V Evropě přibývá nenávisti vůči sexuálním menšinám a v prosazování rovného přístupu k nim v posledních letech nenastal pokrok. Naopak se objevují pokusy o omezování dosažených práv.
Na mezinárodní konferenci o situaci leseb, bisexuálů, translidí a intersexuálů (LGBTI) to dnes v Praze řekla Katrin Hugendubelová z vedení organizace ILGA-Europe, která zastřešuje na 600 spolků a uskupení z 54 zemí Evropy a střední Asie.
Look who I have bumped into in Prague: David Tišer Director of #ARAART.#DavidTišer studied #Romani #studies at the Charles University in #Prague. He is the first #Roma #LGBTQIA #activist in the #CzechRepublic. #IEPrague2019 @ILGAEurope Link: https://t.co/pTPLpjdQ5e pic.twitter.com/vTiNzmvWqk
— Isaac Blake (@isaacblake1979) October 24, 2019
"Pozorujeme neuvěřitelný nárůst nenávisti. Anti LGBTI téma je součástí politiky a nenávist vůči komunitě se využívá jako součást politické hry. Je to globální fenomén," uvedla Hugendubelová. Podle ní se příslušníci menšin začínají cítit méně v bezpečí.
O situaci lidí z komunity LGBTI v různých zemích jedná nyní v Praze přes 500 aktivistů a zástupců zemí Evropy a střední Asie. Zpřísněná bezpečnostní opatření jsou i na pražské akci, a to kvůli ochraně účastnic a účastníků. Někteří dorazili ze zemí, kde čelí kvůli své sexuální orientaci pronásledování.
O šíření homofobie v Polsku či Maďarsku, zhoršování podmínek či akcích proti sexuálním menšinám mluvili tamní aktivisté. Zmínili pochody krajně pravicových radikálů. "Začínáme mít pocit, že se v Maďarsku může stát LGBTI a Romům vše, následuje se ruský scénář," uvedl Laszlo Farkas.
Z odporu proti právům LGBTI a obrany tradic udělala jedno z klíčových témat nedávné volební kampaně Polská konzervativní strana Právo a spravedlnost, která je blízká katolické církvi. Krakovský arcibiskup v létě mluvil o "duhovém moru". Podpořil ho pak český kardinál Dominik Duka i slovenští a maďarští představitelé katolické církve. Proti homosexuálům vystupují také někteří čeští kněží. K homosexualitě se vyjadřují i někteří čeští politici. Odmítají snahu o úpravu českých zákonů ke srovnání podmínek, mluví o ideologii homosexualismu.
Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nejsou slovní či jiné výpady vůči LGBTI jen záležitostí střední Evropy či zemí V4. "Viděli jsme nárůst extremistických stran v celé EU. Část jejich rétoriky se týká LGBTI. Není to ale jen středoevropský problém, je to všude v Evropě, kde pozorujeme tyto negativní trendy," uvedl Petříček. Zdůraznil, že lidská práva jsou jen jedna a mají platit pro všechny. "Dlouhodobou politikou ČR je ochrana lidských práv a jejich prosazování," dodal ministr.
Společně s #EU a dalšími našimi partnery jsme odhodláni bojovat proti diskriminaci #LGBTI osob. Práva a svobody zakotvené v mezinárodním právu v oblasti lidských práv se vztahují stejně na všechny jednotlivce bez rozdílu, včetně LGBTI osob. @ILGAEurope pic.twitter.com/0RgGM4X2Wb
— Tomáš Petříček (@TPetricek) October 24, 2019
Podle Hugendubelové pokrok v zajištění rovného přístupu ale v posledních letech nenastal. "Je to poprvé, kdy musíme říct, že jde o obrat zpět. Nejsou to jen řeči, ale i pokusy o návrat v legislativě. Věci, které byly dosaženy, jsou v ohrožení," uvedla zástupkyně ILGA-Europe. Podotkla, že pokud se výpady zaměří na jednu skupinu, terčem se příště mohou stát menšiny jiné.
V Česku je možné od července 2006 uzavírat registrované partnerství. Od té doby zákonodárci pravidla neměnili. Rovný přístup v některých věcech ale nařídil Ústavní soud. Aktivisté nyní usilují o manželství pro všechny.
Související
Pavel posvětil nová pravidla pro svazky lidí stejného pohlaví. Platit budou od ledna
Nová pravidla pro stejnopohlavní partnerství už musí posvětit jen prezident Pavel
Homosexuálové , Tomáš Petříček , lidská práva , Praha , menšiny
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 4 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 6 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 14 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.
Zdroj: Jakub Jurek