V Evropě přibývá nenávisti vůči sexuálním menšinám a v prosazování rovného přístupu k nim v posledních letech nenastal pokrok. Naopak se objevují pokusy o omezování dosažených práv.
Na mezinárodní konferenci o situaci leseb, bisexuálů, translidí a intersexuálů (LGBTI) to dnes v Praze řekla Katrin Hugendubelová z vedení organizace ILGA-Europe, která zastřešuje na 600 spolků a uskupení z 54 zemí Evropy a střední Asie.
Look who I have bumped into in Prague: David Tišer Director of #ARAART.#DavidTišer studied #Romani #studies at the Charles University in #Prague. He is the first #Roma #LGBTQIA #activist in the #CzechRepublic. #IEPrague2019 @ILGAEurope Link: https://t.co/pTPLpjdQ5e pic.twitter.com/vTiNzmvWqk
— Isaac Blake (@isaacblake1979) October 24, 2019
"Pozorujeme neuvěřitelný nárůst nenávisti. Anti LGBTI téma je součástí politiky a nenávist vůči komunitě se využívá jako součást politické hry. Je to globální fenomén," uvedla Hugendubelová. Podle ní se příslušníci menšin začínají cítit méně v bezpečí.
O situaci lidí z komunity LGBTI v různých zemích jedná nyní v Praze přes 500 aktivistů a zástupců zemí Evropy a střední Asie. Zpřísněná bezpečnostní opatření jsou i na pražské akci, a to kvůli ochraně účastnic a účastníků. Někteří dorazili ze zemí, kde čelí kvůli své sexuální orientaci pronásledování.
O šíření homofobie v Polsku či Maďarsku, zhoršování podmínek či akcích proti sexuálním menšinám mluvili tamní aktivisté. Zmínili pochody krajně pravicových radikálů. "Začínáme mít pocit, že se v Maďarsku může stát LGBTI a Romům vše, následuje se ruský scénář," uvedl Laszlo Farkas.
Z odporu proti právům LGBTI a obrany tradic udělala jedno z klíčových témat nedávné volební kampaně Polská konzervativní strana Právo a spravedlnost, která je blízká katolické církvi. Krakovský arcibiskup v létě mluvil o "duhovém moru". Podpořil ho pak český kardinál Dominik Duka i slovenští a maďarští představitelé katolické církve. Proti homosexuálům vystupují také někteří čeští kněží. K homosexualitě se vyjadřují i někteří čeští politici. Odmítají snahu o úpravu českých zákonů ke srovnání podmínek, mluví o ideologii homosexualismu.
Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nejsou slovní či jiné výpady vůči LGBTI jen záležitostí střední Evropy či zemí V4. "Viděli jsme nárůst extremistických stran v celé EU. Část jejich rétoriky se týká LGBTI. Není to ale jen středoevropský problém, je to všude v Evropě, kde pozorujeme tyto negativní trendy," uvedl Petříček. Zdůraznil, že lidská práva jsou jen jedna a mají platit pro všechny. "Dlouhodobou politikou ČR je ochrana lidských práv a jejich prosazování," dodal ministr.
Společně s #EU a dalšími našimi partnery jsme odhodláni bojovat proti diskriminaci #LGBTI osob. Práva a svobody zakotvené v mezinárodním právu v oblasti lidských práv se vztahují stejně na všechny jednotlivce bez rozdílu, včetně LGBTI osob. @ILGAEurope pic.twitter.com/0RgGM4X2Wb
— Tomáš Petříček (@TPetricek) October 24, 2019
Podle Hugendubelové pokrok v zajištění rovného přístupu ale v posledních letech nenastal. "Je to poprvé, kdy musíme říct, že jde o obrat zpět. Nejsou to jen řeči, ale i pokusy o návrat v legislativě. Věci, které byly dosaženy, jsou v ohrožení," uvedla zástupkyně ILGA-Europe. Podotkla, že pokud se výpady zaměří na jednu skupinu, terčem se příště mohou stát menšiny jiné.
V Česku je možné od července 2006 uzavírat registrované partnerství. Od té doby zákonodárci pravidla neměnili. Rovný přístup v některých věcech ale nařídil Ústavní soud. Aktivisté nyní usilují o manželství pro všechny.
Související

Pavel posvětil nová pravidla pro svazky lidí stejného pohlaví. Platit budou od ledna

Nová pravidla pro stejnopohlavní partnerství už musí posvětit jen prezident Pavel
Homosexuálové , Tomáš Petříček , lidská práva , Praha , menšiny
Aktuálně se děje
před 2 minutami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 30 minutami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 1 hodinou

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 2 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol
včera

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
včera

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
včera
Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
Americký viceprezident J. D. Vance řekl vojákům v Grónsku, že USA musejí získat kontrolu nad tímto ostrovem v Arktidě, aby zastavili hrozbu, kterou představují Rusko a Čína. Vance také kritizoval Dánsko, které podle jeho slov neodvedlo dobrou práci. Na jeho prohlášení upozornil deník The Guardian.
Zdroj: Lucie Podzimková