, tak široká veřejnost a zemí již týden zmítají masové protesty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Videoposelství: Princ Charles vyzval k činům v boji s klimatickými změnami

21.09.2020 14:45 Britský princ Charles dnes vyzval ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle…

Moskva odmítá jako ultimátum podmínky USA k prodloužení START-3

21.09.2020 14:17 Za nepřijatelný ultimativní přístup označil dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov…

Běloruská policie při nedělních demonstracích zatkla 442 lidí

21.09.2020 12:51 Běloruská policie při nedělních protestech v zemi zatkla celkem 442 lidí, z nichž 266 zadržela v…

Denní přírůstek nakažených v Rusku opět překročil 6000, roste bilance…

21.09.2020 10:50 V Rusku opět mírně stoupl denní přírůstek případů nákazy koronavirem a třetí den po sobě je vyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama