Blíží se začátek školy. V zahraničí vědci doporučují testování na covid-19

Velká Británie se zmítá v debatách, jak nejlépe předejít nekontrolovatelnému šíření viru SARS-CoV-2 na školách. Zatímco britský ministr školství Nick Gibb trvá na tom, že v Anglii budou testováni pouze ti, kteří vykazují příznaky covid-19, vědci apelují na potřebu rutinních testů, aby školy mohly být znovu bezpečné.

Ilustrační foto
doporučujeme

Královská společnost DELVE Initiative je multidisciplinární skupina shromažďující údaje k řízení pandemie covid-19. V těchto dnech vydala zprávu, v níž zdůrazňuje, že rutinní testy jsou nezbytné, až se většina žáků vrátí do školy. Rozsáhlý a pravidelný screening všech zaměstnanců ve školách, včetně těch, kteří jsou asymptomatičtí, je podle vědců důležitý, protože podle odhadů je riziko přenosu od asymptomatických lidí v komunitě až 40 % a mezi dětmi školního věku potenciálně i více. Uvedl to deník Guardian. 

„Uvědomujeme si, že zdravotní rizika pro samotné žáky způsobená covidem-19 jsou velmi nízká. Rizika pro zaměstnance školy, rodiče nebo širší komunitu jsou však jasná. Je také velmi důležité zabránit úplnému nebo částečnému uzavření školy, protože to způsobí další ztráty spojené s dlouhodobými sociálními a ekonomickými dopady, “ uvedla hlavní autorka studie Ines Hassanová.

Podle slov odbornice na veřejné zdraví Devi Sridharové existuje mezi odborníky živá debata, jestli má být testování na školách široce aplikováno, a to z důvodu omezené testovací kapacity, podílu počtu pozitivních jedinců s covid-19 k počtu všech jedinců ve sledované populaci i falešně pozitivních výsledků.

„Pokud máte oblast, kde jsou čísla nízká, pak nevím, kolik z běžného testování získáte, ale existují i místa, kde je přenos vysoký, takže si myslím, že pokud by se měly školy otevřít, mělo by se pravidelně testovat, aby se pozitivní případy včas zachytily,“ míní Sridharová.

Hassanová předpokládá, že pokud detekce pozitivních případů zůstane na současné úrovni, umožnilo by to testování žáků jednou týdně s přibližně 50 000 testy denně, což je podle jejích slov současná testovací kapacita Velké Británie.

„Tento přístup bude důležitý hlavně v zimě, jak uvedla komisařka, protože příznaky mohou být zaměněny za chřipku, pokud nebudou děti testovány,“ naráží Hassanová na nedělní vyjádření komisařky Anne Longfieldové, která uvedla, že učitelé a žáci by měli být testováni rutinně každý týden. S jejím vyjádření však nesouhlasí ministr školství Nick Gibb, který chce testovat pouze ty, kteří vykazují příznaky.

„Analýza nákladů a přínosů pro screening asymptomatických žáků je komplikovanější, ale celkově to doporučujeme," uvedli závěrem vědci ve zprávě a doporučují poskytnout další zdroje na podporu studentů, kteří utrpěli ztráty při ukončení školy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson nebude váhat se zavedením přísnějších opatření

30.09.2020 19:57 Britský premiér Boris Johnson dnes varoval, že bez váhání dál zpřísní opatření proti šíření…

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

30.09.2020 16:17 Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou…

Boje v Náhorním Karabachu sílí. Ázerbájdžán odpaluje rakety vzduch-země,…

30.09.2020 15:38 Aktualizováno Boje u Náhorního Karabachu a okolí mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami pokračují čtvrtým dnem…

Petříček: Prodloužení trestu pro ruského historika je skandální

30.09.2020 12:59 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil za skandální prodloužení trestu pro ruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama