Práva sexuálních menšin: Další země zrušila zákon proti LGBT, znepokojivý je ale vývoj v Polsku

Svět letos pokročil v boji za práva sexuálních menšin, v 69 zemích světa ale zůstává dobrovolný styk osob stejného pohlaví trestným činem. S odvoláním na každoroční zprávu Mezinárodního sdružení leseb, gayů, bisexuálů, transgenderových osob a intersexuálů (ILGA) o tom dnes informovala agentura AFP.

Počet zemí, v nichž je homosexualita trestná, se letos o jednu snížil. V Gabonu totiž zrušili příslušný zákon přijatý teprve v roce 2019. Gabonský zákon namířený proti stykům osob stejného pohlaví tak měl podle zástupce ILGA Lucase Ramóna Mendose "nejkratší život" z podobných norem v moderní historii. "Minulý týden navíc bhútánský parlament schválil zákon, který dobrovolný sex osob stejného pohlaví dekriminalizuje," dodal Ramón Mendos.

? @ForCivicEU's #CivicSpaceWatch report 2020 is out!Our own @AkramKuban and @ManonYzermans have contributed to the report which overviews of the impact of #COVID19 on LGBTI people & on the LGBTI civic space.Read more and download your own copy here: https://t.co/v5bVEVZ5qk

— ILGA-Europe (@ILGAEurope) December 14, 2020

V posledních pěti letech podle ILGA zákony namířené proti homosexuálům aplikovalo 34 členských zemí OSN. Tento počet mohl být "ještě o něco vyšší". Mezi tresty, které homosexuálům hrozí, jsou vězení, veřejné bičování i smrt. Například Súdán ovšem trest smrti za styk osob stejného pohlaví letos zrušil.

Jako negativní příklady v letošním vývoji boje za práva sexuálních menšin zpráva sdružení ILGA uvádí takzvané zóny bez LGBT v Polsku, podporu léčby homosexuality v rehabilitačních centrech v Indonésii či zrušení floridského zákazu takzvaných konverzních terapií, jejichž cílem je změnit sexuální orientaci lidí.

Naproti tomu Německo "léčbu" homosexuality letos zakázalo, po něm následovaly také Austrálie, Kanada, Mexiko či některé státy USA. Sdružení ILGA, mezi jehož členy je více než 1300 organizací bojujících za rovná práva sexuálních menšin, rovněž přivítalo, že manželství mohou nyní homosexuálové uzavřít v 28 členských státech OSN. Prvním státem v Latinské Americe, který sňatky stejnopohlavních párů umožnil, se letos stala Kostarika.

"Třicet čtyři členských států OSN poskytuje určité právní uznání partnerství homosexuálních párů," uvádí rovněž zpráva a připomíná, že jsou mezi nimi od letoška také Monako a Černá Hora.

Zákony proti diskriminaci na pracovišti kvůli sexuální orientaci má podle ILGA nyní 81 členských zemí OSN. "Před dvaceti lety to bylo jen patnáct," uvádí zpráva.

Související

Lidé

Slovenská vláda navrhla posílení práv partnerů včetně LGBT+, kteří neuzavřeli sňatek

Slovenská vláda dnes schválila návrh zákona na zlepšení některých životních situací párů, které neuzavřely sňatek, včetně členů komunity LGBT+. Předlohu, která nepočítá se zavedením registrovaných partnerství, už dříve jako nedostatečnou kritizovaly některé nevládní organizace. Premiér Eduard Heger novinářům řekl, že cílem bylo připravit takový návrh, který sněmovna schválí. Vláda nemá většinu v parlamentu.
Homosexuálové

Páry zřejmě budou moci uzavřít registrované partnerství na všech matrikách

Páry, které chtějí vstoupit do registrovaného partnerství, by tak mohly v budoucnu učinit na jakémkoli matričním úřadě. Počítá s tím novela zákona o matrikách, kterou příští týden projedná vláda. Nyní je možné partnerství uzavřít na 14 vybraných matrikách. Mimo dalších změn by norma měla zavést také elektronizaci matrik pomocí jednotného informačního systému, který by měl začít fungovat od roku 2027.

Více souvisejících

Homosexuálové LGBT+ lidská práva menšiny

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle průběžných údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

před 25 minutami

před 34 minutami

před 40 minutami

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 51 minutami

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 7 hodinami

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Rusku se mění tón veřejné debaty. Režim chce, aby lidé více přispěli k válečnému úsilí

Po více než patnácti měsících od začátku války na Ukrajině se v Rusku mění tón veřejné debaty. Režim chce, aby i běžní občané více přispěli k válečnému úsilí. Objevují se například návrhy na prodloužení pracovní doby. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy