Novým šéfem britských labouristů je Keir Starmer. Razí jinou politiku než Corbyn

Novým lídrem britských labouristů byl zvolen Keir Starmer. Nástupce Jeremyho Corbyna v pozici šéfa opozice byl v minulosti ředitelem veřejné prokuratury a vystupoval proti brexitu.

Starmer, jenž se při své kandidatuře pokusil spojit levicové podporovatele Corbyna i centristické členy strany, ve volebním klání porazil Rebeku Longovou-Baileyovou, která patřila ke Corbynovým spojenkyním. Třetí skončila poslankyně Lisa Nandyová, informuje BBC.

Hear from @Keir_Starmer – our new Leader. #LabourLeadership pic.twitter.com/xdIFQKNOy9

— The Labour Party (@UKLabour) April 4, 2020

Starmerovou zástupkyní byla zvolena dosavadní stínová ministryně školství Angela Raynerová.

Labouristé pod vedením Corbyna v prosincových předčasných volbách do Dolní sněmovny utrpěli nejtěžší porážku od roku 1935. Podle agentury DPA znamená volba Starmera odklon labouristů od Corbynova levicového kurzu z posledních let.

Starmer, který přebírá vedení strany s okamžitou platností, uvedl, že bude s konzervativní vládou premiéra Borise Johnsona konstruktivně spolupracovat v oblastech, kde to bude vhodné. "Důvod, když tak učiníme, je stejný jako v případě vlády - chránit životy," řekl.

Až v Británii pomine koronavirová krize a uvolní se nemocniční lůžka, bude podle Starmera potřeba vybudovat spravedlivější společnost, kde budou pracovníci v "první linii" dostávat slušné platy a budou mít v životě více šancí. "V jejich odvaze, obětování a statečnosti vidíme lepší budoucnost. Tato krize v nás všech povzbudila houževnatost a lidského ducha," dodal.

Starmer byl odpůrcem brexitu

Právník a politik Starmer byl ve stínovém kabinetu Corbyna ministrem pro brexit a před referendem o odchodu Británie z Evropské unie v roce 2016 se stavěl proti brexitu. Patří k umírněnému křídlu strany a řadil se k hlavním hlasům, které i po referendu prosazovaly další lidové hlasování. Podle některých stranických kolegů měl Starmer kvůli svému postoji spoluvinu na katastrofální porážce labouristů v loňských prosincových volbách. Odchod Británie z Evropské unie má však nyní za uzavřený a nevolal ani po prodloužení pobrexitového přechodného období.

Labouristé dosáhli v parlamentních volbách z loňského 12. prosince nejhoršího výsledku od roku 1935. Obsadili v Dolní sněmovně jen 202 křesel, zatímco vítězní konzervativci premiéra Borise Johnsona získali 365 mandátů. Corbyn v reakci oznámil, že do dalších voleb již stranu nepovede. Výzvy k okamžité rezignaci na funkci stranického lídra ale nevyslyšel.

Starmer se zaměřuje na problematiku lidských práv. V letech 2008 až 2013 působil jako šéf veřejné prokuratury. V roce 2002 získal od britské královny Alžběty II. čestný titul Queen´s Counsel, který je udělován úspěšným právníkům s alespoň desetiletou praxí. Poslancem je od roku 2015, od září 2015 do června 2016 byl stínovým ministrem pro přistěhovalectví. Mluvilo se o něm jako o kandidátovi na lídra strany již ve volbách v roce 2015, Starmer ale tehdy svoji kandidaturu vyloučil s odvoláním na svoje nedostatečné politické zkušenosti.

Podle průzkumů agentur patřil k favoritům na post šéfa labouristů, svoji kandidaturu oznámil letos počátkem ledna. "Věřím, že jiná budoucnost je možná - ale musíme za ni bojovat," napsal Starmer na twitteru. Uvedl také, že labouristé musí naslouchat lidem, pokud chtějí obnovit jejich důvěru ve stranu. K současné krizi způsobené koronavirem, v níž Británie čelí kritice za nedostatek ochranných pomůcek a také kvůli relativně pomalému testování pacientů, na twitteru uvedl, že Británie je v tomto ohledu "na míle vzdálená tomu, kde potřebujeme být".

Ministers have consistently failed to explain why we are miles behind where we need to be on testing for coronavirus. We need answers and we need solutions - and we need them now. https://t.co/LJcVCNmr5y

— Keir Starmer (@Keir_Starmer) March 31, 2020

Narodil se 2. září 1962 v londýnském obvodě Southwark. Vystudoval právo na univerzitě v Leedsu a poté absolvoval postgraduální studium na Oxfordské univerzitě. V roce 2014 obdržel titul rytíře-komandéra britského vojenského Řádu lázně. V roce 2017 byl jmenován do Státní rady (Privy Council), která je hlavním poradním orgánem královny. Starmer je ženatý, má dvě děti.

Související

Keir Starmer

Británie by podporovala Ukrajinu i za případné vlády labouristů

Pokud britská opoziční Labouristická strana zvítězí ve volbách a dostane se k moci, tak se britská podpora Ukrajině nezmění. Během své dnešní návštěvy Ukrajiny to podle agentury Reuters řekl šéf labouristů Keir Starmer. Spojené království je za současné vlády Konzervativní strany předním podporovatelem východoevropské země, která se už téměř rok brání ruské vojenské agresi.

Více souvisejících

Keir Starmer (labouristi) Labouristická strana (VB) Velká Británie Jeremy Corbyn

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy