Voliči Trumpa odmítli, přesto u republikánů bodoval. Co se stalo?

NÁZOR - Více než 140 milionů Američanů, kteří letos zúčastnili voleb, hlasovalo na základě osobních rozhodnutí, zdůrazňuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute konstatuje, že nyní je prací komentátorů význam těchto rozhodnutí interpretovat.

Test stranické loajality

"Na nejširší úrovni je férové říct, že hlasování bylo odmítnutím Donalda Trumpa," deklaruje politolog. Připomíná, že v USA prezidenti málokdy nedosáhnou znovuzvolení - stalo se tak jen pětkrát za posledních 125 let - a Trump nejenže zřejmě mandát neobhájí, ale prohraje větším rozdílem, než podlehl Gerald Ford Jimmymu Carterovi po aféře Watergate.

Je zjevné, že Spojené státy zůstávají hluboce rozdělené a i po impeachmentu, pandemii a nejhorší paralýze ekonomiky od velké hospodářské krize volili republikáni i demokraté v drtivé většině svou stranu, upozorňuje Zakaria. Polarizace je podle něj hluboká, zakořeněná a existenční, jednotlivé události či nezaměstnanost ji příliš neovlivňují. Situaci politolog přirovnává ke sportu, kde jsou neúspěchy týmu vnímány jako test loajality fanoušků.

Zklamanější jsou demokrati, protože věřili půjde o volby, které jednoznačně zapudí Trumpa a jemu nakloněné politiky, uvádí autor komentáře. Vysvětluje, že tyto naděje vycházely z úspěchu strany ve volbách v roce 2018 i nedávných průzkumů, které ale byly zjevně podobně nepřesné jako před čtyřmi lety.

Za největší zklamání označuje Zakaria skutečnost, že v roce, kdy se demokrati přihlásili k myšlenkám multikulturalismu a hnutím jako Black Lives Matter, Trump zjevně získal více hlasů příslušníků menšin než jakýkoliv republikán od roku 1960. Současného prezidenta sice volilo jen 12 % černochů, což je ale nejvíce od roku 1996, a navíc až 35 % muslimů, dodává politolog.

"Co se stalo?" táže se Zakaria. Odpovědí je podle něj více, ale za pravdu dává stratégovi Demokratické strany Jamesi Carvillemu, že šlo o ekonomiku. Mnoha příslušníkům menšin totiž se totiž během Trumpova prezidentství ekonomicky dařilo a zjevně šéfa Bílého domu neviní za pandemii koronaviru a s ní spojený hospodářský kolaps, upozorňuje politolog. Dodává, že stejně jako demokraté podporovali karanténu, republikáni požadovali otevírání ekonomiky, tudíž koronavirus mohl v očích některých voličů Trumpovi pomoci.  

Přistěhovalci nepřišli jako otroci

Zakaria se ale domnívá, že výsledek odráží pocit, který sám dlouho chová o ideologii multikulturalismu Demokratické strany, která spojuje širokou škálu etnických, rasových a náboženských skupin do jedné "menšiny" a k ní se následně obrací způsobem, který zdaleka neoslovuje všechny.

Hlavní přístup demokratů spočívá v tom, že menšiny čelí hluboké systémové diskriminaci a musí být chráněny aktivními vládními opatřeními na mnoha frontách, vysvětluje politolog. Upozorňuje, že tato myšlenka vychází ze zkušenosti černochů, na které je plně aplikovatelná, jelikož zacházení s černochy je v Americe kruté, mnohdy ničí jejich rodiny a přistupuje k nim jako k podlidem či občanům druhé kategorie.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zatímco historické, strukturální překážky zanechávají do dnešního dne trvalý otisk na černošské menšině, přistěhovalci - kteří téměř všichni přišli dobrovolně, nikoliv jako otroci - mají zcela jinou zkušenost, vyzdvihuje Zakaria. Podotýká, že sice narážejí na diskriminaci a vyloučení, ale zároveň nalezli zemi, která je celkově vůči cizincům otevřenější a přívětivější než většina jiných.

"To znamená, že ideologie zrozená ze zacházení s Afroameričany bude znít falešně americkým přistěhovalcům a jejich potomkům," píše politolog. Dodává, že pro tuto skupinu není špatný přístup ze strany bílých Američanů jedinou určující zkušeností a projevují se další, například liberální či konzervativní světonázor, pohled na vztah jedince a vlády. Někteří přistěhovalci se navíc snaží asimilovat a distancovat se od nových přistěhovalců a černých, tudíž mnozí z největších dnešních amerických rasistů jsou sami příslušníci menšin, nastiňuje Zakaria.

Také Afroameričané se v pohledu na politiku liší víc, než si mnozí představují, zdůrazňuje autor komentáře. Odkazuje na nedávné průzkumy, z nichž vyplývá, že jen 19 % černochů v USA chce menší přítomnost policie v ulicích, zatímco 61 % je spokojeno s aktuálním stavem a 20 % požaduje dokonce její posílení - slogany nejvyhraněnějších aktivistů jako "Stop financování policie" mohou většinu Afroameričanů naopak odradit.

Zakaria uvádí svou vlastní zkušenost. Když před 39 lety žádal ve Spojených státech o stipendium, nikdy nevyplňoval kolonku formuláře zjišťující etnicitu, pokud nebyla povinná, protože nechtěl těžit z tragédií, které postihly černochy, původní obyvatele Ameriky a další diskriminované menšiny. "Ale především, abych citoval jednoho velkého Američana, jsem vždy chtěl být posuzován podle svých schopností, nikoliv barvy mé pleti," dodává.

Demokratická strana by měla pamatovat, že mnoho příslušníků menšin chce být zkrátka především běžnými Američany, ke kterým se nepřistupuje hůře, ale ani lépe, uzavírá politolog.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) černoši menšiny Donald Trump

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy