Švýcarsko poruší neutralitu, uvalí sankce. Finsko poskytne Ukrajině zbraně

Švýcarsko přijme sankce proti ruským činitelům a firmám po vzoru postihů Evropské unie a zmrazí také jejich majetek, oznámila dnes švýcarská vláda. Alpská země v posledních dnech lavírovala mezi tradiční neutralitou a solidaritou se Západem a dnešní rozhodnutí je pro ni velice nezvyklé, poznamenávají média.

Podle švýcarského prezidenta Ignazia Cassise jde o unikátní a těžký krok, který vyžadoval pečlivé posouzení. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell švýcarské rozhodnutí označil za skvělé.

"Ve světle pokračující ruské intervence na Ukrajině se Spolková rada 28. února rozhodla přijmout balík sankcí, který uvalila EU 23. a 25. (února)," uvedla ve vyjádření švýcarská vláda.

Švýcarsko k tomu zavedlo s okamžitou účinností finanční postihy proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, premiérovi Michailu Mišustinovi a šéfovi ruské diplomacie Sergeji Lavrovovi. Ministryně spravedlnosti Karin Kellerová-Sutterová rovněž oznámila, že alpská země nově nepovoluje vstup na své území pěti ruským oligarchům, kteří mají údajně blízko k Putinovi. Úřady je však odmítly jmenovat.

"Švýcarsko znovu vyjadřuje svou solidaritu s Ukrajinou a jejím lidem; doručí podpůrné dodávky lidem, kteří utekli do Polska," pokračovala ve vyjádření vláda a znovu se nabídla, že je ochotna ve sporu mezi Moskvou a Kyjevem působit jako prostředník.

EU schválila v pátek balík sankcí, jehož cílem je omezit ruský přístup ke kapitálu, míří rovněž na energetiku, dopravu či obchod. Podle EU se postihy dotýkají 70 procent ruského bankovního trhu a mají znemožnit ruské elitě ukládat peníze v Evropě, zakázat dodávky klíčových součástek ruským rafinériím či omezit přístup Ruska ke klíčovým technologiím.

"Bez zapojení Švýcarska by naše opatření nebyla tak účinná jako s ním," ocenil dnes rozhodnutí Borrell. Zdůraznil, že zvláště v boji proti "černým penězům", z nichž těží ruští oligarchové napojení na Kreml, je švýcarská pomoc zásadní.

Švýcarský ministr financí Ueli Maurer dnes řekl, že se balík švýcarských sankcí od těch přijatých zeměmi EU nijak neliší. Zároveň podotkl, že obchod s ruskými komoditami zůstane i po zavedení postihů v podstatě nedotčen, protože na ten nemířily ani evropské sankce. Švýcarsko je klíčovým obchodním uzlem pro ruské komodity, poznamenává agentura Reuters.

Podle tisku patří Švýcarsko k zemím, kam bohatí Rusové s oblibou posílají své peníze. Stanice RTS uvedla, že Rusové do země v předloňském roce poslali 2,5 miliardy dolarů (55 miliard korun) a v první polovině loňského roku dalších 1,8 miliardy dolarů (téměř 40 miliard korun). To je více než do Británie či USA.

Podle odhadů švýcarského velvyslanectví v Moskvě je alpská země nejoblíbenějším místem pro zahraniční vklady Rusů. Švýcarská národní banka uvádí, že ruští občané měli ve švýcarských bankách v roce 2020 vklady ve výši 10,4 miliardy švýcarských franků (246 miliard Kč). Ženevou navíc prochází zhruba 80 procent obchodů s ruskou ropou.

Neutrální Finsko učinilo "historické" rozhodnutí" a dodá zbraně Ukrajině

Finsko, které není součástí žádné vojenské aliance, ale je členem Evropské unie, dodá zbraně Ukrajině. Půjde o útočné pušky, munici i pancéřové pěsti, oznámila dnes finská premiérka Sanna Marinová. "Finsko poskytne vojenskou pomoc Ukrajině. Pro Finsko je to historické rozhodnutí," uvedla Marinová na tiskové konferenci.

Ministr obrany Antti Kaikkonen konkretizoval, že zásilka bude zahrnovat 2500 útočných pušek, 150.000 nábojů, 1500 protitankových zbraní a 70.000 balíčků s proviantem.

Ukrajina čelí vojenskému vpádu ze strany sousedního Ruska. Mnoho aliančních zemí včetně České republiky už Kyjevu pomoc ve formě zbraní zaslalo.

Monako zmrazí majetky některých Rusů

Monako, které je považováno za daňový ráj pro velmi bohaté, zmrazí majetky a uvalí sankce na některé Rusy. Oznámil to dnes podle agentury Reuters knížecí palác, aniž by upřesnil, o které Rusy půjde.

Monako sankcemi reaguje podobně jako ostatní západní země na ruskou invazi na Ukrajinu. Monacký kníže Albert podporuje úsilí o zastavení bojů na Ukrajině a vyzývá ke stažení ruských ozbrojených sil z ukrajinského území, uvedl palác.

"Knížectví bezodkladně zavedlo postupy směřující ke zmrazení fondů a ekonomické sankce shodné s těmi, které zavedla většina evropských států," uvedl knížecí palác v dnešním prohlášení.

Související

Stockholm

Švýcarsko plánuje mírovou konferenci o Ukrajině, bez Ruska

Švýcarsko plánuje konferenci o Ukrajině, která se uskuteční ve dnech 15. a 16. června s cílem podpořit mírový proces. Informaci poskytla dnes švýcarská vláda podle agentury Reuters. Rusko, které je vedeno válkou proti Ukrajině již přes dva roky, se však na této konferenci nezúčastní.

Více souvisejících

Švýcarsko Rusko Finsko Monako

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán musí být zastaven, než bude pozdě. Izrael spustil po víkendovém útoku ofenzívu, zatím jen politickou

Izrael spustil po víkendovém íránském útoku také "politickou ofenzívu" proti islámské republice. Uvedl to v úterý izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy