Počet těhotných s covidem v nemocnici roste. Šéfka anglických asistentek vyzývá k očkování

Šéfka porodních asistentek v Anglii Jacqueline Dunkleyová-Bentová dnes vyzvala svoje kolegyně a praktické lékaře, aby povzbuzovali zájem těhotných žen o naočkování proti covidu-19.

Učinila tak vzhledem k relativně malé proočkovanosti těhotných žen v Anglii a v návaznosti na nově zveřejněnou studii Oxfordské univerzity, podle níž s příchodem varianty delta výrazně stoupl počet těhotných žen, které musely kvůli komplikacím covidu-19 do nemocnice.

"Vakcína proti covidu-19 může udržet vás, vaše dítě a vaše blízké v bezpečí a mimo nemocnici," uvedla Dunkleyová-Bentová a dodala, že vakcíny "zachraňují životy".

Britští lékaři v květnu oznámili, že vakcínu ve Spojeném království odmítlo 58 procent těhotných žen, kterým byla nabídnuta. Většina z nich přitom uvedla, že by chtěla počkat na výsledky dlouhodobých studií, jelikož se obává především vlivu očkovacích látek na nenarozené dítě.

Studie Oxfordské univerzity z minulého týdne ukázala, že 99 procent těhotných žen přijatých do nemocnice po nákaze koronavirem nebylo očkovaných, přičemž 60 procent z nich následně skončilo na jednotce intenzivní péče.

Podle vědců se mezi nimi od nástupu varianty delta stále častěji objevují velmi vážné případy covidu-19. Větší část z nich dostala zápal plic, třetina všech hospitalizovaných těhotných žen pak potřebovala napojit na dýchací přístroje.

V podobném duchu se tento týden vyslovila i činitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) Kate O'Brienová, podle níž těhotným ženám hrozí větší nebezpečí těžkého průběhu covidu-19 než zbytku populace. "To platí ještě více na konci těhotenství, když máte velké břicho a vaše plicní kapacita je menší v důsledku objemu, který nosíte," prohlásila.

Dodala přitom, že vakcíny jsou pro těhotné ženy bezpečné a přinesou prospěch nejen jim, ale také nenarozenému dítěti, na něž se podle ní také přenesou protilátky.

Podle dat anglických úřadů z 22. července dostalo v Anglii alespoň jednu dávku vakcín firem Pfizer/BioNTech či Moderna 51.700 těhotných žen, plně naočkovaných jich bylo 20.600. Mezi lety 2020 až 2021 přitom v Anglii lékaři zaregistrovali 606.500 těhotných žen.

Související

těhotenství

Většina Čechů podporuje svobodu rozhodování o interrupcích i eutanazii

Stále více české populace se staví proaktivně ke svobodě rozhodování v otázkách interrupcí a eutanazie, a tento podíl stoupá. Například téměř čtyři pětiny obyvatel podporují právo žen na svobodné rozhodování o umělém přerušení těhotenství, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Tyto zjištění vyplynuly z průzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). 
Ilustrační foto

Těhotná Polka zemřela kvůli umírajícímu plodu, lékaři prý nezasáhli kvůli protipotratovým zákonům

Třiatřicetiletá Polka Dorota zemřela na otravu krve poté, co v nemocnici čekala na odumření plodu. Byla v pátém měsíci těhotenství. Informoval o tom server Euronews. Nyní polské zdravotnické úřady jmenovaly tým, který má vydat podrobnější pokyny pro zdravotnická zařízení pro vykonávání interrupcí. Polsko má jedny z nejpřísnějších protipotratových zákonů na světě. Nejde o první úmrtí těhotné ženy, v roce 2021 prakticky stejným způsobem zemřela třicetiletá Izabela.

Více souvisejících

těhotenství očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy