Ruská tajná služba FSB oznámila, že se jí podařilo identifikovat dalšího Ukrajince podezřelého z vraždy Darji Duginové, dcery ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina. Informovala o tom agentura TASS. Muž podle tajných služeb pomohl dříve jmenované podezřelé ukrajinské občance sestavit výbušné zařízení a dal jí falešné doklady.
Devětadvacetiletá Duginová zemřela 21. srpna při explozi auta nedaleko Moskvy. Kyjev už dříve zapojení svých občanů či zpravodajských služeb do atentátu důrazně odmítl.
Čin podle dřívějšího prohlášení FSB připravily a spáchaly ukrajinské zpravodajské služby, vykonavatelkou podle ní byla ukrajinská občanka Natalija Vovková, která údajně po atentátu odcestovala do Estonska.
"Vraždu Duginové spolu s Vovkovou připravil v Moskvě další člen ukrajinské sabotážní a teroristické skupiny, občan Ukrajiny Bohdan Cyhaněnko (v přepisu z ruštiny Bogdan Cyganěnko), narozený v roce 1978, který do Ruska 30. července 2022 přicestoval přes Estonsko a území Ruska opustil den před výbuchem," napsalo oddělení FSB pro styk s veřejností.
Podle zpravodajské služby Cyhaněnko Vovkové poskytl falešné registrační značky a dokumenty a společně s ní sestavil improvizované výbušné zařízení v pronajaté garáži na jihozápadě Moskvy. FSB také tvrdí, že podle záběru bezpečnostních kamer Vovková Duginovou sledovala už na kulturní akci, na níž byla Duginová před smrtí.
Duginová zahynula v sobotu 21. srpna večer, když se vracela ze zmíněné akce, kterou navštívila společně se svým otcem. Ten podle některých zdrojů měl původně jet v automobilu s ní.
Kyjev nejprve neoficiální zprávy o zodpovědnosti Ukrajiny za čin odmítl. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov následně na oznámení FSB reagoval slovy, že za vraždou naopak stojí ruská tajná služba. Ukrajinské zpravodajské služby takto podle něj nepracují.
Související
Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský pokus o atentát na vysoce postaveného úředníka
Rusové viní Uzbeka, který nastražil bombu na Kirillova, z terorismu
FSB (ruská kontrarozvědka) , Darja Duginová
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
před 1 hodinou
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
před 1 hodinou
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
před 1 hodinou
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
před 2 hodinami
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
před 3 hodinami
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
před 4 hodinami
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
před 4 hodinami
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
před 5 hodinami
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
před 6 hodinami
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
před 7 hodinami
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
před 8 hodinami
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
včera
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
včera
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
včera
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
včera
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
včera
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
Írán začal uplatňovat svůj rostoucí vliv nad jednou z nejdůležitějších námořních tras světa a od některých obchodních plavidel vyžaduje poplatky za průjezd Hormuzským průlivem. Podle informací agentury Bloomberg se jedná o neformální mýtné, které je vyžadováno nárazově. Platby za jednu plavbu mohou dosahovat až výše dvou milionů dolarů, což vyvolává značnou nervozitu na světových trzích.
Zdroj: Libor Novák