Práva sexuálních menšin: Další země zrušila zákon proti LGBT, znepokojivý je ale vývoj v Polsku

Svět letos pokročil v boji za práva sexuálních menšin, v 69 zemích světa ale zůstává dobrovolný styk osob stejného pohlaví trestným činem. S odvoláním na každoroční zprávu Mezinárodního sdružení leseb, gayů, bisexuálů, transgenderových osob a intersexuálů (ILGA) o tom dnes informovala agentura AFP.

Počet zemí, v nichž je homosexualita trestná, se letos o jednu snížil. V Gabonu totiž zrušili příslušný zákon přijatý teprve v roce 2019. Gabonský zákon namířený proti stykům osob stejného pohlaví tak měl podle zástupce ILGA Lucase Ramóna Mendose "nejkratší život" z podobných norem v moderní historii. "Minulý týden navíc bhútánský parlament schválil zákon, který dobrovolný sex osob stejného pohlaví dekriminalizuje," dodal Ramón Mendos.

? @ForCivicEU's #CivicSpaceWatch report 2020 is out!Our own @AkramKuban and @ManonYzermans have contributed to the report which overviews of the impact of #COVID19 on LGBTI people & on the LGBTI civic space.Read more and download your own copy here: https://t.co/v5bVEVZ5qk

— ILGA-Europe (@ILGAEurope) December 14, 2020

V posledních pěti letech podle ILGA zákony namířené proti homosexuálům aplikovalo 34 členských zemí OSN. Tento počet mohl být "ještě o něco vyšší". Mezi tresty, které homosexuálům hrozí, jsou vězení, veřejné bičování i smrt. Například Súdán ovšem trest smrti za styk osob stejného pohlaví letos zrušil.

Jako negativní příklady v letošním vývoji boje za práva sexuálních menšin zpráva sdružení ILGA uvádí takzvané zóny bez LGBT v Polsku, podporu léčby homosexuality v rehabilitačních centrech v Indonésii či zrušení floridského zákazu takzvaných konverzních terapií, jejichž cílem je změnit sexuální orientaci lidí.

Naproti tomu Německo "léčbu" homosexuality letos zakázalo, po něm následovaly také Austrálie, Kanada, Mexiko či některé státy USA. Sdružení ILGA, mezi jehož členy je více než 1300 organizací bojujících za rovná práva sexuálních menšin, rovněž přivítalo, že manželství mohou nyní homosexuálové uzavřít v 28 členských státech OSN. Prvním státem v Latinské Americe, který sňatky stejnopohlavních párů umožnil, se letos stala Kostarika.

"Třicet čtyři členských států OSN poskytuje určité právní uznání partnerství homosexuálních párů," uvádí rovněž zpráva a připomíná, že jsou mezi nimi od letoška také Monako a Černá Hora.

Zákony proti diskriminaci na pracovišti kvůli sexuální orientaci má podle ILGA nyní 81 členských zemí OSN. "Před dvaceti lety to bylo jen patnáct," uvádí zpráva.

Související

Více souvisejících

Homosexuálové LGBT+ lidská práva menšiny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy