Rusko válku nemůže vyhrát, míní Guterres. Ukrajinci podle něj zažívají peklo

Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval k okamžitému ukončení války, kterou Rusko před měsícem zahájilo invazí na Ukrajinu. V této souvislosti uvedl, že Ukrajinci čelí "živoucímu peklu" a že Rusko válku nemůže vyhrát a bude muset usednout k jednacímu stolu. Informují o tom zahraniční agentury.

"Pokračování války na Ukrajině je morálně nepřípustné, politicky neobhajitelné a vojensky nesmyslné," řekl Guterres novinářům v New Yorku.

Válku Guterres označil za "absurdní" a dodal, že ji Rusko svou agresí nemůže vyhrát. I v případě pádu ukrajinského přístavního města Mariupolu podle Guterrese "Ukrajinu nelze dobýt město po městu, ulici po ulici, dům po domu". "Tuto válku nelze vyhrát. Dříve nebo později budete muset přejít z bojiště k mírovému stolu," citovala jej agentura DPA.

Guterres vyzval k okamžitému příměří a zopakoval, že ruská válka je nelegitimní, porušuje Chartu OSN a způsobila otřesné utrpení. Od začátku ruské invaze 24. února podle Guterrese uprchlo ze svých domovů zhruba deset milionů Ukrajinců. Generální tajemník OSN zároveň poznamenal, že důsledky konfliktu jsou pociťovány po celém světě vzhledem k prudce rostoucím cenám potravin, energií a hnojiv, což podle něj může přerůst v globální potravinovou krizi.

Rusko svůj útok na Ukrajinu označuje za "zvláštní vojenskou operaci" s cílem zničit ukrajinskou vojenskou infrastrukturu. Ukrajina a její západní spojenci Moskvu obvinili z bezohledných útoků na civilisty. To Moskva popírá.

Šedivý: Ukrajinská armáda má sílu se bránit, sílu zvrátit současný stav nemá

Ukrajinská armáda má sílu se bránit, nemá ale sílu zvrátit současný stav, domnívá se bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Nastat by podle něj musela její absolutní reorganizace, což v současné době nejspíš není realizovatelné, řekl ČTK. Vojenský analytik Jiří Vojáček se domnívá, že Rusko nedobude Kyjev ani Charkov, největší šance má v případě obleženého Mariupolu. Poukázal na značnou přesilu ruské armády, Ukrajina ale podle něj na obranu přístavního města nasadila nejodhodlanější jednotky.

Podle Šedivého ruská armáda po neúspěchu "bleskové války" připravuje další opatření pro opětovné "rozjetí" operací. Očekává, že několik dnů bude trvat obnova vojsk, doplnění munice i zajištění průzkumu na hlavních směrech. Doprovázet je bude "palebné zpracovávání bojiště", tedy palba na důležité cíle. "Souvisí s tím i pokus o narušení morálky civilních obyvatel. Střílí se do obytných čtvrtí, což je skutečně nelidské," zdůraznil.

Poté se podle něj Rusko pokusí ještě nejméně jednou zlomit odpor ukrajinské armády. "Pokud se jim to nepovede, a doufejme, že ne, tak budou mít asi poměrně velký problém, jak tuto válku ukončit," dodal. Varoval před nebezpečím obklíčení ukrajinské armády "v kapsách" na severovýchodě. Pokud by se tak stalo, do krize by se naopak nejspíš dostala Ukrajina.

Ukrajinská armáda má podle něj sílu na to, aby se mohla bránit, nemá ale sílu zvrátit současný stav. K tomu by potřebovala absolutní reorganizaci a přezbrojení, což v současné době nejspíš není realizovatelné. Za určitých podmínek ale může alespoň na hlavních směrech udržovat frontu. Válku by pak vyřešila mírová jednání

Ruské síly podle Vojáčka nesplní původní cíl a nedobudou Kyjev a pravděpodobně ani Charkov. Největší šance mají na ovládnutí Mariupolu, jehož obsazení by znamenalo vytvoření pozemního koridoru mezi Krymem a samozvanými proruskými republikami na východě Ukrajiny. Vojáček poukázal na značné síly, které Rusko u tohoto města nasadilo, ale i na "nejzarytější jednotky", které naopak na obranu vyčlenila Ukrajina.

Pokud by se Rusku Mariupol dobýt nepodařilo, nesplnilo by žádný ze svých strategických cílů a bylo by pro něj obtížné obhájit své pozice na mezinárodním i vnitřním poli, protože by se ukázala jeho slabost, řekl. "Potřebují alespoň nějaký vojenský úspěch, který by mohli doma prodat," uvedl. Obsazení Mariupolu by podle něj akcelerovalo mírová jednání. Zároveň by se ale na nich významně oslabila pozice Ukrajiny.

Ruská armáda se podle něj na Ukrajině "rozbila". Náprava bude Rusko stát mnoho peněz a trvat bude roky. Zmínil zprávy západních zpravodajských služeb o potížích ruské armády s logistikou. Zároveň ale poukázal na obrovské ruské skladové zásoby munice, kterou Rusko může Mariupol bombardovat několik měsíců. "Je otázka, kdo jim to bude obsluhovat. Podle zpráv, které unikají, bojeschopnost ruské armády rychle opadla a je to každým dnem horší a horší," poznamenal. Ale na ostřelování města podle něj ruské armádě stačí 20 děl a osádek pro ně..

Související

António Guterres

Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN

Generální tajemník OSN António Guterres v hlavním projevu na Klimatickém týdnu v Londýně varoval, že britská metropole se kvůli vlně extrémních veder doslova vaří. S odkazem na román Charlese Dickense Příběh dvou měst prohlásil, že lidstvo v současnosti čelí příběhu dvou krizí, kterými jsou klimatická krize vedoucí ke katastrofálním zlomovým bodům a energetická krize odhalující pošetilost světa závislého na uhlovodících. Obě tyto krize mají podle něj společný destruktivní původ ve fosilních palivech. Projev šéfa OSN se časově shoduje s bezprecedentní vlnou veder, která zasáhla západní Evropu.
António Guterres

OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců

Generální tajemník OSN António Guterres varoval členské státy, že organizaci hrozí „bezprostřední finanční kolaps“. V dopise, který obdrželi velvyslanci koncem ledna, Guterres uvádí, že kombinace neuhrazených příspěvků a zastaralých rozpočtových pravidel ohrožuje samotnou existenci této globální instituce. Podle nejhorších scénářů by OSN mohla vyčerpat veškerou hotovost již v červenci letošního roku.

Více souvisejících

António Guterres válka na Ukrajině gen. Jiří Šedivý

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy

Americký zmocněnec a zeť prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner se v Jeruzalémě zúčastnil více než čtyřhodinového jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Během schůzky vyvíjel na izraelského lídra tlak, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy. Jednání se zúčastnil také ředitel Rady míru (Board of Peace) Nickolay Mladenov, který předtím absolvoval rozhovory se zástupci Hnutí palestinského odporu v Egyptě.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit rozsah plánovaných vojenských cvičení se Jižní Koreou vyvolává podle vojenských analytiků oslovených serverem CNN pochybnosti o spolehlivosti Spojených států vůči jejich klíčovým spojencům v Tichomoří. K tomuto kroku hlava státu přistoupila v momentě, kdy Severní Korea pokračuje v rozšiřování svého jaderného a raketového programu a upevňuje vojenské vazby na Rusko a Čínu.

před 3 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump pohrozil vojenským úderem Ománu

Americký prezident Donald Trump pohrozil vojenským úderem Ománu, pokud podle jeho slov bude zasahovat do vyjednávání Spojených států s Íránem. Své vyjádření přednesl v pondělním telefonickém rozhovoru pro televizi Fox News. Reagoval tak na informace o tom, že Omán vede s Íránem vlastní jednání týkající se správy a plavby v mezinárodně klíčovém Hormuzském průlivu.

před 4 hodinami

Transfúze

Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí

Zásoby krve v českých nemocnicích se v letních měsících výrazně snížily a na některých pracovištích se dostávají na kritickou úroveň. Dárců přichází méně, potřeba krve však neklesá. Nemocnice ji každý den potřebují při operacích, úrazech, porodech i léčbě závažně nemocných pacientů. Ministerstvo zdravotnictví proto společně s transfuzními pracovišti vyzvalo všechny, kteří mohou krev darovat, aby v následujících dnech přišli k odběru.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii

Současná epidemie smrtelně nebezpečné eboly v Demokratické republice Kongo je nejsmrtelnější v historii této africké země. Potvrzených už je přes 2300 obětí. Více mrtvých si choroba vyžádala jen jednou, a to během minulé dekády, kdy se šířila hned v několika afrických státech najednou. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump a Kim Čong-un

Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci

Americký prezident Donald Trump nařídil Pentagonu, aby omezil účast armády na společném vojenském cvičení s jihokorejskou armádou. Vysvětluje to dobrým vztahem se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem i neochotou Soulu se podílet na jaderném odzbrojení Íránu. 

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek

Íránská armáda vypsala odměnu za zabití nebo zajetí amerických vojáků ve výši v přepočtu přibližně 30 tisíc dolarů. Podle oficiálních zpráv íránských státních médií oznámil toto opatření velitel íránských ozbrojených sil Amír Hátamí. Byla zároveň stanovená výjimka, podle níž se vypsaná částka zdvojnásobí na dvojnásobek v případě, že danou akci provede žena.

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste

Ruské úřady podle BBC oznámily, že země čelila nejrozsáhlejšímu ukrajinskému dronovému útoku v letošním roce. Podle oficiálních zpráv si údery na ruském území vyžádaly nejméně sedm lidských životů. Do operace bylo nasazeno zhruba 822 bezpilotních letounů, z nichž přibližně 600 směřovalo na Moskevskou oblast. Tamní guvernér označil tento nálet za jeden z nejmasivnějších v moderní historii.

včera

včera

Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace

V ruských domácnostech i na sociálních sítích stále častěji rezonuje otázka, zda prezident Vladimir Putin vyhlásí další vlnu mobilizace. Ruská armáda čelí značným ztrátám na ukrajinské frontě, zatímco zájem o dobrovolný vstup do vojska výrazně opadá. Vzhledem k tomu, že Kreml trvá na svých územních nárocích a letní ofenzíva stagnuje, potýká se vedení země se závažným nedostatkem lidských sil. Podle aktivisty Alexeje Tabalova je čím dál těžší sehnat lidi ochotné bojovat, a to i za astronomické finanční částky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy