Ruští generálové patří podle britského ministra před vojenský soud

Ruští generálové by měli být kvůli svému podílu na invazi na Ukrajinu postaveni před vojenský soud. Spolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem znectili ruskou vojenskou minulost a stali se odrazem fašismu a tyranie z roku 1945. Podle stanice BBC to u příležitosti dnešní vojenské přehlídky v Moskvě k 77. výročí konce druhé světové války prohlásil britský ministr obrany Ben Wallace.

"Všichni profesionální vojáci by měli být chováním ruské armády zděšeni," uvedl Wallace ve výňatcích projevu, které zveřejnilo jeho ministerstvo. "Nejenže se podílejí na nezákonné invazi a válečných zločinech, ale jejich nejvyšší velení zklamalo vlastní řadové vojáky do té míry, že by mělo být postaveno před vojenský soud," dodal.

Podle Wallace se generálové "přímo podílejí na Putinově únosu hrdé historie svých předků, kteří se bránili proti bezohledné invazi; odráželi fašismus; obětovali se pro vyšší cíle".

Wallace vystoupil s projevem v době, kdy Putin promlouval na Rudém náměstí na vojenské přehlídce při příležitosti 77. výročí vítězství nad nacistickým Německem. V projevu zmiňoval sovětské hrdinství za druhé světové války, které by mělo povzbudit ruské vojáky k vítězství na Ukrajině. Útok proti této zemi označil za správné rozhodnutí a preventivní reakci na údajně chystanou západní agresi.

"Nemají co slavit," řekla v rozhovoru pro CNN velvyslankyně Spojených států při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová v souvislosti s ruskými oslavami Dne vítězství. "Nepodařilo se jim porazit Ukrajince. Nepodařilo se jim rozdělit svět ani NATO. Podařilo se jim pouze izolovat se na mezinárodní úrovni a stát se vyvrhelem pro celý svět," dodala.

Na přehlídce v Moskvě podle médií chyběl Gerasimov

Tradiční vojenské přehlídky v Moskvě se dnes nezúčastnil náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov, upozornil mimo jiné server Newsweek. Gerasimov je jedním z nejbližších spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina. V médiích se koncem dubna objevila zpráva, že generál byl zraněn při návštěvě frontové linie v Donbasu. Moskva tuto informaci nepotvrdila.

Oslavy výročí vítězství ve druhé světové válce jsou v Rusku každoročně významnou událostí a ukázkou moci a očekávalo se, že Gerasimov dnes bude stát po Putinově boku. To se však nestalo, ačkoli Putin, ministr obrany Sergej Šojgu a právě náčelník generálního štábu Gerasimov podle západních vojenských expertů tvoří trojici, která rozhodovala o ruské invazi na Ukrajinu.

Šojgu, o jehož údajně špatném zdravotním stavu některá média v posledních dnech opakovaně spekulovala, při dnešní přehlídce v Moskvě podával hlášení Putinovi.

Vojenské přehlídky na Rudém náměstí se účastnilo na 11.000 příslušníků ruských ozbrojených sil a 131 kusů vojenské techniky, napsala agentura TASS. Kreml letos na rozdíl od jiných let nepozval žádné představitele ze zahraničí, kde ruský vpád na Ukrajinu vyvolal silnou kritiku a obavy.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině Ben Wallace (britský politik)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy