Přemístit Koněva? Česká ostuda, píšou ruské deníky. Zaujal je výrok Zemana

Hlavní ruská média dnes informovala o rozhodnutí zastupitelů šestého pražského obvodu přemístit pomník maršála Ivana Koněva, který se nachází na náměstí Interbrigády v Praze 6 - Bubenči. Ještě větší pozornost ale věnují prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že spor o sochu je českou ostudou.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Miloš Zeman
doporučujeme

Zprávy ruských médií o zasedání pražských zastupitelů se opírají o Zemanův komentář, který ve čtvrtek vysílala televize Barrandov. "Je to naše ostuda, protože ať byl Koněv jaký byl, byl to symbol těch vojáků, kteří mimo jiné padli i při osvobozování Prahy," řekl prezident.

Mnohá ruská média, včetně armádní televize Zvezda, prokremelského bulváru Life nebo serveru Moskovskij komsomolec, označují Zemanova slova za reakci na rozhodnutí Prahy 6, přestože rozhovor s českým prezidentem byl natočen už v pondělí, tři dny před schůzí zastupitelstva.

První kanál ruské státní televize informoval, že místo Koněvova památníku chce Praha 6 vybudovat nový pomník rudoarmějcům. "Jak ale říká Zeman, od místní samosprávy je možné očekávat cokoli včetně podzemních garáží," konstatovala televize.

Veřejnoprávní televize OTR upozornila na protest ruského velvyslanectví v Praze, který rozhodnutí Prahy 6 označilo za nehorázné. "Diplomati ale nijak nekomentovali plány Čechů vybudovat na tomtéž místě památník na počest hrdinných osvoboditelů Prahy. Právě on má podle místních zastupitelů dokládat hrdinství padlých rudoarmějců," uvedla televize.

O vývoji sporu o Koněvovu sochu dnes obsáhle informoval list Kommersant. Předpověděl, že přenesení pomníku nepochybně vyvolá nové debaty. Deník konstatoval, že "skandál možná mohl utichnout, jak se to stalo v předešlých letech. Olej do ohně ale přilil ministr kultury Vladimir Medinskij". Ruský ministr v jednom z rozhovorů přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k nacistickým pohlavárům.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko: Americké plány na překonání ruské obrany jsou hloupost

20.09.2019 19:41 Za hloupost označil dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv tvrzení amerického generála Jeffreyho…

Putin je výtvor temných sil? Šaman, který ho šel vyhnat z Kremlu, dopadl…

20.09.2019 17:09 Ruský šaman Alexandr Gabyšev, kterého ve čtvrtek při pěším pochodu ze sibiřského Jakutska do Moskvy…

Rusko drtí jehovisty, šest členů sekty jde do vězení za extremismus

20.09.2019 15:03 Soud v ruském Saratovu ve čtvrtek večer shledal šest členů v zemi zakázaných Svědků Jehovových…

Komentář: Pátek ve znamení celosvětové klimatické stávky

20.09.2019 12:17 Miliony lidí, převážně dětí a teenegerů, dnes po celém světě stávkují a protestují – hlavním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama