Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyzval své spoluobčany, ať si nedělají zásoby potravin. Dodávky zboží do obchodů jsou spolehlivé, ujistil šéf státu podle agentury TASS. Již dříve vyzvala Rusy nepodléhat panice a neskupovat zboží druhá nejvýše postavená ústavní činitelka, předsedkyně horní komory parlamentu Valentina Matvijenková.
Putin v doprovodu premiéra Michaila Mišustina, moskevského starosty Sergeje Sobjanina a dalších činitelů dnes navštívil středisko, které monitoruje situaci se zásobováním obchodů a s cenami v prodejnách.
"Lidi nyní kupují hodně potravin. Ale v podstatě nejsou žádné problémy. Máme stabilní situaci s dodávkami. Monitorujeme situaci v maloobchodních sítích. Nejdůležitější je, že monitorujeme průměrnou cenu potravinového koše v každém regionu, a to na úrovni obchodů. Je to informace v přímém přenosu, a ne nějaké statistické výpočty," prohlásil premiér Mišustin s tím, že v případě potřeby lze operativně reagovat. Ale až dosud žádné problémy nevznikly, ujistil dle agentury TASS.
Server Kavkazskij uzel napsal, že v autonomním Čečensku na severním Kavkazu v pondělí vypukla panika a nákupní horečka. "Nebývalý nával zákazníků v obchodech a velkoskladech si místní obyvatelé vysvětlují jako reakci na opatření federálních a republikových úřadů proti šíření koronaviru," napsal portál. Čečenský vládce Ramzan Kadyrov vyzval krajany, aby se koronaviru nebáli a přestali skupovat potraviny. Pohrozil také potrestáním těch, kdo šíří paniku.
Ale lidé prý nakupují nikoliv v obavě z nedostatku, ale ze zdražení, poznamenal portál. Podle jedné z prodavaček byl v obchodě v potravinami v pondělí větší nával, než na konci postního měsíce ramadánu.
"Takovou paniku, jako včera v obchodech, jsem nazažila ani za války. Jedním slovem hrůza," postěžovala si obyvatelka čečenské metropole Grozného, která byla před dvěma desetiletími za bojů místních separatistů s ruskou armádou téměř zcela zničena. Domnívá se, že lidi vystrašilo rozhodnutí Ruska uzavřít hranice, což by se mohlo dotknout dovozu potravin, a také rozhodnutí místních úřadů preventivně vyhlásit mimořádné prázdniny poté, co ujišťovaly, že školy a školky nezavřou.
Kavkazskij uzel dodal, že v Čečensku dosud nebyl potvrzen ani jediný případ koronaviru. V celém Rusku je jich úředně 93.
Související
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
Rusko , Vladimír Putin , Moskva , Michail Mišustin , čečensko , Ramzan Kadyrov , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Operní pěvkyně Pecková přijals výzvu. Chce být senátorkou
včera
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
včera
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
včera
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
včera
40,6 stupně. Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
včera
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
včera
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
včera
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
včera
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
včera
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
včera
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
včera
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
včera
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
včera
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
včera
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
včera
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
včera
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
26. června 2026 21:42
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
26. června 2026 20:26
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
26. června 2026 19:01
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
Premiér Andrej Babiš nepotvrdil, že by že ministerstvo zahraničí pod vedením Petra Macinky již oficiálně přihlásilo prezidenta Petra Pavla na nadcházející summit NATO v Ankaře. Předseda vlády na konferenci věnované dopadům sociálních sítí a online prostředí na dětskou populaci pouze uvedl, že předpokládá, že se tak stalo. Tento krok byl přitom časově velmi urgentní, neboť právě pátek představoval nejzazší možný termín pro registraci politických představitelů na toto alianční jednání.
Zdroj: Libor Novák