MONITOR: Pevnost Evropa. Prestižní deník tvrdě kritizuje strategii vůči migrantům

Před sedmdesáti lety stanovila ženevská konvence OSN o uprchlících právo běženců na bezpečný azyl a povinnost států chránit je, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník tvrdí, že Evropa se zřejmě rozhodla připomenout si toto výročí opuštěním některých klíčových principů úmluvy.

Odstrašit všechny

Během letošního roku již zahynula téměř tisícovka osob při pokusu překročit Středomoří, konstatuje renomovaný deník s tím, že jde o čtyřnásobek počtu obětí za stejné období loni. Přiznává, že v mnoha případech šlo o ekonomické migranty, jiné ale prchali před perzekucí.  

"Evropě je to stále více jedno," kritizuje The Guardian. Naznačuje, že kontinent zvolil krutou strategii, kterou je odradit a odstrašit všechny od podobné cesty.

K prozatím poslední tragédii došlo minulý týden, kdy zahynulo nejméně 57 lidí poté, co se u libyjského pobřeží v silném větru převrátila jedna z lodí, připomíná britský server. Podotýká, že námořní hlídky vysílané Itálií a evropskými institucemi se drží výrazně dál na širém moři, čímž pravděpodobnost podobných katastrof zvyšují.

Provozovatelé lodí nevládních organizací jsou taháni po soudech a jejich plavidla jsou zabavována, upozorňuje editorial. Doplňuje, že při pasivitě Evropy jsou tisíce zoufalých mořeplavců zadržováni libyjskými bezpečnostními složkami a posíláni do detenčních center, kde bují sexuální násilí, mučení a zneužívání.

V Řecku se zase velký počet běženců ocitl v bezčasí, často v bídných přelidněných táborech, uvádí The Guardian. Poukazuje, že po ničivém požáru tábora Moria na ostrově Lesbos v loňském září Evropská komise v rychlosti připravila novou dohodu o migraci a azylu, která zdůrazňuje potřebu vyváženosti ostrahy hranic a humanitárních ohledů, avšak členské státy EU se zatím nedohodly na přesídlovacích kvótách a procedurách zažehnání krize.   

Na řecké hranici s Tureckem byly rozmístěny ohlušující zvukové kanóny, které mají migranty odhánět, a podél hraničních přechodů se buduje ocelový zátaras v trumpovském stylu, nastiňuje prestižní deník. Naznačuje, že jeho nadcházejícím úkolem možná bude zadržet tisíce Afghánců prchajících před Tálibánem, kteří se momentálně pohybují v Turecku.

Brutální demonstrace síly

"V Řecku a dalších zemích dochází k mnoha případům, kdy jsou uprchlíci vyhoštěni, aniž by jejich žádosti o azyl byly posouzeny," tvrdí liberální server. Zdůrazňuje, že toto odporuje zmíněné konvenci z roku 1951, ale politici jednají rychle a odcizují se i dalším principům zakotveným před sedmdesáti lety.

Dánská vláda v čele s tamní sociální demokracií například schválila zákon, který umožňuje přesouvat uchazeče o azyl do tisíce kilometrů vzdálených třetích zemí, než bude jejich žádost posouzena, dává příklad britský deník. Připomíná, že přiznaným cílem dánské premiérky Mette Frederiksenové je zamezit podávání dalších žádostí o azyl.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Kabinet Frederiksenové se také snaží donutit k návratu do vlasti tisíce syrských uprchlíků, přestože tento krok pravděpodobně skončí u Evropského soudu pro lidská práva, uvádí editorial. Doplňuje, že Británie zase kriminalizuje migranty, kteří využívají nelegální cesty, což je má přinutit k tomu, aby žádosti o azyl podávali jinde.

"Evropa se sprostě, neeticky uchyluje ke kruté strategii 'pevnosti' založené na brutální síle a odstrašení," kritizuje The Guardian. Vyzdvihuje, že uprchlíci přitom tvoří jen 0,6 % evropské populace a počty nelegálních migrantů snažících se dostat do Evropy se nedávají srovnat se situací před šesti lety, kdy vrcholila občanská válka v Sýrii a německá kancléřka Angela Merkelová pronesla slavnou větu:  “Wir schaffen das.” (Zvládneme to, pozn. redaktora)  

Liberální deník věří, že při efektivním řízení a solidaritě mezi zeměmi je humánní přístup k tomuto složitému problému možný a chybí pouze politická vůle. Od migrační krize v roce 2015 totiž ráz diskuze udává populistická pravice, konstatuje editorial.

Politiky hlavního proudu vystrašil vzestup Mattea Salviniho, Viktora Orbána, Marine Le Penové či Nigela Farage, tudíž jim zkameněla srdce, potlačili své svědomí a uprchlíkům odepřeli férové zacházení, nebere si servítky prestižní deník. Deklaruje, že tento nedostatek morálních ambicí zrazuje ducha velkého humanitárního průlomu, k němuž došlo při podpisu konvence o uprchlících před sedmdesáti lety.

Související

Více souvisejících

uprchlíci migrace

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 3 hodinami

před 3 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Musíme Ukrajině poskytnout systémy protivzdušné obrany, shodli se lídři EU. Zelenskyj poděkoval Scholzovi

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy