menšiny

Ilustrační foto

Etnické menšiny protestují: Olympijský výbor zavírá oči před porušováním lidských práv v Číně

Zástupci etnických menšin v Číně znovu obvinili Mezinárodní olympijský výbor (MOV), že zavírá oči před soustavným porušováním lidských práv v zemi, jež bude v roce 2022 hostit v Pekingu zimní olympijské hry. Sdružení lidskoprávních organizací hájících práva Tibeťanů, Ujgurů a obyvatel Hongkongu napsalo otevřený dopis prezidentovi MOV Thomasi Bachovi a členovi MOV Juanu Antoniovi Samaranchovi mladšímu, jenž dohlíží na přípravu pekingských ZOH.
Donald Trump

Voliči Trumpa odmítli, přesto u republikánů bodoval. Co se stalo?

NÁZOR - Více než 140 milionů Američanů, kteří letos zúčastnili voleb, hlasovalo na základě osobních rozhodnutí, zdůrazňuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute konstatuje, že nyní je prací komentátorů význam těchto rozhodnutí interpretovat.
Školství

Národnostní menšiny v Česku nemají své školy, výjimkou jsou pouze Poláci

Navzdory možnosti zřizovat školy s vyučovacím jazykem národnostních menšin v Česku takové školy příliš nejsou. Výjimku tvoří hlavně polská národnostní menšina v Moravskoslezském kraji, která má k dispozici 44 mateřských, základních nebo středních škol, kde se učí polsky. Ostatní menšiny jsou buď málo početné, nebo rozptýlené, a jejich děti chodí zpravidla do běžných českých veřejných škol či do škol soukromých.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Menšiny v Británii jsou více ohrožené nemocí covid-19, prokázala studie

U černochů, Asiatů a příslušníků dalších etnických menšin žijících v Británii je riziko, že po nakažení koronavirem zemřou, dvakrát až třikrát vyšší než v průměrné populaci. Vyplývá to ze studie londýnské univerzity UCL, o které dnes informovala britská média. Nejohroženější skupinou jsou přitom lidé pákistánského původu.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Ruská menšina v Česku se zapojila do pomoci proti koronaviru

Do dobrovolné pomoci v boji proti epidemii koronaviru se zapojila i ruskojazyčná menšina v Česku. Její zástupci šijí a zdarma rozdávají roušky, nabízejí pomoc při nákupech a zapojili se i do rozdávání potravin lidem, kteří jsou v nouzi. ČTK to sdělili zástupci ruské komunity.
Romové na Slovensku

Tolerance Evropanů k menšinám roste, ukázal průzkum

Tolerance obyvatel Evropské unie vůči menšinám za poslední čtyři roky vzrostla. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Eurobarometr, podle něhož ubývá lidí vnímajících diskriminaci etnických, náboženských či sexuálních minorit. Naopak přibývá těch, kteří si dovedou představit, že by byl příslušník menšiny jejich kolegou v práci či zastával vrcholnou politickou funkci.
Romové, ilustrační fotografie

Romština či němčina? Rada Evropy spílá Česku, má víc chránit menšinové jazyky

Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby pokračovala v ochraně a integraci menšinových jazyků. RE v hodnotící zprávě uznává, že Česko v podpoře jazyků menšin udělalo pokrok, i přesto je podle ní stále co zlepšovat. Konkrétně RE ocenila například vývoj romských učebních materiálů či projekt slovníku olašské romštiny.
Polská vlajka

Polská justice řeší skandál, monstranci s vagínou

Prokuratura v severopolském Gdaňsku dnes začala vyšetřovat událost ze sobotního pochodu za práva sexuálních menšin, jehož účastníci nesli tabuli připomínající monstranci s vyobrazením ženského pohlavního orgánu. Na svých internetových stránkách o tom informovala zpravodajská televize TVN24. Incident odsoudili mimo jiné i někteří politici, kteří původně pochod v trojměstí Gdaňsk-Sopoty-Gdyně podpořili.
Ilustrační foto

Menšiny chtějí slavit Den německé rozmanitosti. Výzvu podepsali muslimové i černoši

Německé spolky přistěhovaleckých komunit a organizace usilující o integraci či bojující proti rasismu dnes vyzvaly, aby spolková republika každoročně slavila také Den německé rozmanitosti. Při příležitosti státního svátku Dne německé jednoty, kdy si Němci připomínají znovusjednocení své země před 28 lety, se pod příslušnou výzvu podepsaly mimo jiné Turecká obec v Německu, Iniciativa černí lidé v Německu, Svaz německo-syrských pomocných spolků nebo Íránská obec.

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

První tanky M1 Abrams dostane Ukrajina příští týden, rakety ATACMS zatím ne

"Příští týden budou na Ukrajinu dodány první americké tanky Abrams," řekl Biden v Bílém domě po boku svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, který byl na druhé návštěvě Spojených států od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo jeho zemi. Biden také oznámil, že schválil další tranši bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu, kterou Pentagon později ocenil na 325 milionů dolarů. Informaci zveřejnil web France24.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za pomoc v boji proti ruskému teroru. A nezapomněl na americké politiky a občany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek na sociální síti X (dříve Twitter) poděkoval americké Sněmovně reprezentantů, Demokratické i Republikánské straně a také americkým občanům za podporu Ukrajiny. Také ve čtvrtek v Bílém domě poděkoval americkému prezidentovi Joe Bidenovi za pomoc USA v boji proti "ruskému teroru", informuje deník The New York Times.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Po zpackaném losu řeší FAČR další problém: díru v řádech. Využil ji Baník nasazením původně zraněného Tanka

Na FAČR se problémů kupí poslední dobou čím dál víc. Během týdne se řešil los 3. kola poháru, jenž se musel kvůli procedurální chybě v nasazování týmů opakovat, nyní se probírá díra v řádech, kterou objevil a následně využil ostravský Baník. Konkrétně se jedná o příběh Nigerijce Abdullahiho Tanka, jenž se zprvu zranil při předzápasové rozcvičce, aby tak následně Baník oznámil změnu v základní sestavě. Tanko byl mezi náhradníky, nakonec se ale do sobotního zápasu s Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku přeci jenom podíval na posledních 20 minut. Během nich pomohl k vyrovnání, když přihrál Matěji Šínovi na branku znamenající konečnou remízu 1:1.

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

včera

včera

včera

včera

Harry a Meghan pocítili nevoli Britů. Z úspor by ale dvojice měla vyžít

Britové se nedávno jasně vyjádřili, že Harrymu a Meghan by nikdy nemělo být umožněno čerpat peníze ze státní kasy. Princ a jeho žena se nicméně v minulosti dostali ke značným finančním prostředkům. Mladší ze synů současného krále Karla III. například opakovaně dědil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy