Rusko hlásí dalších 21.058 nakažených za den

V Rusku se za předchozí den prokázalo 21.058 nových případů covidu-19 a dalších 791 lidí komplikacím spojených s tímto onemocněním podlehlo. Podle agentury Interfax o tom dnes informoval ruský operativní štáb pro boj s koronavirem. Výrobce ruské vakcíny Sputnik V, ústav Nikolaje Gamaleji, oznámil, že rozpracoval obměnu svého očkovacího preparátu, aby ho přizpůsobil nakažlivější koronavirové variantě delta.

Minulý čtvrtek Rusko poprvé ohlásilo přes 800 mrtvých pacientů s covidem-19 za den a od té doby je denní bilance obětí bez větších výkyvů. Tuto středu ruské úřady informovaly o 799 úmrtích. Nejvyšší denní přírůstky infekcí Moskva evidovala v červenci, od té doby je nově potvrzených nákaz o něco méně.

Ředitel státního výzkumného ústavu Nikolaje Gamaleji Alexandr Gincburg sdělil, že jeho instituce pracuje na modifikaci vakcíny Sputnik V, aby ji přizpůsobila nakažlivější variantě delta. Právě jejímu šíření a nízkému zájmu o očkovaní kladou ruské úřady za vinu nárůst koronavirových případů v zemi.

"Základ vakcíny je již v chladicích zařízeních," sdělil Gincburg. Doplnil ale, že je nyní příliš brzy na to, aby se dalo hovořit o účinnosti této modifikace.

Dohromady se v Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, od začátku šíření koronaviru nakazilo bezmála 6,7 milionu lidí. Covidu-19 podle údajů operativního štábu podlehlo 173.700 lidí. Ruský statistický úřad k letošnímu červnu ale evidoval na 315.000 úmrtí spojených s covidem-19. Do svých statistik totiž zahrnuje i osoby, u nichž se koronavirus prokázal až posmrtně.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy