Přemístit Koněva? Česká ostuda, píšou ruské deníky. Zaujal je výrok Zemana

Hlavní ruská média dnes informovala o rozhodnutí zastupitelů šestého pražského obvodu přemístit pomník maršála Ivana Koněva, který se nachází na náměstí Interbrigády v Praze 6 - Bubenči. Ještě větší pozornost ale věnují prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že spor o sochu je českou ostudou.

Miloš Zeman
doporučujeme

Zprávy ruských médií o zasedání pražských zastupitelů se opírají o Zemanův komentář, který ve čtvrtek vysílala televize Barrandov. "Je to naše ostuda, protože ať byl Koněv jaký byl, byl to symbol těch vojáků, kteří mimo jiné padli i při osvobozování Prahy," řekl prezident.

Mnohá ruská média, včetně armádní televize Zvezda, prokremelského bulváru Life nebo serveru Moskovskij komsomolec, označují Zemanova slova za reakci na rozhodnutí Prahy 6, přestože rozhovor s českým prezidentem byl natočen už v pondělí, tři dny před schůzí zastupitelstva.

První kanál ruské státní televize informoval, že místo Koněvova památníku chce Praha 6 vybudovat nový pomník rudoarmějcům. "Jak ale říká Zeman, od místní samosprávy je možné očekávat cokoli včetně podzemních garáží," konstatovala televize.

Veřejnoprávní televize OTR upozornila na protest ruského velvyslanectví v Praze, který rozhodnutí Prahy 6 označilo za nehorázné. "Diplomati ale nijak nekomentovali plány Čechů vybudovat na tomtéž místě památník na počest hrdinných osvoboditelů Prahy. Právě on má podle místních zastupitelů dokládat hrdinství padlých rudoarmějců," uvedla televize.

O vývoji sporu o Koněvovu sochu dnes obsáhle informoval list Kommersant. Předpověděl, že přenesení pomníku nepochybně vyvolá nové debaty. Deník konstatoval, že "skandál možná mohl utichnout, jak se to stalo v předešlých letech. Olej do ohně ale přilil ministr kultury Vladimir Medinskij". Ruský ministr v jednom z rozhovorů přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k nacistickým pohlavárům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bělorusku se před policejní stanicí zapálil muž

18.09.2020 16:13 Před policejní stanicí v běloruském městě Smaljavičy se dnes neznámý muž polil benzinem a zapálil.…

Agentuře OSN chybějí finance, v ohrožení jsou miliony uprchlíků

18.09.2020 15:13 Miliony běženců po celém světě i komunity, které jim nabízejí pomoc, čelí kritickému podfinancování…

V Británii se mluví o celostátní uzávěře, rostou hospitalizace

18.09.2020 12:33 Šíření koronaviru se ve Spojeném království zrychluje a počet lidí hospitalizovaných s onemocněním…

I přes Lukašenkovy hrozby zůstávají hranice Běloruska otevřené

18.09.2020 11:10 Hranice Běloruska zůstávaly dnes otevřené i přes čtvrteční hrozby prezidenta Alexandra Lukašenka o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama