NÁZOR: Ruský Šachmat nedokáže účinně konkurovat americké F-35, tvrdí muž z Pentagonu

Nový ruský bojový letoun páté generace obtížně zjistitelný radarem, Suchoj Šachmat, je označován za produkt, který má být prodáván na mezinárodních trzích, připomíná Kris Osborn v komentáři pro server National Interest. Vojenský publicista a bývalý pracovník Pentagonu v té souvislosti vznáší otázku, jaké země si potenciálně mohou ruský stroj opatřit.

F-35

Zákazníků nemusí být dostatek

"Prodá Rusko své letouny Šachmat Spojeným arabským emirátům, které projevily zájem o (americké) bojové letouny F-35?" ptá se Osborn. Dodává, že Moskva by mohla nabídnout nový stroj také Íránu, Turecku a dalším zemím, které mají zájem pořídit si stíhačky takzvané páté generace.

Z pohledu Ruska by dávalo smysl vytvořit koalici zemí, které provozují Šachmat, podobně jako Spojené státy vytvořily koalici států provozujících F-35, míní autor komentáře. Soudí, že tím by Moskva mohla čelit masivnímu sdílení dat, které s sebou nese nadnárodní projekt zmíněného konkurenčního stroje.

Může se však jednoduše stát, že se neobjeví dostatek zemí, které si budou chtít Šachmat pořídit, aby Moskva mohla účinně konkurovat celosvětovému dosahu programu F-35, deklaruje bývalý pracovník Pentagonu.

Jako příklad dává Osborn Indii. Připomíná, že jde nepochybně o amerického spojence, který je sice oddán myšlence nezúčastněnosti, ale zároveň je země považována za extrémně důležitou součást americké snahy čelit Číně.

"Proč nemá Indie letouny F-35?" táže se provokativně publicista. Za pozoruhodnou považuje to, že několik Spojeným státům přátelsky nakloněných zemí si v poslední době pořídilo ruskou vojenskou techniku. Jako příklad uvádí nejen zmíněnou Indii, ale také Turecko, které v obou případech investovaly do ruského protivzdušného systému S-400, což se představitelům amerického ministerstva obrany příliš nelíbí.   

Osborn soudí, že význam letounu Šachmat se bude silně odvíjet nejen od jeho výkonnostních parametrů, ale také od jeho schopnosti plně se vyrovnat konkurenčním stojům páté generace, které se ve světě objevují. To ale zůstává nejisté, tudíž nelze posoudit, jaký by byl dopad indického nákupu ruských suchojů na odstrašování Číny, dodává publicista.

Protiváha F-35? Sotva

Důležitá bude také schopnost Šachmatu vytvořit kolektivní hrozbu skrze snadné a bezpečné propojení nejen s dalšími Šachmaty, ale také s letouny čtvrté generace, domnívá se bývalý pracovník amerického obranného resortu. Vysvětluje, že taktický dopad stroje F-35 například exponenciálně roste díky jeho schopnosti operovat coby součást široké útočné skupiny.

"Má letoun Šachmat něco srovnatelného s Multifunkčním pokročilým datalinkem letounu F-35? Dokáže Rusko vyrobit dostatečně velkou flotilu letounů Šachmat, která - pokud by se úspěšně propojila a byla globálně dodávána zainteresovaným zákazníkům - může představovat protiváhu odstrašujícího efektu letounu F-35?" táže se autor komentáře. Deklaruje, že tomu s velkou pravděpodobností nic nenasvědčuje.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Indie je navíc v mnoha ohledech zásadním americkým spojencem, především díky již zmíněnému společnému zájmu obou zemí čelit Číně, poukazuje Osborn. Dodává, že střety mezi Indií a Čínou na jejich společné hranici přinášejí možnost nějaké formy jejich vojenské konfrontace, která bude v indickém vojenském uvažování nadále přítomná.

Nakonec může Indie zjistit, že s Ruskem nesdílí tolik společných zájmů, aby investovala do propojené, spojenecké síly v podobě letounů Šachmat, domnívá se autor komentáře. Očekává proto, že pokud si Indie uvedené stroje opatří, bude je zřejmě provozovat na vlastní pěst a nestanou se součástí případné nadnárodní propojené flotily těchto ruských letounů.   

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

Související:

Právě se děje

reklama