Velká Británie se zmítá v debatách, jak nejlépe předejít nekontrolovatelnému šíření viru SARS-CoV-2 na školách. Zatímco britský ministr školství Nick Gibb trvá na tom, že v Anglii budou testováni pouze ti, kteří vykazují příznaky covid-19, vědci apelují na potřebu rutinních testů, aby školy mohly být znovu bezpečné.
Královská společnost DELVE Initiative je multidisciplinární skupina shromažďující údaje k řízení pandemie covid-19. V těchto dnech vydala zprávu, v níž zdůrazňuje, že rutinní testy jsou nezbytné, až se většina žáků vrátí do školy. Rozsáhlý a pravidelný screening všech zaměstnanců ve školách, včetně těch, kteří jsou asymptomatičtí, je podle vědců důležitý, protože podle odhadů je riziko přenosu od asymptomatických lidí v komunitě až 40 % a mezi dětmi školního věku potenciálně i více. Uvedl to deník Guardian.
„Uvědomujeme si, že zdravotní rizika pro samotné žáky způsobená covidem-19 jsou velmi nízká. Rizika pro zaměstnance školy, rodiče nebo širší komunitu jsou však jasná. Je také velmi důležité zabránit úplnému nebo částečnému uzavření školy, protože to způsobí další ztráty spojené s dlouhodobými sociálními a ekonomickými dopady, “ uvedla hlavní autorka studie Ines Hassanová.
Podle slov odbornice na veřejné zdraví Devi Sridharové existuje mezi odborníky živá debata, jestli má být testování na školách široce aplikováno, a to z důvodu omezené testovací kapacity, podílu počtu pozitivních jedinců s covid-19 k počtu všech jedinců ve sledované populaci i falešně pozitivních výsledků.
„Pokud máte oblast, kde jsou čísla nízká, pak nevím, kolik z běžného testování získáte, ale existují i místa, kde je přenos vysoký, takže si myslím, že pokud by se měly školy otevřít, mělo by se pravidelně testovat, aby se pozitivní případy včas zachytily,“ míní Sridharová.
Hassanová předpokládá, že pokud detekce pozitivních případů zůstane na současné úrovni, umožnilo by to testování žáků jednou týdně s přibližně 50 000 testy denně, což je podle jejích slov současná testovací kapacita Velké Británie.
„Tento přístup bude důležitý hlavně v zimě, jak uvedla komisařka, protože příznaky mohou být zaměněny za chřipku, pokud nebudou děti testovány,“ naráží Hassanová na nedělní vyjádření komisařky Anne Longfieldové, která uvedla, že učitelé a žáci by měli být testováni rutinně každý týden. S jejím vyjádření však nesouhlasí ministr školství Nick Gibb, který chce testovat pouze ty, kteří vykazují příznaky.
„Analýza nákladů a přínosů pro screening asymptomatických žáků je komplikovanější, ale celkově to doporučujeme," uvedli závěrem vědci ve zprávě a doporučují poskytnout další zdroje na podporu studentů, kteří utrpěli ztráty při ukončení školy.
Související
Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy
Británie čelí masivní vlně super chřipky. Nic horšího jsme od pandemie nezažili, tvrdí NHS
Velká Británie , děti , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Školství
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
před 1 hodinou
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
před 1 hodinou
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
před 2 hodinami
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
před 3 hodinami
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno před 3 hodinami
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
před 4 hodinami
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
před 6 hodinami
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
před 7 hodinami
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
před 8 hodinami
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
před 9 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
včera
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
Česko podle nově jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO) potřebuje peníze pro vlastní občany. Evropskou unii proto vyzývá k tomu, aby našla jiné způsoby financování Ukrajiny, která přes tři roky čelí ruské agresi. Nebudeme tam dávat peníze, prohlásil Babiš doslova.
Zdroj: Jan Hrabě