Práva sexuálních menšin: Další země zrušila zákon proti LGBT, znepokojivý je ale vývoj v Polsku

Svět letos pokročil v boji za práva sexuálních menšin, v 69 zemích světa ale zůstává dobrovolný styk osob stejného pohlaví trestným činem. S odvoláním na každoroční zprávu Mezinárodního sdružení leseb, gayů, bisexuálů, transgenderových osob a intersexuálů (ILGA) o tom dnes informovala agentura AFP.

Ilustrační foto
doporučujeme

Počet zemí, v nichž je homosexualita trestná, se letos o jednu snížil. V Gabonu totiž zrušili příslušný zákon přijatý teprve v roce 2019. Gabonský zákon namířený proti stykům osob stejného pohlaví tak měl podle zástupce ILGA Lucase Ramóna Mendose "nejkratší život" z podobných norem v moderní historii. "Minulý týden navíc bhútánský parlament schválil zákon, který dobrovolný sex osob stejného pohlaví dekriminalizuje," dodal Ramón Mendos.

V posledních pěti letech podle ILGA zákony namířené proti homosexuálům aplikovalo 34 členských zemí OSN. Tento počet mohl být "ještě o něco vyšší". Mezi tresty, které homosexuálům hrozí, jsou vězení, veřejné bičování i smrt. Například Súdán ovšem trest smrti za styk osob stejného pohlaví letos zrušil.

Jako negativní příklady v letošním vývoji boje za práva sexuálních menšin zpráva sdružení ILGA uvádí takzvané zóny bez LGBT v Polsku, podporu léčby homosexuality v rehabilitačních centrech v Indonésii či zrušení floridského zákazu takzvaných konverzních terapií, jejichž cílem je změnit sexuální orientaci lidí.

Naproti tomu Německo "léčbu" homosexuality letos zakázalo, po něm následovaly také Austrálie, Kanada, Mexiko či některé státy USA. Sdružení ILGA, mezi jehož členy je více než 1300 organizací bojujících za rovná práva sexuálních menšin, rovněž přivítalo, že manželství mohou nyní homosexuálové uzavřít v 28 členských státech OSN. Prvním státem v Latinské Americe, který sňatky stejnopohlavních párů umožnil, se letos stala Kostarika.

"Třicet čtyři členských států OSN poskytuje určité právní uznání partnerství homosexuálních párů," uvádí rovněž zpráva a připomíná, že jsou mezi nimi od letoška také Monako a Černá Hora.

Zákony proti diskriminaci na pracovišti kvůli sexuální orientaci má podle ILGA nyní 81 členských zemí OSN. "Před dvaceti lety to bylo jen patnáct," uvádí zpráva.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé vazební věznici

20.01.2021 17:03 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za…

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

20.01.2021 13:13 Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací…

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Navalnyj zveřejnil zprávu o údajném Putinově paláci. Rezidence za 29…

19.01.2021 21:56 Aktualizováno Fond boje s korupcí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného dnes zveřejnil výsledky svého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama