Opozičníci chystají velkou akci na podporu propuštění Navalného

Spolupracovníci čelného představitele ruské opozice Alexeje Navalného chystají velký protest na podporu propuštění tohoto vězněného kritika prezidenta Vladimira Putina. Akce by se měla konat po celé zemi, napsala agentura AP.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

V prohlášení zveřejněném na webu Svobodu Navalnému organizátoři vyzvali spoluobčany, aby se na interaktivní mapě přihlašovali k účasti na plánované celostátní akci. Podle iniciátorů by mělo jít o největší protest, jaký kdy Rusko zažilo.

"Putin se snažil zabít Navalného. Alexej ale přežil, a tak ho Putin uvrhl do vězení. Jste-li proti korupci, represím a politickým vraždám, usilujte o osvobození Navalného s námi. Hlavním způsobem, jak toho dosáhnout, jsou pouliční akce. Nejbližší akci oznámíme, jakmile se na tomto webu shromáždí 500.000 lidí ochotných jít na mítink," uvádí se v prohlášení. Dnes kolem 14:30 SEČ se v různých městech už přihlásilo přes 30.000 lidí.

Navalnyj byl loni v srpnu hospitalizován v Omsku poté, co se mu v letadle udělalo nevolno. Následně se léčil v Berlíně, kde lékaři a posléze i experti zjistili, že byl otráven jedovatou látkou ze skupiny novičok. Čtyřiačtyřicetiletý opozičník tvrdí, že otravu nařídil Putin a že se ho pokusila odstranit tajná služba FSB, což Kreml popírá.

Nyní si Navalnyj odpykává trest 2,5 roku vězení za údajnou zpronevěru prostředků ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Původně podmíněný trest moskevský soud letos změnil na nepodmíněný s odůvodněním, že opozičník porušil stanovená pravidla kontroly. Toto porušení pravidel nicméně souviselo s loňskou otravou a následnou léčbou v Německu. Zatčen byl Navalnyj hned na letišti, bezprostředně po návratu do vlasti.

Jeho zadržení a následné uvěznění vyvolalo v Rusku řadu demonstrací, do nichž se zapojily desetitisíce lidí. Policie při rozhánění těchto protestů zadržela celkem kolem 11.000 účastníků. Mnozí byli potrestáni pokutami anebo vězením na sedm až 14 dnů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Truchlící královna Alžběta je odhodlaná pokračovat v závazcích

13.04.2021 20:55 Britská královna je odhodlaná pokračovat v některých svých sólových závazcích, i když truchlí nad…

Biden navrhl Putinovi uspořádání summitu na území třetího státu

13.04.2021 20:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi v nadcházejících…

Blinken kritizoval ruské vojenské akce, ujistil Ukrajinu o podpoře USA

13.04.2021 17:57 Spojené státy jsou podle ministra zahraničí Antonyho Blinkena vážně znepokojeny ruskými vojenskými…

Navalnyj nemá tuberkulózu ani koronavirus, tvrdí vězeňská správa

13.04.2021 17:21 Správa vězeňské kolonie v Pokrovu ve Vladimirské oblasti, kde je vězněn Alexej Navalnyj, popřela,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama