Posilující dávka vakcíny chrání proti omikronu, uvedla AstraZeneca

Společnost AstraZeneca dnes oznámila, že třetí posilující dávka její vakcíny proti nemoci covid-19 významně zvyšuje hladinu protilátek vůči nakažlivější variantě koronaviru omikron. S odvoláním na prohlášení farmaceutické firmy o tom informovala agentura AFP.

"Hladiny neutralizačních protilátek proti variantě omikron byly po třetí dávce vakcíny Vaxzevria v podstatě podobné hladinám dosaženým po dvou dávkách proti variantě delta," uvedla společnost. "Hladiny pozorované po třetí dávce byly vyšší než hladiny protilátek zjištěné u osob, které se dříve nemocí nakazily a přirozeně se z ní zotavily," informovala AstraZeneca. Studii provedli výzkumníci z Oxfordské univerzity, kteří se podíleli na vývoji vakcíny Vaxzevria.

Preparát společnosti AstraZeneca se v Británii ani v České republice nepoužívá pro podávání třetích posilujících dávek. Zdravotníci v obou zemích a dalších západních státech přeočkovávají mRNA vakcínami od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. AstraZeneca v současné době směřuje převážně do mezinárodního očkovacího programu COVAX, který vakcíny daruje chudším zemím.

"Je velmi povzbudivé vidět, že současná vakcína má potenciál chránit proti omikronu po třetí posilovací dávce," uvedl jeden z výzkumníků Oxfordské univerzity John Bell.

Několik nedávných studií u lidí očkovaných vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna zaznamenalo pokles protilátek proti omikronu. Jejich hladina byla ještě nižší u očkovaných vakcínou AstraZeneca či čínským preparátem Sinovac.

Společnosti Pfizer/BioNTech a Moderna oznámily, že posilovací dávka jejich vakcín výrazně zvyšuje ochranu proti viru. Neexistuje však dostatek údajů o tom, jak dlouho tato ochrana trvá.

Podle ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hanse Klugeho se nakažlivější varianta omikron "stává nebo již stala dominantní v několika zemích včetně Dánska, Portugalska a Spojeného království". Šéf evropské sekce WHO nicméně dodal, že jen posilující dávky nepostačí k tomu, aby se svět vymanil z pandemie covidu-19.

Ze studie londýnské univerzity Imperial College vyplynulo, že u lidí nakažených variantou omikron je o 40 procent nižší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni, než u nákazy variantou delta.

AstraZeneca dnes také oznámila, že její přípravek označovaný jako AZD7442 nebo Evusheld je účinný i proti variantě omikron. Směs protilátek je možné podat nenakaženým lidem místo očkování proti covidu-19.

Související

Více souvisejících

očkování AstraZeneca

Aktuálně se děje

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

McDonald’s v ČR navzdory zdražování tvrdí, že drží ceny pod kontrolou. Ročně v Česku nakrmí přes 50 milionů lidí

Čeští spotřebitelé si mohou po dlouhé době trochu oddechnout. Inflace postupně klesá a ceny potravin spolu s ní. EuroZprávy.cz oslovily oblíbený řetězec rychlého občerstvení McDonald’s. Marketingový ředitel pro Česko, Slovensko a Ukrajinu Martin Troup sdělil, že se řetězci daří držet ceny pod kontrolou, a dokonce jim roste počet zákazníků. Loni jich přišlo až o tři a půl milionu víc než v roce předešlém.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Putin upevňuje vztahy s Vietnamem, zatímco Vietnamci bojují na Ukrajině proti jeho armádě

Lidé po celé Ukrajině se spojili tváří v tvář ruské invazi a vietnamská komunita není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, jak píše deník The Guardian. Když před více než dvěma lety začala rozsáhlá ruská invaze, Tung Nguyen odvezl své rodiče z Černihivu k polským hranicím. Poté se vrátil do Kyjeva, kde jako dobrovolník dodával potraviny a léky do obléhaného města. Netrvalo dlouho a rozhodl se vstoupit do ukrajinské armády.

včera

Aktualizováno včera

Policie ČR

Policie pátrala po třináctileté sestře biatlonistky Voborníkové

Policisté pátrali po třináctileté dívce z Trutnovska, která se nevrátila domů od pátečního odpoledne. Pohřešovaná byla sestra biatlonistky Terezy Voborníkové, která na sociálních sítích požádala o pomoc při hledání. Díky pomoci veřejnosti ji policisté nakonec našli a dívka je v pořádku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

"Katastrofa, jakou si neumíme představit." OSN a USA chtějí zabránit další válce

Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres se obává eskalace napětí mezi Izraelem, libanonským hnutím Hizballáh a mírovými jednotkami OSN. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy