Rusko proporčně zaostává v očkování za EU

V Rusku už 3,5 milionu lidí dostalo obě injekce vakcíny Sputnik V proti covidu-19, oznámil dnes státní Ruský fond přímých investic (RDIF), který se podílí na vývoji a marketingu Sputniku V. Rusko má v absolutních číslech očkování náskok před všemi evropskými zeměmi, zdůraznil šéf RDIF Kirill Dmitrijev. Rusko je podle něj spolu s Čínou, Spojenými státy, Indií a Izraelem mezi pěticí zemí, které mají nejvíce plně očkovaných lidí.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Dmitrijev reagoval na kritiku některých západních zemí, podle kterých ruský očkovací program na domácí půdě vázne a je proporcionálně méně úspěšný navzdory úspěšnému globálnímu marketingu RDIF pro ruskou vakcínu, uvedla agentura Reuters.

Dodala, že z proporcionálního hlediska se Rusko opravdu daří méně. Obě dávky podle Dmitrijevových údajů obdrželo jen 2,4 procenta z přibližně 144 milionů obyvatel Ruska.

A to je méně než 3,8 procenta, která v průměru vykazuje Evropská unie. Spojené státy podaly dvě dávky vakcíny již více než 37 milionům lidí, což představuje jedenáct procent populace USA.

Některé země, například Velká Británie, daly přednost tomu, že očkovaly první dávkou vakcíny co největší počet lidí a podání druhé dávky odsunuly. První dávku tak dostalo více než 24 milionů Britů, což je asi 36 procent obyvatel Spojeného království.

Rusko spustilo očkovací kampaň začátkem loňského prosince, tedy v předstihu před EU, kde očkování začalo 26. prosince.

Dmitrijev tvrdil, že RDIF již dosáhl dohod se společnostmi z Itálie, Španělska, Francie a Německa o zahájení výroby Sputniku V a rozhovory o další produkci v EU pokračují. Má to podle Dmitrijeva umožnit dodávat Sputnik V na jednotný trh po schválení vakcíny Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Dmitrijev doplnil, že Moskva je také připravena dodávat vakcínu členským státům EU, které schválily Sputnik V na národní úrovni, jako to udělalo Maďarsko.

V Rusku se od začátku pandemie nakazilo koronavirem více než 4,4 milionu lidí, z nichž 92.494 podle údajů vládního operativního štábu nákaze podlehlo. Ruský statistický úřad uvádí podstatně vyšší počty obětí pandemie, protože do nich započítá i mrtvé, u nichž nákazu odhalila až pitva.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Pohřeb prince Philipa proběhne v sobotu 17. dubna

10.04.2021 18:54 Pohřeb zesnulého prince Philipa, manžela britské královny Alžběty II., se bude konat v sobotu 17.…

Ukrajina hlásí dalšího zraněného vojáka z bojů v Donbasu

10.04.2021 13:38 Ukrajinská armáda dnes ohlásila, že během uplynulých 24 hodin se proruští separatisté v Donbasu na…

EU musí nalézt sílu a postavit se Rusku, apeluje expert na mezinárodní…

10.04.2021 00:01 NÁZOR - Hromadění ruských vojenských sil na hranicích s Ukrajinou není pouze výzvou pro Kyjev, ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama