Rusové tvrdí, že dopadli u Moskvy Ukrajince s protiletadlovými střelami

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že v okolí Moskvy zadržela Ukrajince se dvěma přenosnými protileteckými řízenými střelami Igla, který chystal ve spolupráci s ukrajinskými tajnými službami "diverzní akci" u ruské metropole. FSB se zdržela dalších podrobností, ale v okolí Moskvy se nalézá několik velkých letišť a podle ruských médií také prezident Vladimir Putin občas používá vrtulník k přepravě ze své rezidence v okolí Moskvy do Kremlu.

"FSB zmařila diverzní a teroristické akce chystané zvláštními službami Ukrajiny s využitím vysoce přesných zbraní v Moskevské oblasti," citovala agentura Interfax z vyjádření FSB. "Byl zadržen občan Ukrajiny, který na příkaz (ukrajinské tajné služby SBU) převezl v tajném úkrytu v autě z Kyjeva přes Estonsko do Ruska přenosné raketové systémy Igla pro připravované teroristické činy a také vybral místo pro jejich tajné uložení," dodala.

Během vyšetřování byly zatčenému zabaveny obě Igly a také spojovací prostředky jako důkazy "zločinné činnosti a styků s SBU".

Podezřelý, kterému hrozí až 12 let vězení, "projevil lítost a spolupracuje s vyšetřovateli", tvrdí FSB.

Ta dříve oznámila, že zadržela osm podezřelých z víkendového útoku na Kerčský most, včetně pěti Rusů. Za strůjce útoku označila šéfa ukrajinské rozvědky.

Střely Igla, odpalované z ramene, byly podle dostupných údajů vyvezeny do tří desítek států světa. Podle médií si připsaly sestřely moderních bojových letounů během války v Zálivu, během bombardování Srbska i během nynější války Ruska proti Ukrajině.

Související

Ústředí FSB

USA sankcionovaly čtveřici Rusů z FSB kvůli otravě Navalného

Spojené státy americké uvalily prostřednictvím ministerstva financí sankce na čtyři ruské občany spojené s tajnou službou FSB a otravou Alexeje Navalného. Čtveřici bude zmražen veškerý majetek v USA, znemožněno získání víz a Američanů se bude týkat zákaz navazování obchodních styků s nimi.

Více souvisejících

FSB (ruská kontrarozvědka) válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy