Spolupracovníci Navalného chystají protest se svítícími telefony

Spolupracovníci vězněného ruského opozičního předáka Alexeje Navalného plánují další protest. Poté, co policie zatkla v ulicích ruských měst tisíce lidí při předešlých demonstracích na podporu kritika Kremlu, volí aktivisté jinou formu manifestace. Příznivce opozičníka vyzvali, aby v neděli 14. února večer vyšli na dvorky svých domů a zapnuli svítilny na svých mobilních telefonech. "Držte je vysoko a několik minut postůjte," napsal dnes Navalného blízký spolupracovník Leonid Volkov na sociální síti.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Navalného štáb se tak snaží vyhnout dalším zatčením demonstrantů. Policie při nedávných nepovolených protestech proti uvěznění opozičního vůdce zadržela přes 11.000 lidí a Volkov na začátku února prohlásil, že další demonstrace kvůli rozsáhlému zatýkání štáb odkládá na jaro nebo léto.

Nyní tým změnil koncept protestů. Nedělní akce má na různých místech trvat od 20:00 do 20:15 místního času (Rusko má několik časových zón, v případě Moskvy tedy od 18:00 do 18:15 SEČ). "Žádné (pohotovostní policejní jednotky) OMON, žádný strach. Může se vám zdát, že těch 15 minut nic nezmění - ve skutečnosti změní vše," uvedl Volkov, jenž působí jako šéf regionálních štábů Navalného. Rusy také vybídl, aby případně přinesli i svíčky a vytvořili z nich srdce. Následně mají tichou demonstraci vyfotografovat z horních pater domů a snímky umístit na sociální sítě.

V pondělí Volkov spolu s dalším Navalného spolupracovníkem Vladimirem Ašurkovem jednal se zástupci Evropské unie a dalších zemí. Přes videokonferenční hovor probírali možnost sankcí zamířených bezprostřední okolí ruského prezidenta Vladimira Putina, informovala agentura AFP. Jednání hostilo Polsko a zúčastnili se ho vyslanci Spojených států, Kanady, Británie a Ukrajiny. Volkov na síti Telegram v pondělí večer napsal, že hovořili mimo jiné o sankcích zacílených na miliardáře Romana Abramoviče. O výsledcích jednání se podle AFP nezmínil, ale podotkl, že Navalného tým se bude snažit prosazovat postihy zaměřené na ruské oligarchy spojené s šéfem Kremlu a nikoli na ruskou ekonomiku.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová reagovala na informace o jednání kritikou všech stran. "Pokud jde o morální a etické hledisko, tak to je zrada," řekla podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie rádiu Vesti FM na adresu Navalného spolupracovníků. "Tohle je, prosím, co naši západní takzvaní partneři dělají. Pokračují v absolutně nezákonných, protiprávních a agresivních útocích na nás," sdělila Zacharovová podle agentury Interfax ve státní televizi.

Jednání se odehrálo v době napjatých vztahů mezi Evropskou unií a Ruskem, které dále zhoršilo uvěznění Navalného. Moskva během návštěvy šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v Rusku v pátek vyhostila tři diplomaty EU ze Švédka, Polska a Německa kvůli jejich údajné účasti na protestech proti uvěznění Navalného. Švédsko, Polsko a Německo v pondělí reagovaly recipročním krokem a každá ze zemí vyhostila jednoho ruského diplomata.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama