Nový ruský letoun Suchoj Šachmat je primárně vývozní produkt, přičemž ruská exportní agentura Rostech hodlá postavit jeho úspěch na neutuchajícím přílivu poptávky na trhu, konstatuje Mark Episkopos, vojenský historik a publicista z think tanku Center for National Interest. V komentáři pro server National Interest pokládá otázku, kdo a proč by si ovšem tento stroj pořizoval.
Podezřelá cena
"Soudě podle jeho uváděných specifikací a vlastností, je Šachmat rychlý, radarem obtížně zjistitelný, výškový a lehký víceúčelový bojový letoun s pozoruhodně velkou nosností na svou třídu," píše Episkopos. Deklaruje, že stroj ale vystupuje z řady především nízkou cenou, která se má pohybovat okolo zarážejících 25-30 milionů dolarů (525-630 milionů korun) za kus.
Tím se Šachmat dostává do zdánlivě příznivější cenové hladiny než jeho dva hlavní konkurenti, domnívá se autor komentáře. Považuje za ně francouzský stroj Dassault Rafale a švédsky JAS-39 Gripen.
V souvislosti s úvodní a velmi optimistickou cenovkou Šachmatu je třeba upozornit na několik věcí, míní Episkopos. Podivuje se, že Šachmat má stát o polovinu míň než méně pokročilý ruský stroj Suchoj Su-35S a několikanásobně míň než jiný ruský letoun páté generace, Suchoj Su-57.
Výrobce Šachmatu, dodavatel agentury Rostech Suchoj, tvrdí, že osekal cenu stroje díky výrobním metodám za pomoci umělé inteligence a opětovným použitím některých technologií vyvinutých pro starší modely Su-35 a Su-57, uvádí vojenský historik. Deklaruje, že přesto až čas ukáže, jaká bude skutečná pořizovací cena.
"I kdyby byla technicky skutečná, 25-30 milionů dolarů může být zkrátka jen základní cena před tím, než se projeví zákaznické specifikace zbraňové a avionické konfigurace, modifikace a směnný kurz," pokračuje Episkopos. Zároveň neříká, že Šachmat nakonec nemůže být na trzích konkurenceschopný.
Ruský stroj je s uvedenou cenovou hladinou v pozici, kdy může zákazníkům nabídnout slušnou akvizici, i kdyby cenovka byla nakonec o něco vyšší, naznačuje autor komentáře. Poukazuje, že očekávanému odhalení Šachmatu také předcházela několikatýdenní reklamní kampaň v čele s ukázkovým videem zacíleným na čtyři potenciální zájemce - Indii, Vietnam, Argentinu a Spojené arabské emiráty.
Hlavní zaměření reklamy se však v den představení stroje mírně změnilo, jelikož ruský vicepremiér Jurij Borisov médiím sdělil, že Šachmat primárně cílí na africké země, byť zmínil i Indii a Vietnam, neuniklo historikovi. Podivuje se, proč tedy Rostech Afriku ve své kampani z počátku července nezmiňoval více.
Potenciální kupci
Do zákaznického profilu velkých dovozců zbraní, kteří by potenciálně mohli mít o nový letoun zájem, spadají Alžírsko a Egypt, konstatuje Episkopos. Vyzdvihuje, že oba státy v nedávných letech údajně nakupovaly ruskou vojenskou techniku a jsou takovým nákupům nadále otevřené.
Proti tomu Spojené arabské emiráty dlouhé roky zvažovaly nákup ruských letadel, nejprve Su-35 a následně i Su-57, tudíž Šachmat představuje zřejmě poslední pokus ruského zbrojního průmyslu prosadit se na blízkovýchodním trhu, kde nadále dominuje americká vojenská technika, nastiňuje publicista. Dodává, že jiná situace panuje v Asii.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Vietnamské letectvo projevovalo zájem o Su-57 již v roce 2017, ale jednání následně zřejmě zadrhla, uvádí Episkopos. Vysvětluje, že universální a podstatně dostupnější Šachmat by pro Hanoi mohl být lepší možnost než specializovanější Su-57.
Indie se zase nachází uprostřed vývoje dvou domácích letounů Tejas Mark 2 a AMCA, což může oslabit její chuť nakoupit zahraniční stroje s částečně stejnými schopnostmi, poukazuje autor komentáře. Doplňuje, že ruští představitelé i tak projevují důvěru ve schopnost Šachmatu prosadit se na trhu a Borisov odhaduje, že již prvotní objednávka bude hned na tři stovky kusů.
"Ještě ale není vůbec jisté, zda tento letoun dokáže dostát ambiciózní hře Rostechu a proklamované ceně, nebo nikoliv," upozorňuje závěrem Episkopos.
Související

Ruští partyzáni tvrdí, že kontrolují obec v Bělgorodské oblasti

Maďaři nadále spolupracují s Rosatomem, Orbán si totiž stále váží vztahů s agresivním Ruskem
Rusko , Neviditelná letadla stealth , Su-57 , Suchoj Šachmat
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Čínská loď u Tchaj-wanu ohrozila americké plavidlo. Peking se ozval
včera

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník
včera

Na Pardubicku hoří pneuservis, lidé nemají větrat a vycházet ven
včera

Ruští partyzáni tvrdí, že kontrolují obec v Bělgorodské oblasti
včera

Soud ve Francii poslal do vězení dva muže, kteří napadli příbuzného Macronové
včera

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky
včera

Britská princezna Eugenie porodila druhého potomka. Opět je to chlapec
včera

Ukrajinci můžou mít eso v rukávu. Začátek protiofenzivy rozhodně poznáme, říká expert pro EuroZprávy.cz
včera

Šmyhal potvrdil, že ukrajinští piloti už cvičí ve Velké Británii
včera

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň
včera

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety
včera

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit
Aktualizováno včera

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu
včera

Trumpa vyzve jeho viceprezident. Pence chce také do Bílého domu
včera

Hašek splnil slib a navštívil Ukrajinu, aby podpořil sportovce
včera

Mezi Proudy: Petr Pavel je první normální prezident ČR v dějinách, říká Matěj Ruppert
včera

Výstava studentské tvorby FESTMICHAEL opět po roce na náměstí Míru
Aktualizováno včera

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo
včera

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO
včera
Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou
Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.
Zdroj: Jan Hrabě