Plány pro případ úmrtí britské královny Alžběty II. unikly do médií

Po úmrtí britské královny Alžběty II. bude jako první informován předseda vlády, začne platit zákaz používání sociálních sítí pro vládní činitele a hrozí, že se zcela zaplní Londýn. Vyplývá to z dokumentů popisujících, co se stane, až panovnice zemře, jejichž obsah dnes zveřejnil server Politico.

Královna Alžběta II.

Navzdory skutečnosti, že se královna ve svých 95 letech těší dobrému zdraví, má britská vláda podrobně vypracovaný plán pro případ jejího úmrtí.

Na veřejnost již v minulosti unikly některé útržky z přísně utajované operace. Například, že jako první se o královnině smrti dozví předseda vlády, kterému zaměstnanec královské rodiny sdělí, že most "London Bridge je dole". Nebo, že informaci o úmrtí královny jako první dostane - a následně vydá ve formě bleskové zprávy - britská tisková agentura Press Association.

Podle uniklých dokumentů se do organizace královnina pohřbu zapojí celá vláda a očekává se, že by se Londýn mohl vůbec poprvé v historii zcela "zaplnit" truchlícími Brity. Pro politiky a vládní zaměstnance bude platit zákaz používání sociálních sítí. Jejich příspěvky bude muset schválit šéf vládní komunikace. Premiérova kancelář v jednom z dokumentů uvedla, že se obává veřejného hněvu, pokud se jí nepodaří spustit státní vlajku na půl žerdi do deseti minut od královnina úmrtí.

V den královnina úmrtí budou nejprve informováni významní političtí představitelé. Královská rodina poté vydá oficiální oznámení. Britský parlament a také zákonodárné sbory ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku odloží svá jednání.

Oficiální webové stránka královské rodiny zčerná a bude na ní pouze informace o úmrtí panovnice. Vládní stránky budou také upozorňovat na její smrt a nebudou zveřejňovat novinky, které nejsou naléhavé. Královská rodina oznámí plány na pohřeb, který by se měl konat deset dní po Alžbětině úmrtí. Jako první podá oficiální vyjádření předseda vlády. Premiéra bude večer čekat také první audience s následníkem trůnu.

Princ Charles bude prohlášen za nového krále první den po královnině úmrtí ve Svatojakubském paláci. Premiér a členové vlády se s ním setkají odpoledne.

Druhý den po královnině úmrtí se její rakev vrátí do Buckinghamského paláce. Pokud zemře na jedné ze svých usedlostí, rakev bude dopravena na nádraží St. Pancras, kde ji budou čekat členové vlády. Nový král se třetí den od úmrtí panovnice vydá na turné po Spojeném království, v několika následujících dnech navštíví Skotsko, Severní Irsko a Wales.

Pátý den po královnině úmrtí půjde procesí s její rakví z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství, kde bude vystavena tři dny. Veřejnosti bude katedrála přístupná 23 hodin denně. Vláda se zatím připraví na oficiální pohřeb, který se má konat deset dní po královnině úmrtí. Pohřeb se bude konat dopoledne ve Westminsterském opatství. Desátý den bude rovněž vyhlášen státní smutek a v poledne budou vyhlášeny dvě minuty ticha. Další smuteční ceremonie se bude konat v kapli svatého Jiří na hradě Windsor a královna bude pohřbena v boční kapli krále Jiřího VI.

Rusko opět hlásí rekordní počet úmrtí na covid-19 za jediný den

28.10.2021 11:53 V Rusku zemřelo v uplynulém dni na covid-19 dalších 1159 lidí, což je dosud nejvyšší denní údaj.…

Evropa covid nezvládá. Jako jediný region na světě eviduje nárůst…

28.10.2021 08:11 Evropa jako jediný velký region na světě v uplynulém týdnu zaznamenala nárůst počtu nových případů…

Rusko hlásí další den rekordní počet úmrtí pacientů s covidem

27.10.2021 20:31 Aktualizováno Rusko zaznamenalo během uplynulých 24 hodin úmrtí 1123 pacientů s covidem-19, což je nejvyšší počet…

Ruský prezident Putin nařídil zvednout dodávky plynu do Evropy od listopadu

27.10.2021 19:45 Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zvednout dodávky zemního plynu do Evropy od listopadu.…

Potomci obětí sovětského teroru žalují ruský parlament

27.10.2021 13:15 Potomci obětí teroru sovětského diktátora Josifa Stalina podali u ruského nejvyššího soudu…

Planeta se oteplí o 2,7 stupně Celsia, pokud nezačneme jednat, obává se OSN

27.10.2021 09:03 Současné závazky na snižování emisí skleníkových plynů povedou k růstu teploty na Zemi o 2,7 stupně…

Rusko hlásí další smutný rekord, za den zemřelo kvůli covidu 1106 lidí

26.10.2021 16:08 Aktualizováno V Rusku za poslední den kvůli covidu-19 zemřelo 1106 lidí, což je nejvyšší denní bilance od začátku…

Svět se během prvního roku pandemie příliš nepoučil, míní orgán WHO

26.10.2021 11:24 Světové vlády se během prvního roku pandemie příliš nepoučily. V mezinárodní reakci na epidemii…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

V Rusku opět přibyl rekordní počet nakažených

25.10.2021 11:28 Rusko za uplynulý den zaznamenalo dalších 37.930 případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet…

Související:

Právě se děje

reklama