Směny lékařů na Ukrajině kvůli covidu trvají i 42 hodin

Pacientů, kteří se nakazili koronavirem, na Ukrajině každý den přibývá. Běžná směna lékaře Oleksandra Molčanova, který pracuje v nemocnici ve městě Kachovka, tak trvá běžně až 42 hodin. Z toho 24 stráví v nemocnici, 18 hodin pak ve stanech před ní, kde vzniklo 120 dalších lůžek pro pacienty s nemocí covid-19, napsala agentura AP. Dosud nejvyšší denní nárůst počtu obětí souvisejících s covidem Ukrajina zaznamenala v úterý, kdy zemřelo 838 pacientů.

Očkování postupuje pomalu v celé východní Evropě, Ukrajina nicméně patří k zemím, které mají nejméně proočkovaných v regionu. A i kvůli podfinancovanému zdravotnímu systému se situace v zemi každý den zhoršuje.

"Opět se snažíme hasit požár. Je to jako kdybychom pracovali na frontě, ale naše síla a schopnosti jsou omezené," říká dvaatřicetiletý Molčanov. Když jeho vyčerpávající směna skončí, jde si domů na dva dny odpočinout a vyspat se. Pak se zase vrací pomáhat nemocným. "Situace se zhoršuje. Lůžka v nemocnicích docházejí, stav pacientů je čím dál tím vážnější a navíc máme nedostatek lékařů a zdravotnického personálu," dodává. Ve stanech před nemocnicí je 120 lůžek, 87 jich je plných a další nemocní neustále přibývají. Molčanov je přitom jedním ze tří lékařů, kteří se o pacienty starají.

Problémem je rovněž nedostatek nemocnic, zejména v malých městech. Lidé tak musí jezdit za zdravotní péčí často velmi daleko. A pokud má pacient natolik vážný problém, že si musí zavolat sanitku, může se stát, že na ni čeká až osm hodin.

Ukrajinci si mohou vybrat mezi vakcínami firem Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Sinovac. Plně naočkováno je v zemi ale jen 21 procent ze 41 milionů obyvatel. Podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví nebylo očkováno 97 procent pacientů s vážným průběhem nemoci.

Prezident Volodymyr Zelenskyj slíbil každému plně očkovanému Ukrajinci 1000 hřiven (asi 840 korun), obavy z očkování ale v zemi přetrvávají. A to i přesto, že lékaři zdůrazňují, jak jsou vakcíny vysoce účinné při prevenci úmrtí a hospitalizace.

Jedním z pacientů, který skončil připojený na kyslík na lůžku ve stanu před nemocnicí, je i Oleksandr Kymanov, který se odmítl očkovat. Vakcína je podle něj "zbytečná" a "lidé se stejně nakazí a onemocní". Podle lékařů se v zemi šíření nejrůznější fámy o vakcínách, jako například, že obsahují čipy či způsobují neplodnost, což vede k nárůstu počtu nakažených a obětí.

"Lidé věří těm nejabsurdnějším fámám. I starší lidé z rizikových skupin ve velkém odmítají očkování, což je velmi nebezpečné a navíc to zvyšuje nápor na lékaře," říká lékař Oleksandr Molčanov. "Lidé věří více svým sousedům než lékařům," dodává.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 14 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy