Policie v centru Minsku zatýká demonstranty, přišly jich tisíce

Běloruská policie v centru Minsku zadržela velký počet demonstrantů, kteří spolu s tisíci, podle některých zdrojů desetitisíci, dalších lidí přišli na dnešní protest proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Informuje o tom agentura DPA. Bezpečnostní síly už dříve zatarasily náměstí Nezávislosti, aby zabránily masovým demonstracím poblíž vládních budov.

Policie v centru Minsku zatýká demonstranty, přišly jich tisíce
doporučujeme

Na místě jsou stovky policistů, kteří do aut pro převoz zadržených donutili nastoupit i hlasitě křičící ženy. Několik stanic minského metra je uzavřených. Členové pořádkových sil podle DPA pomocí terénních s mřížemi na předních náraznících vytlačovali lidi, některé ženy si před ně lehaly na ulici. Připravená jsou i vodní děla.

Kvůli uzavírce náměstí Nezávislosti se protesty rozdrobily na vícero míst v hlavním městě, kde je často obkličují policisté s kuklami nebo helmami na hlavě. Mnoho z demonstrantů mává bílo-červeno-bílými vlajkami nezávislého běloruského státu z období 1918 až 1919.

Úřady dnešní demonstraci nepovolily a varovaly před použitím síly. "Přesto protestujeme na různých místech města," cituje agentura DPA 33letou Mariju, která s dalšími ženami přes policejní zátarasy házela dýně, což je znak toho, že dívka nemá zájem o nápadníka. "Diktátor má dnes narozeniny, toto je náš dárek - dýně v tomto případě jsou znakem toho, že jím pohrdáme," řekla. Na dnešek připadají Lukašenkovy 66. narozeniny. Na hlavní třídě vedoucí k náměstí Nezávislosti demonstranti křičeli "Hanba!", když příslušníci zvláštních policejních jednotek OMON zatýkali lidi. U sídla běloruské KGB došlo ke krátké potyčce mezi demonstranty a příslušníky OMON.

Podle portálu belarusfeed.com se protesty konají i v jiných běloruských městech, například v Grodně, Vitebsku nebo v Gomelu.

Bělorusko zažívá největší protesty a stávky od vyhlášení nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, po nichž se jasným vítězem prohlásil Lukašenko. Opozice výsledky hlasování považuje za zfalšované a stejně jako mnoho západních zemí je neuznává.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson oznámil tvrdší opatření proti koronaviru, zpřísňuje se i …

22.09.2020 16:24 Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii.…

Vatikán v novém dokumentu brojí proti eutanazii, prý jde o "akt vraždy"

22.09.2020 15:30 Vatikán v nově vydaném dokumentu znovu ostře formuloval odmítavé stanovisko proti eutanazii a…

V Rusku přibylo dalších 6215 nakažených, výrazně vzrostl počet úmrtí na…

22.09.2020 14:46 Aktualizováno V Rusku v pondělí již čtvrtý den stoupal denní přírůstek případů nákazy koronavirem a je vyšší než…

Vyšetřovatel popřel slib seznámit Safronova s tím, co prý předal

22.09.2020 14:43 Vyšetřovatel ruské tajné služby FSB Alexandr Čaban nesplnil slib, že zadrženého bývalého novináře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama