OBSE: Donbaský konflikt si loni vyžádal smrt 19 civilistů

V loňském roce zemřelo v důsledku ozbrojených střetů ve východoukrajinském Donbasu devatenáct civilistů a 128 jich bylo zraněno. Na mezinárodní konferenci v Kyjevě to dnes řekl bývalý šéf pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Martin Sajdik. Mezi mrtvými nejsou na rozdíl od předešlých let žádné děti.

Konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty v Doněcké a Luhanské oblasti trvá od jara 2014, podle údajů OSN si vyžádal přes 13.000 lidských životů. Počty vojáků, kteří loni na frontové linii padli, nyní Sajdik neuvedl.

Snižování počtu civilních obětí potvrzuje fakt, že v roce 2016 v Donbasu zemřelo 88 civilistů a dalších 354 bylo zraněno. Zabito bylo v tom roce šest dětí.

Zabránit dalším obětem je třeba zejména tím, že se regiony přilehlé k frontové linii zbaví min, upozornil rakouský diplomat. V čele mise OBSE jej v minulých dnech vystřídala Švýcarka Heidi Grauová.

K uvolnění napětí na východě Ukrajiny přispěl prosincový summit normandské skupiny, sdružující nejvyšší představitele Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa. Znepřátelené strany si v několika etapách vyměnily zajatce, na svobodu se dostalo celkem 270 vězněných osob. O propuštění dalších se jedná. Přestřelky na frontové linii navzdory opakovaným pokusům o zastavení palby nicméně neustaly, o víkendu Kyjev ohlásil dva mrtvé vojáky.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Donbass Doněck Luhanská lidová republika OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

„Transformační“, Harrisová nadchla demokraty. Za den se vybralo na 46,7 milionu dolarů na kampaň

Pět hodin poté, co prezident Joe Biden odstoupil z klání, darovali demokraté 27,5 milionu dolarů na kampaň Kamaly Harrisové. A to není vše, informují americká média.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy