Plány pro případ úmrtí britské královny Alžběty II. unikly do médií

Po úmrtí britské královny Alžběty II. bude jako první informován předseda vlády, začne platit zákaz používání sociálních sítí pro vládní činitele a hrozí, že se zcela zaplní Londýn. Vyplývá to z dokumentů popisujících, co se stane, až panovnice zemře, jejichž obsah dnes zveřejnil server Politico.

Královna Alžběta II.

Navzdory skutečnosti, že se královna ve svých 95 letech těší dobrému zdraví, má britská vláda podrobně vypracovaný plán pro případ jejího úmrtí.

Na veřejnost již v minulosti unikly některé útržky z přísně utajované operace. Například, že jako první se o královnině smrti dozví předseda vlády, kterému zaměstnanec královské rodiny sdělí, že most "London Bridge je dole". Nebo, že informaci o úmrtí královny jako první dostane - a následně vydá ve formě bleskové zprávy - britská tisková agentura Press Association.

Podle uniklých dokumentů se do organizace královnina pohřbu zapojí celá vláda a očekává se, že by se Londýn mohl vůbec poprvé v historii zcela "zaplnit" truchlícími Brity. Pro politiky a vládní zaměstnance bude platit zákaz používání sociálních sítí. Jejich příspěvky bude muset schválit šéf vládní komunikace. Premiérova kancelář v jednom z dokumentů uvedla, že se obává veřejného hněvu, pokud se jí nepodaří spustit státní vlajku na půl žerdi do deseti minut od královnina úmrtí.

V den královnina úmrtí budou nejprve informováni významní političtí představitelé. Královská rodina poté vydá oficiální oznámení. Britský parlament a také zákonodárné sbory ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku odloží svá jednání.

Oficiální webové stránka královské rodiny zčerná a bude na ní pouze informace o úmrtí panovnice. Vládní stránky budou také upozorňovat na její smrt a nebudou zveřejňovat novinky, které nejsou naléhavé. Královská rodina oznámí plány na pohřeb, který by se měl konat deset dní po Alžbětině úmrtí. Jako první podá oficiální vyjádření předseda vlády. Premiéra bude večer čekat také první audience s následníkem trůnu.

Princ Charles bude prohlášen za nového krále první den po královnině úmrtí ve Svatojakubském paláci. Premiér a členové vlády se s ním setkají odpoledne.

Druhý den po královnině úmrtí se její rakev vrátí do Buckinghamského paláce. Pokud zemře na jedné ze svých usedlostí, rakev bude dopravena na nádraží St. Pancras, kde ji budou čekat členové vlády. Nový král se třetí den od úmrtí panovnice vydá na turné po Spojeném království, v několika následujících dnech navštíví Skotsko, Severní Irsko a Wales.

Pátý den po královnině úmrtí půjde procesí s její rakví z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství, kde bude vystavena tři dny. Veřejnosti bude katedrála přístupná 23 hodin denně. Vláda se zatím připraví na oficiální pohřeb, který se má konat deset dní po královnině úmrtí. Pohřeb se bude konat dopoledne ve Westminsterském opatství. Desátý den bude rovněž vyhlášen státní smutek a v poledne budou vyhlášeny dvě minuty ticha. Další smuteční ceremonie se bude konat v kapli svatého Jiří na hradě Windsor a královna bude pohřbena v boční kapli krále Jiřího VI.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání opozičníka Navalného

28.09.2021 16:41 Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného a…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Související:

Právě se děje

reklama