Nenávist vůči sexuálním menšinám roste. Situace je vážná v Polsku a Maďarsku

V Evropě přibývá nenávisti vůči sexuálním menšinám a v prosazování rovného přístupu k nim v posledních letech nenastal pokrok. Naopak se objevují pokusy o omezování dosažených práv.

Na mezinárodní konferenci o situaci leseb, bisexuálů, translidí a intersexuálů (LGBTI) to dnes v Praze řekla Katrin Hugendubelová z vedení organizace ILGA-Europe, která zastřešuje na 600 spolků a uskupení z 54 zemí Evropy a střední Asie. 

Look who I have bumped into in Prague: David Tišer Director of #ARAART.#DavidTišer studied #Romani #studies at the Charles University in #Prague. He is the first #Roma #LGBTQIA #activist in the #CzechRepublic. #IEPrague2019 @ILGAEurope Link: https://t.co/pTPLpjdQ5e pic.twitter.com/vTiNzmvWqk

— Isaac Blake (@isaacblake1979) October 24, 2019

"Pozorujeme neuvěřitelný nárůst nenávisti. Anti LGBTI téma je součástí politiky a nenávist vůči komunitě se využívá jako součást politické hry. Je to globální fenomén," uvedla Hugendubelová. Podle ní se příslušníci menšin začínají cítit méně v bezpečí.

O situaci lidí z komunity LGBTI v různých zemích jedná nyní v Praze přes 500 aktivistů a zástupců zemí Evropy a střední Asie. Zpřísněná bezpečnostní opatření jsou i na pražské akci, a to kvůli ochraně účastnic a účastníků. Někteří dorazili ze zemí, kde čelí kvůli své sexuální orientaci pronásledování.

O šíření homofobie v Polsku či Maďarsku, zhoršování podmínek či akcích proti sexuálním menšinám mluvili tamní aktivisté. Zmínili pochody krajně pravicových radikálů. "Začínáme mít pocit, že se v Maďarsku může stát LGBTI a Romům vše, následuje se ruský scénář," uvedl Laszlo Farkas.

Z odporu proti právům LGBTI a obrany tradic udělala jedno z klíčových témat nedávné volební kampaně Polská konzervativní strana Právo a spravedlnost, která je blízká katolické církvi. Krakovský arcibiskup v létě mluvil o "duhovém moru". Podpořil ho pak český kardinál Dominik Duka i slovenští a maďarští představitelé katolické církve. Proti homosexuálům vystupují také někteří čeští kněží. K homosexualitě se vyjadřují i někteří čeští politici. Odmítají snahu o úpravu českých zákonů ke srovnání podmínek, mluví o ideologii homosexualismu.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nejsou slovní či jiné výpady vůči LGBTI jen záležitostí střední Evropy či zemí V4. "Viděli jsme nárůst extremistických stran v celé EU. Část jejich rétoriky se týká LGBTI. Není to ale jen středoevropský problém, je to všude v Evropě, kde pozorujeme tyto negativní trendy," uvedl Petříček. Zdůraznil, že lidská práva jsou jen jedna a mají platit pro všechny. "Dlouhodobou politikou ČR je ochrana lidských práv a jejich prosazování," dodal ministr.

Společně s #EU a dalšími našimi partnery jsme odhodláni bojovat proti diskriminaci #LGBTI osob. Práva a svobody zakotvené v mezinárodním právu v oblasti lidských práv se vztahují stejně na všechny jednotlivce bez rozdílu, včetně LGBTI osob. @ILGAEurope pic.twitter.com/0RgGM4X2Wb

— Tomáš Petříček (@TPetricek) October 24, 2019

Podle Hugendubelové pokrok v zajištění rovného přístupu ale v posledních letech nenastal. "Je to poprvé, kdy musíme říct, že jde o obrat zpět. Nejsou to jen řeči, ale i pokusy o návrat v legislativě. Věci, které byly dosaženy, jsou v ohrožení," uvedla zástupkyně ILGA-Europe. Podotkla, že pokud se výpady zaměří na jednu skupinu, terčem se příště mohou stát menšiny jiné.

V Česku je možné od července 2006 uzavírat registrované partnerství. Od té doby zákonodárci pravidla neměnili. Rovný přístup v některých věcech ale nařídil Ústavní soud. Aktivisté nyní usilují o manželství pro všechny.

Související

Michaela Šebelová (použito s jejím svolením) Rozhovor

Boj za rovná práva pro stejnopohlavní páry pro mne nekončí, říká poslankyně Šebelová

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství s podobnými právy jako mají manželé a manželky. Tato novela upravuje práva registrovaných partnerů, kteří v současné době nemají například společné jmění a po ztrátě partnera nemají nárok na vdovský důchod, nevyrovnává ale to nejdůležitější – totiž možnost adopce dětí. Jak vnímá výslednou podobu novely zastánkyně manželství pro všechny poslankyně Michaela Šebelová (STAN)? A jak se vyrovnává s protiargumenty odpůrců?

Více souvisejících

Homosexuálové Tomáš Petříček lidská práva Praha menšiny

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy