Na protivládním protestu v Minsku se opět sešlo na 100.000 lidí

V mnohých běloruských městech dnes pokračovaly demonstrace proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. V Minsku se podle médií k dnešnímu "Pochodu hrdinů" sešlo přinejmenším 100.000 lidí, podobně jako předchozí neděle. Na řadě míst metropole zatarasily zástupu cestu posílené policejní kordony. Jen v Minsku policie zadržela na 400 protestujících, informace o zatýkání však přišly i z dalších měst.

Bělorusko zažívá největší protesty od vyhlášení nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, po nichž byl jasným vítězem vyhlášen Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Opozice podobně jako EU ale výsledky hlasování neuznává a považuje je za zfalšované. Každou neděli se podle odhadů opozice i novinářů protestů v Minsku účastní kolem 100.000 lidí.

Dnešní demonstrace, která se konala pod heslem "Pochod hrdinů", byla věnována zatčené čelné představitelce opozice Maryji Kalesnikavové a dalším vedoucím osobnostem protestního hnutí, které jsou buď vězněny, nebo je úřady brutálními vyhrůžkami vyhnaly ze země. Agentura DPA napsala, že podle pozorovatelů se v metropoli tentokrát sešlo na 150.000 odpůrců Lukašenka, každopádně jich přišlo víc než minulou neděli.

Hlavní zástup demonstrantů se v Minsku podle médií večer kolem osmé hodiny (19:00 SELČ) již rozešel. Otevřeno je už všech sedm stanic metra v centru, které byly během protestů uzavřené, a úřady už také přestaly blokovat mobilní internet, aby znesnadnily komunikaci mezi demonstranty. Mluvčí hlavní správy ministerstva vnitra sdělila, že během dneška nebyl nikdo zraněn.

Podle zpravodaje agentury TASS se v běloruské metropoli demonstranti scházeli do centra z různých čtvrtí. Cestu jim ale v některých místech zablokovali policisté a policejní auta. Náměstí Nezávislosti, kde se protestující tradičně scházejí, odřízly zábrany postavené v přilehlých ulicích. Server Tut.by informoval i o vojenské technice a vozech s ostnatým drátem.

Dlouhý zástup v několika kolonách obešel Palác nezávislosti, který je reprezentativním sídlem prezidenta Lukašenka a stále ho střeží silné oddíly vyzbrojených příslušníků vojsk ministerstva vnitra. Stojí tam také připravené antony k přepravování zatčených lidí, autobusy a vodní děla.

Média přinesla informaci o varovném výstřelu, který měl vůči demonstrantům padnout v blízkosti Lukašenkova sídla. Ministerstvo vnitra na dotaz týkající se této údajné události nejprve reagovalo konstatováním, že mu nic takového není známo, ale později na základě záběrů zachycujících tuto událost přiznalo, že vystřelil policista, aby "zastavil nezákonné akce" skupiny lidí.

Podle agentury TASS policie zatýkala lidi směřující na demonstrace ještě před začátkem protestů. Zpravodaj agentury večer rovněž informoval, že na některých místech policie proti demonstrantům použila slzný plyn.

Ministerstvo vnitra podle Tut.by sdělilo, že k 19:00 (18:00 SELČ) bylo zadrženo více než 400 účastníků dnešního protestu v Minsku. Zřejmě několik desítek lidí policisté zadrželi i v dalších městech.

Tut.by informoval o demonstracích například v Grodnu, Gomelu, Lidě, Babrujsku, Vaukavysku, Baranavičy, Navapolacku, Navagrudaku, Mogilevu. Tvrdě si policisté počínali při zatýkání mimo jiné v Brestu, kde také použili k rozhánění lidí vodní dělo, a ve Vitebsku. Brutalitu dokumentují rovněž záběry z města Žodzina, kde jeden z policistů úderem do obličeje srazil k zemi ženu, která jej pouze natáčela na mobil. Podle ministerstva vnitra do sedmé hodiny večer skončily protesty ve všech městech kromě Minska.

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko hází Rusům vidle do verze s ukrajinskou stopou v případu teroru u Moskvy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl informace, které jsou v rozporu s tvrzeními ruských představitelů v čele s Vladimirem Putinem, podle nichž teroristé z koncertní síně u Moskvy po útoku prchali na Ukrajinu. Lukašenko tvrdí, že pachatelé měli nejprve namířeno do Běloruska, kam by se ale nedostali kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením. 

Více souvisejících

Bělorusko demonstrace v Bělorusku

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 32 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy