Evropská komise představila plán boje proti diskriminaci LGBT. Homofobie má být zločin z nenávisti

Práva lidí s menšinovou sexuální orientací by měla být uznávána v celé Evropské unii. Počítá s tím vůbec první plán boje proti diskriminaci leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů a dalších skupin (LGBTIQ), který dnes představila Evropská komise. Brusel chce také rozšířit definici zločinů z nenávisti, aby zahrnovaly i homofobní nenávistné projevy.

"Každý by měl mít možnost být tím, kým chce být, aniž by se musel bát perzekuce," prohlásila dnes místopředsedkyně komise Věra Jourová.

This strategy is not against anyone. It is not about being men or women but about love. This does not put anyone on the pedestal but it is about guaranteeing safety and non-discrimination for everyone in ??. This is Europe in the 21st century.#EU4LGBTIQ #UnionOfEquality pic.twitter.com/CLc47aNLCw

— Věra Jourová (@VeraJourova) November 12, 2020

Podle údajů EK se sice přístup k sexuálním menšinám v Evropě v posledních letech mírně zlepšil, například vloni se však s nějakou formou diskriminace setkalo 43 procent lidí s menšinovou orientací.

EK dává najevo výhrady například vůči přístupu k homosexuálům v Polsku, kde se některé obce vyhlásily za "zóny bez LGBT" a konzervativní prezident Andrzej Duda v letní předvolební kampani práva sexuálních menšin zpochybňoval.

Unijní exekutiva chce proto v rámci nové společné strategie v příštích pěti letech začít rázněji bojovat s diskriminací například na pracovním trhu, ve školství či zdravotnictví. Již v příštím roce chce EK prověřit, jak unijní země plní směrnici o rovnému přístupu k práci. Brusel také plánuje příští rok předložit návrh unijní normy, která by měla umožnit trestání nenávistných projevů vůči menšinám.

Komise chce též skoncovat s praktikou, kdy homosexuální pár pocházející z různých států adoptuje dítě v jedné členské zemi, ale v druhé zemi nemá stejná práva. EK proto plánuje předložit normu, která by zavedla jednotné uznávání práv homosexuálních rodin po celé unii.

"Jsme stále daleko od úplné rovnosti a uznávání, které si LGBTIQ lidé zaslouží. Věřím, že ve spolupráci s členskými státy můžeme z Evropy učinit lepší a bezpečnější místo pro všechny," uvedla k plánu eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová. Komise podle ní vyzývá všechny členské státy, aby vypracovaly svou strategii pro dosažení rovnosti sexuálních menšin a snažily se o její účinné zavedení do praxe.

Související

Více souvisejících

LGBT+ evropská komise Věra Jourová Homosexuálové menšiny EU (Evropská unie) lidská práva projevy nenávisti

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy