Nový ruský letoun Suchoj Šachmat je primárně vývozní produkt, přičemž ruská exportní agentura Rostech hodlá postavit jeho úspěch na neutuchajícím přílivu poptávky na trhu, konstatuje Mark Episkopos, vojenský historik a publicista z think tanku Center for National Interest. V komentáři pro server National Interest pokládá otázku, kdo a proč by si ovšem tento stroj pořizoval.
Podezřelá cena
"Soudě podle jeho uváděných specifikací a vlastností, je Šachmat rychlý, radarem obtížně zjistitelný, výškový a lehký víceúčelový bojový letoun s pozoruhodně velkou nosností na svou třídu," píše Episkopos. Deklaruje, že stroj ale vystupuje z řady především nízkou cenou, která se má pohybovat okolo zarážejících 25-30 milionů dolarů (525-630 milionů korun) za kus.
Tím se Šachmat dostává do zdánlivě příznivější cenové hladiny než jeho dva hlavní konkurenti, domnívá se autor komentáře. Považuje za ně francouzský stroj Dassault Rafale a švédsky JAS-39 Gripen.
V souvislosti s úvodní a velmi optimistickou cenovkou Šachmatu je třeba upozornit na několik věcí, míní Episkopos. Podivuje se, že Šachmat má stát o polovinu míň než méně pokročilý ruský stroj Suchoj Su-35S a několikanásobně míň než jiný ruský letoun páté generace, Suchoj Su-57.
Výrobce Šachmatu, dodavatel agentury Rostech Suchoj, tvrdí, že osekal cenu stroje díky výrobním metodám za pomoci umělé inteligence a opětovným použitím některých technologií vyvinutých pro starší modely Su-35 a Su-57, uvádí vojenský historik. Deklaruje, že přesto až čas ukáže, jaká bude skutečná pořizovací cena.
"I kdyby byla technicky skutečná, 25-30 milionů dolarů může být zkrátka jen základní cena před tím, než se projeví zákaznické specifikace zbraňové a avionické konfigurace, modifikace a směnný kurz," pokračuje Episkopos. Zároveň neříká, že Šachmat nakonec nemůže být na trzích konkurenceschopný.
Ruský stroj je s uvedenou cenovou hladinou v pozici, kdy může zákazníkům nabídnout slušnou akvizici, i kdyby cenovka byla nakonec o něco vyšší, naznačuje autor komentáře. Poukazuje, že očekávanému odhalení Šachmatu také předcházela několikatýdenní reklamní kampaň v čele s ukázkovým videem zacíleným na čtyři potenciální zájemce - Indii, Vietnam, Argentinu a Spojené arabské emiráty.
Hlavní zaměření reklamy se však v den představení stroje mírně změnilo, jelikož ruský vicepremiér Jurij Borisov médiím sdělil, že Šachmat primárně cílí na africké země, byť zmínil i Indii a Vietnam, neuniklo historikovi. Podivuje se, proč tedy Rostech Afriku ve své kampani z počátku července nezmiňoval více.
Potenciální kupci
Do zákaznického profilu velkých dovozců zbraní, kteří by potenciálně mohli mít o nový letoun zájem, spadají Alžírsko a Egypt, konstatuje Episkopos. Vyzdvihuje, že oba státy v nedávných letech údajně nakupovaly ruskou vojenskou techniku a jsou takovým nákupům nadále otevřené.
Proti tomu Spojené arabské emiráty dlouhé roky zvažovaly nákup ruských letadel, nejprve Su-35 a následně i Su-57, tudíž Šachmat představuje zřejmě poslední pokus ruského zbrojního průmyslu prosadit se na blízkovýchodním trhu, kde nadále dominuje americká vojenská technika, nastiňuje publicista. Dodává, že jiná situace panuje v Asii.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Vietnamské letectvo projevovalo zájem o Su-57 již v roce 2017, ale jednání následně zřejmě zadrhla, uvádí Episkopos. Vysvětluje, že universální a podstatně dostupnější Šachmat by pro Hanoi mohl být lepší možnost než specializovanější Su-57.
Indie se zase nachází uprostřed vývoje dvou domácích letounů Tejas Mark 2 a AMCA, což může oslabit její chuť nakoupit zahraniční stroje s částečně stejnými schopnostmi, poukazuje autor komentáře. Doplňuje, že ruští představitelé i tak projevují důvěru ve schopnost Šachmatu prosadit se na trhu a Borisov odhaduje, že již prvotní objednávka bude hned na tři stovky kusů.
"Ještě ale není vůbec jisté, zda tento letoun dokáže dostát ambiciózní hře Rostechu a proklamované ceně, nebo nikoliv," upozorňuje závěrem Episkopos.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Rusko , Neviditelná letadla stealth , Su-57 , Suchoj Šachmat
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák