Navzdory možnosti zřizovat školy s vyučovacím jazykem národnostních menšin v Česku takové školy příliš nejsou. Výjimku tvoří hlavně polská národnostní menšina v Moravskoslezském kraji, která má k dispozici 44 mateřských, základních nebo středních škol, kde se učí polsky. Ostatní menšiny jsou buď málo početné, nebo rozptýlené, a jejich děti chodí zpravidla do běžných českých veřejných škol či do škol soukromých.
Vyplývá to ze zprávy o situaci národnostních menšin v ČR, kterou v pondělí projedná vláda.
Předpokladem pro zřízení školy s výukou v menšinovém jazyce je to, že v obci musí být výbor pro národnostní menšiny a o školu dostatečný zájem. Například třídu základní školy lze zřídit, pokud se do ní přihlásí alespoň deset dětí s příslušností k národnostní menšině. K menšině přitom podle legislativy patří pouze čeští občané, kteří se hlásí k jiné než české národnosti. Třeba Vietnamci, kteří nemají české občanství, nejsou součástí národnostní menšiny.
Podle zprávy Rady vlády pro národnostní menšiny se menšinové školství financované z veřejných rozpočtů týká pouze polské menšiny v Moravskoslezském kraji. "Aktuální právní rámec sice umožňuje zřizování škol s menšinovým vyučovacím jazykem, avšak s výjimkou polské národnostní menšiny ostatní národnostní menšiny nenaplňují kvůli malé početnosti a rozptýlenosti podmínky pro zřizování menšinových škol či tříd obcemi, kraji či ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy," stojí ve zprávě.
V radě vlády jsou zástupci 14 menšin, a to běloruské, bulharské, chorvatské, maďarské, německé, polské, romské, rusínské, ruské, řecké, slovenské, srbské, ukrajinské a vietnamské. Někteří tento stav podle zprávy vnímají problematicky. Do budoucna se proto chtějí zabývat víc i dalšími možnostmi výuky v jazycích národnostních menšin, a to například zakládáním soukromých škol nebo podporou volnočasového vzdělávání ve spolcích. Loni se o tom diskutovalo zejména v německé menšině, ale platí to i obecně, uvedla rada.
V polštině se v roce 2019 vyučovalo v 19 školkách, 21 základních a čtyřech středních školách. Menšina je koncentrovaná hlavně v severovýchodní části Moravskoslezského kraje. Výuku svými aktivitami podporuje Pedagogické centrum pro polské národnostní školství v Českém Těšíně. Naproti tomu třeba německá menšina je v ČR rozptýlená, a proto se její pozornost obrací zejména k soukromému školství či výuce některých předmětů v němčině jako v cizím jazyce. Alespoň část výuky byla v němčině loni v osmi základních a 13 středních školách z celkového množství 4192 základních a 1284 středních škol v ČR.
Kolik lidí v ČR se nyní hlásí k národnostním menšinám, zpráva neuvádí. Data by mělo přinést sčítání lidu v příštím roce. Zejména bulharská, německá, rusínská a slovenská menšina však podle rady pociťují stárnutí členů. Předávání kultury mladší generaci by podle nich pomohla právě větší podpora výuky v menšinových jazycích nebo i různých aktivit na internetu.
Související

Mladí Češi a Slováci se liší v postojích k menšinám, ukázal průzkum

Etnické menšiny protestují: Olympijský výbor zavírá oči před porušováním lidských práv v Číně
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 1 hodinou

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 2 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 3 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 4 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera
Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
Vztahy mezi Spojenými státy a Japonskem jsou opět napjaté. Ačkoliv obě země dlouhodobě patří mezi klíčové bezpečnostní spojence, poslední kolo obchodních rozhovorů ve Washingtonu ukázalo, že tato blízkost zdaleka neznamená ochranu před drsnou realitou Trumpovy zahraniční a hospodářské politiky.
Zdroj: Libor Novák