Papež František dnes vyzval k ukončení blokády ukrajinských přístavů, aby z nich mohly opět být vyváženy zemědělské produkty. Nepoužívejte, prosím, obilí jako válečnou zbraň, řekl papež během generální audience na Svatopetrském náměstí v Římě.
"Existují velké obavy kvůli blokování pšenice, na níž závisí miliony lidí, zejména v chudých zemích," řekla hlava katolické církve na závěr generální audience. Papež také naléhavě vyzval všechny strany, aby vyvinuly maximální úsilí v této věci a zaručily všem právo na jídlo.
Ruská invaze na Ukrajinu, která začala 24. února, mimo jiné ochromila vývoz ukrajinských zemědělských produktů. Ruská armáda blokuje ukrajinské přístavy v Černém moři, kde uvázly miliony tun obilí. Rusko ze situace viní západní sankce a tvrdí, že za problémy může Kyjev, protože zaminoval ukrajinské přístavy.
OSN už delší dobu kvůli válce mezi dvěma předními světovými producenty obilí varuje před světovou potravinovou krizí a nyní se snaží dohodnout s Kyjevem a Moskvou odblokování černomořských přístavů. Jako zprostředkovatel se angažuje Turecko, podle něhož by mohl být řešením společný pozorovatelský mechanismus pro dohled nad lodním koridorem. Moskva ale trvá na zrušení některých západních sankcí a Ukrajina nechce, aby se ruská válečná plavidla přiblížila k jejímu přístavu v Oděse. Podle Ankary by měl příští týden v Turecku o možném námořním koridoru pro export zemědělských produktů jednat ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Související

VIDEO: Papež poprvé vystoupil v televizi, promluvil o válce

Brazilský prezident si postěžoval papežovi na konflikt na Ukrajině
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 3 minutami

Čínská loď u Tchaj-wanu ohrozila americké plavidlo. Peking se ozval
před 10 minutami

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník
před 37 minutami

Na Pardubicku hoří pneuservis, lidé nemají větrat a vycházet ven
před 1 hodinou

Ruští partyzáni tvrdí, že kontrolují obec v Bělgorodské oblasti
před 1 hodinou

Soud ve Francii poslal do vězení dva muže, kteří napadli příbuzného Macronové
před 1 hodinou

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky
před 2 hodinami

Britská princezna Eugenie porodila druhého potomka. Opět je to chlapec
před 2 hodinami

Ukrajinci můžou mít eso v rukávu. Začátek protiofenzivy rozhodně poznáme, říká expert pro EuroZprávy.cz
před 2 hodinami

Šmyhal potvrdil, že ukrajinští piloti už cvičí ve Velké Británii
před 3 hodinami

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň
před 3 hodinami

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety
před 3 hodinami

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit
Aktualizováno před 3 hodinami

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu
před 4 hodinami

Trumpa vyzve jeho viceprezident. Pence chce také do Bílého domu
před 4 hodinami

Hašek splnil slib a navštívil Ukrajinu, aby podpořil sportovce
před 4 hodinami

Mezi Proudy: Petr Pavel je první normální prezident ČR v dějinách, říká Matěj Ruppert
před 4 hodinami

Výstava studentské tvorby FESTMICHAEL opět po roce na náměstí Míru
Aktualizováno před 4 hodinami

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo
před 5 hodinami

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO
před 5 hodinami
Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou
Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.
Zdroj: Jan Hrabě