Porošenko odmítl Putinovu nabídku politického azylu v Rusku

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko, který čelí na Ukrajině obviněním z vlastizrady, dnes odmítl nabídku politického azylu v Rusku, kterou nedávno učinil ruský prezident Vladimir Putin. Doba, kdy se ruské úřady staraly o ukrajinské politiky, minula, prohlásil Porošenko podle serveru BBC a poradil Putinovi, aby "si konečně uvědomil, že my si tady na Ukrajině poradíme sami".

"Věčná ruská 'péče' o ukrajinskou politiku a politiky už dávno skončila. Stalo se tak tehdy, kdy jsem byl zvolen prezidentem Ukrajiny," řekl Porošenko, který stanul v čele země v roce 2014, krátce poté, co Rusko po vyhnání proruského prezidenta Viktora Janukovyče z Kyjeva anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Zatímco v květnu 2014 byl Porošenko zvolen hned v prvním kole prezidentských voleb, o pět let později prohrál v druhém kole duel s populárním komikem Volodymyrem Zelenským.

Porošenko dnes svého nástupce v nejvyšší funkci Zelenského znovu obvinil, že pronásledováním proevropské opozice ve skutečnosti nahrává Putinovi, což podle Porošenka ruský prezident potvrdil svými slovy.

Putin na pondělní tiskové konferenci po pětihodinovém jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem připomněl, že svého času Porošenkovi coby ukrajinskému prezidentovi slíbil, že pokud narazí v budoucnu na potíže, Rusko mu poskytne politický azyl. Porošenko prý tehdy nabídku ironicky okomentoval, ale Putin ji zopakoval s tím, že tak činí nehledě na vážné rozpory ohledně Donbasu. "Myslím, že udělal mnoho chyb v tomto směru. Ale přesto jeho pronásledování jako protistátního zločince se mi jeví přehnané ze strany nynějšího vedení. Jsme připraveni lidem, jako je Porošenko, poskytnout azyl v Rusku," řekl ruský prezident.

Ukrajinské úřady podezírají Porošenka, že se dopustil financování terorismu a vlastizrady tím, že se s Putinovým chráněncem, proruským politikem Viktorem Medvedčukem a dalšími osobami domluvil na přerušení dodávek jihoafrického uhlí a na nákupech uhlí ze separatisty ovládnutého Donbasu, za což mu hrozí až 15 let vězení. Exprezident vinu odmítá a tvrdí, že je pronásledován z politických důvodů.

Rusko v roce 2014 poskytlo politický azyl Porošenkově předchůdci Viktoru Janukovyčovi, který byl ve vlasti v nepřítomnosti odsouzen k 13 letům vězení za vlastizradu a za napomáhání agresivní válce proti Ukrajině.

Související

Petr Porošenko, ukrajinský exprezident

"Ve volbách by prohrál." USA tlačí na Kyjev, aby vyměnil Zelenského. Diktátor není, volby nebudou, vzkazuje opozice

Ukrajinští opoziční lídři odmítli možnost uspořádání voleb během válečného stavu, a to poté, co se v médiích objevily zprávy o jejich kontaktech s americkými představiteli a v návaznosti na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který označil svého ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského za „diktátora“ kvůli nepořádání voleb.

Více souvisejících

Petr Porošenko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

Aleš Svoboda

Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS

Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).

včera

včera

včera

včera

Zdena Mašínová

Zemřela Zdena Mašínová

Česko zasáhla ve středu odpoledne velmi smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. O úmrtí Mašínové informoval historik Petr Blažek. 

včera

včera

včera

včera

včera

Evropská unie

Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí

Mezi Evropskou unií a Ukrajinou roste napětí ohledně rychlosti přístupových rozhovorů. Zatímco ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl ještě před koncem letošního léta otevřít několik vyjednávacích skupin, takzvaných klastrů, členské státy ani Evropská komise k tomu zatím neprojevily ochotu. V Kyjevě proto panují obavy, že se celý proces po počátečním posunu výrazně zpomalí, nebo dokonce ocitne na vedlejší koleji, jako se to již stalo v případě jiných kandidátských zemí.

včera

včera

Donald Trump

Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit

Spojené státy a Írán se ocitly na hraně dalšího vážného konfliktu poté, co si v noci na dnešek vyměnily intenzivní palbu. Jde o největší vojenskou eskalaci od chvíle, kdy bylo 8. dubna sjednáno příměří. Noční údery opětovně vyvolaly silné pochybnosti o tom, zda toto příměří vůbec ještě platí, a vážně ohrožují veškeré diplomatické úsilí, které mělo vést k definitivnímu ukončení války.

včera

V Severním Irsku vypukly násilné protiimigrační protesty

Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje

V Severním Irsku vypukly násilné protiimigrační protesty, které vyvolaly výzvy krajně pravicových aktivistů v reakci na pondělní útok nožem. Dav, v němž se nacházeli maskovaní muži, v úterý večer zapaloval auta i domy a blokoval silnice v Belfastu a jeho okolí. K nepokojům došlo jen několik hodin poté, co k pouličním akcím vyzvali například Elon Musk nebo Tommy Robinson. Demonstranti mimo jiné unesli a zapálili autobus na Newtownards Road ve východním Belfastu, přičemž nad hořícími vozy v dalších čtvrtích musel hlídkovat policejní vrtulník.

včera

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache

Spojené státy americké se odhodlaly k odvetnému vojenskému kroku a zahájily novou sérii útoků zacílených na území Íránu. Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, východní Afriku a střední Asii (CENTCOM) oznámilo, že tato operace byla spuštěna jako přímá reakce na předchozí zničení amerického vrtulníku. K zahájení náletů došlo v pět hodin odpoledne východoamerického času.

včera

Prezident Trump

Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan

Důvěra Evropanů v americké bezpečnostní záruky klesla na historické minimum. Vyplývá to z nového průzkumu, který zveřejnil thinktank Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR) před nadcházejícími summity zemí G7 a NATO ve Francii a Turecku. Podle získaných dat považuje Spojené státy za přímého spojence pouhý jeden z deseti obyvatel v patnácti dotázaných evropských zemích. Ve všech těchto státech navíc panuje většinová skepse ohledně toho, zda by jim USA v případě napadení přispěchaly na pomoc.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak

Donald Trump a Benjamin Netanjahu byli přesvědčeni, že triumf nad Íránem přinese zásadní proměnu Blízkého východu. Region se sice skutečně mění, avšak zcela jiným směrem, než oba státníci předpokládali, neboť islámskou republiku se porazit nepodařilo. Aktuální situace hrozí přerůst v dlouhodobou, opotřebovávací a permanentní krizi, která bude střídavě přecházet do otevřených vojenských střetů. Íránský režim se ukázal být mnohem odolnějším, než Trump s Netanjahuem kalkulovali, přičemž jejich chybný odhad vedl ke ztrátě kontroly nad dalším vývojem.

včera

včera

9. června 2026 21:50

Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu

Nová bulharská vláda plánuje zcela zastavit veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu. V úterý to v Sofii oznámil tamní ministr obrany Dimitar Stojanov. Podle vyjádření nového kabinetu totiž další vojenská pomoc nijak nepřispěje k ukončení probíhajícího válečného konfliktu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy