Navzdory možnosti zřizovat školy s vyučovacím jazykem národnostních menšin v Česku takové školy příliš nejsou. Výjimku tvoří hlavně polská národnostní menšina v Moravskoslezském kraji, která má k dispozici 44 mateřských, základních nebo středních škol, kde se učí polsky. Ostatní menšiny jsou buď málo početné, nebo rozptýlené, a jejich děti chodí zpravidla do běžných českých veřejných škol či do škol soukromých.
Vyplývá to ze zprávy o situaci národnostních menšin v ČR, kterou v pondělí projedná vláda.
Předpokladem pro zřízení školy s výukou v menšinovém jazyce je to, že v obci musí být výbor pro národnostní menšiny a o školu dostatečný zájem. Například třídu základní školy lze zřídit, pokud se do ní přihlásí alespoň deset dětí s příslušností k národnostní menšině. K menšině přitom podle legislativy patří pouze čeští občané, kteří se hlásí k jiné než české národnosti. Třeba Vietnamci, kteří nemají české občanství, nejsou součástí národnostní menšiny.
Podle zprávy Rady vlády pro národnostní menšiny se menšinové školství financované z veřejných rozpočtů týká pouze polské menšiny v Moravskoslezském kraji. "Aktuální právní rámec sice umožňuje zřizování škol s menšinovým vyučovacím jazykem, avšak s výjimkou polské národnostní menšiny ostatní národnostní menšiny nenaplňují kvůli malé početnosti a rozptýlenosti podmínky pro zřizování menšinových škol či tříd obcemi, kraji či ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy," stojí ve zprávě.
V radě vlády jsou zástupci 14 menšin, a to běloruské, bulharské, chorvatské, maďarské, německé, polské, romské, rusínské, ruské, řecké, slovenské, srbské, ukrajinské a vietnamské. Někteří tento stav podle zprávy vnímají problematicky. Do budoucna se proto chtějí zabývat víc i dalšími možnostmi výuky v jazycích národnostních menšin, a to například zakládáním soukromých škol nebo podporou volnočasového vzdělávání ve spolcích. Loni se o tom diskutovalo zejména v německé menšině, ale platí to i obecně, uvedla rada.
V polštině se v roce 2019 vyučovalo v 19 školkách, 21 základních a čtyřech středních školách. Menšina je koncentrovaná hlavně v severovýchodní části Moravskoslezského kraje. Výuku svými aktivitami podporuje Pedagogické centrum pro polské národnostní školství v Českém Těšíně. Naproti tomu třeba německá menšina je v ČR rozptýlená, a proto se její pozornost obrací zejména k soukromému školství či výuce některých předmětů v němčině jako v cizím jazyce. Alespoň část výuky byla v němčině loni v osmi základních a 13 středních školách z celkového množství 4192 základních a 1284 středních škol v ČR.
Kolik lidí v ČR se nyní hlásí k národnostním menšinám, zpráva neuvádí. Data by mělo přinést sčítání lidu v příštím roce. Zejména bulharská, německá, rusínská a slovenská menšina však podle rady pociťují stárnutí členů. Předávání kultury mladší generaci by podle nich pomohla právě větší podpora výuky v menšinových jazycích nebo i různých aktivit na internetu.
Související

Mladí Češi a Slováci se liší v postojích k menšinám, ukázal průzkum

Etnické menšiny protestují: Olympijský výbor zavírá oči před porušováním lidských práv v Číně
Aktuálně se děje
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol
včera

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
včera

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
včera

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
včera

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
včera

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
včera

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
28. března 2025 22:08
Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.
Zdroj: Libor Novák