NÁZOR: NATO má mnohem větší problém než Afghánistán, tvrdí konzultant

Evropští politici oprávněně přemýšlejí o tom, co znepokojivá ukázka neschopnosti v Afghánistánu znamená pro Severoatlantickou alianci, konstatuje Henry Olsen v komentáři pro server Washington Post. Politický konzultant a komentátor z think tanku Ethics & Public Policy Center soudí, že větší ohrožení pro udržení NATO ale představují veřejné nálady v evropských zemích.

NATO

Znepokojivé průzkumy

Země NATO jsou demokracie, a tak jejich lídři musí brát nálady veřejnosti neustále v potaz, vysvětluje Olsen. Politici podle něj nemohou dlouhodobě ignorovat hluboce zakořeněné názory voličů, případně jít proti nim.

Díky tomu by průzkumy veřejného mínění v evropských zemích z roku 2020 měly znepokojovat americké i evropské politiky, míní konzultant. Připomíná, že nálady Evropanů ohledně klíčových zájmů Spojených států jsou smíšené a v otázce vojenského angažmá jejich zemí v ozbrojených konfliktech přinejlepším nejednoznačné.

"Dobrou zprávou je, že evropský názor na NATO a Spojené státy zůstává převážně pozitivní," pokračuje autor komentáře. Zmiňuje průzkum společnosti Pew Research Center z letošního června, který zahrnoval i příslušníky menšin ve všech zemích krom Řecka a který zjistil, že Evropané vnímají Spojené státy kladně, což platí přinejmenším o 55 % obyvatel každé země.

Hlubší průzkum ale odhalil problém, deklaruje Olsen. Vyzdvihuje, že hlavním rysem každé vojenské aliance je ochota členů přijít na pomoc napadenému spojenci, přičemž toto jednotné stanovisko - tedy princip kolektivní obrany - činí aliance důvěryhodnými. Pokud by se někteří členové do obrany spojenců nezapojili, celý koncept se rozpadne, a proto se mnozí evropští politici obávají, že americký odchod z Afghánistánu zpochybňuje schopnost Washingtonu dostát svým závazkům, vysvětluje konzultant.

Bez ohledu na to, zda je tento strach oprávněný, zůstává skutečností, že většina obyvatel ve většině evropských zemí již nyní odmítá, aby se jejich armáda podílela na pomoci spojencům z NATO, varuje autor komentáře. Dodává, že toto zarážející zjištění ukázal průzkum Pew Research Center v únoru 2020, který položil respondentům z 16 členských zemí otázku, zda by se jejich ozbrojené síly měly zapojit do obrany některého ze aliančních spojenců v případě většího konfliktu s Ruskem.   

Pouze ve Spojených státech, Velké Británie, Kanadě, Nizozemsku a Litvě většina respondentů odpověděla kladně, shrnuje Olsen. Doplňuje, že ve všech ostatních zemích byly odpovědi vyrovnané, případně převažovala záporná odpověď, která v případě Německa dosahovala 60 %.

"Mohli bychom spekulovat, proč je ve světle této odpovědi NATO (Evropany nadále) vnímáno příznivě, ale další odpověď z průzkumu v roce 2020 dává jistotu," pokračuje konzultant. Poukazuje, že většina Evropanů, nebo alespoň polovina obyvatel všech zemí, kde průzkum proběhl, věří, že v případě ruského útoku na některého člena aliance, by mu Spojené státy přišly vojensky na pomoc.

Věří tomu například více než 70 % Italů, Španělů a Britů, ale i obyvatelé dalších evropských zemí jsou přesvědčeni, že NATO je spíše než kolektivní aliance, kde všichni podporují všechny, nástrojem poskytujícím americkou ochranu, interpretuje výsledky autor komentáře. To podle něj může vysvětlovat, proč momentálně pouze deset z třiceti členských zemí plní závazek vynakládat do vojenské oblasti 2 % svého ročního HDP.   

Čína, nebo Rusko?

Dané zjištění považuje Olsen samo o sobě znepokojivé, ale zmiňuje i další průzkum, který vysílá nepříliš dobrý signál. Jelikož Spojené státy stále více vnímají jako existenční hrozbu Čínu, přesouvají své vojenské kapacity do Tichomoří, kde mají čelit čínskému vzestupu přesvědčovat tamní americké spojence, aby nebudovaly závislost svých ekonomik na čínských zákaznících a firmách, uvádí konzultant. Soudí, že díky tomu se bude od zemí NATO stále více požadovat, aby se více angažovaly v této fakticky protičínské alianci, a to v době, kdy NATO samotné musí čelit Rusku.

Evropané ale takový scénář nechtějí a průzkum Evropské rady pro zahraniční vztahy z ledna 2021 zjistil, že 60 % z nich preferuje neutralitu své země v případném konfliktu mezi Čínou a Spojenými státy, uvádí autor komentáře. Zmiňuje i další zjištění průzkumu, že podle 59 % Evropanů bude Čína během jednoho desetiletí silnější než Spojené státy - pouze 19 % respondentů věří v pokračující americkou převahu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Názor, že Evropa by neměla pouze spoléhat na Spojené státy a usilovat o vlastní obranyschopnost sice pak zastává 67 % Evropanů, uvádí Olsen. Tyto trendy podle něj ukazují, že evropští voliči by nepodpořili Spojené státy v konfliktu, který američtí politici napříč spektrem považují za nejdůležitější.

"Nic z toho není vytesáno do kamene. Evropští politici se mohou pokusit přesvědčit voliče o pokračující hodnotě silné, globální, západní aliance," píše konzultant. Očekává však, že pokud se jim to nepovede, budou pravděpodobně sledovat nálady voličů, investovat nedostatečně do obrany  a vyhýbat se silným protičínským prohlášením, která si ale přejí američtí politici.

V takovém případě by ale budoucí američtí prezidenti zřejmě dospěli k nešťastnému názoru, že podstatnější vojenské angažmá v Evropě již neslouží zájmům Spojených států, varuje Olsen. Naplnily by se tak podle něj nejhorší noční můry pro Evropu, a to nikoliv kvůli nezájmu Washingtonu, ale kvůli jejím vlastním inklinacím.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 13:59 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

V neděli přibylo 250 nakažených, víc než před týdnem

27.09.2021 08:50 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Švýcaři chystají referendum o manželství osob stejného pohlaví

24.09.2021 20:27 Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného…

Johnson nabídl Macronovi urovnání diplomatické krize

24.09.2021 15:45 Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonickém rozhovoru francouzskému prezidentovi Emmanuelu…

Norsko ruší od soboty většinu restrikcí spojených s koronavirem

24.09.2021 15:40 Aktualizováno Norsko od sobotních 16:00 zruší většinu restrikcí spojených s pandemií covidu-19. Podle světových…

Volební komise potvrdila ústavní většinu Jednotného Ruska po volbách do…

24.09.2021 14:28 Strana blízká prezidentovi Vladimiru Putinovi Jednotné Rusko si po volbách do Státní dumy, dolní…

Související:

Právě se děje

reklama