The Moscow Times: Rusové protestující proti válce se stáhli na internet

Šéfredaktorka ruské státní televizní stanice RT Margarita Simonjanová nemá žádné pochybnosti. Pokud se spoluobčané staví proti postupu prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, pak už to nejsou Rusové, napsal zpravodajský server The Moscow Times.

Jak píše The Moscow Times, Simonjanová podobnými slovy nijak nešetří a na twitteru je zvyklá psát ostré příspěvky na obranu Putina, kterého označuje jednoduše jako "vůdce". "Pokud se teď stydíte za to, že jste Rus, nebojte se, nejste Rus," shrnula ruské protiválečné hnutí.

Proti ruské invazi na Ukrajinu demonstrovalo několik tisíc Rusů, ale reakce policie byla stejná jako v každém jiném případě kritiky Kremlu: stovky zatčených. Protiválečné hnutí se tedy přesunulo na internet, kde začíná být slyšet a získávat podporu dalších a dalších lidí, včetně některých známých osobností.

Profilové fotografie zdobí ukrajinské vlajky a příspěvky na internetu jsou hojně prokládány uslzenými emotikony. V sobotu patřil mezi trendy na twitteru hashtag #NoToTheWar - ne válce.

Od čtvrtečního rána, kdy invaze na Ukrajinu začala, vyjádřila řada ruských celebrit, novinářů a blogerů zděšení a bezmoc a prosila o okamžité ukončení války. Populární videobloger a dokumentarista Jurij Dud uvedl, že jeden z jeho internetových příspěvků už získal milion "lajků".

"Mám důvod, proč tato slova píšu. Až mé děti vyrostou, objeví tento okamžik v dějinách... a zeptají se mě: 'Tati, co jsi dělal?' Chci mít písemný důkaz, že jsem si tenhle režim nevybral a nepodporoval jeho imperialistické řádění," napsal Dud.

Jelena Černěnková, novinářka z deníku Kommersant, uvedla, že byla vyloučena z okruhu novinářů píšících o agendě ministra zahraničí Sergeje Lavrova, protože mezi svými kolegy začala šířit protiválečnou petici.

Otevřený dopis osobností z oblasti umění a kultury do soboty podpořilo více než 2000 herců, režisérů a dalších tvůrčích osobností. Ti odmítají Putinův argument, že invaze je "mírovou" operací na záchranu ruskojazyčných obyvatel východní Ukrajiny. "Vynucování míru pomocí síly je absurdní," uvádí se v dopise.

Vlastní otevřený dopis na internetu podepsalo mnoho lékařů, zdravotních sester a zdravotníků. "Bez ohledu na to, jak se snažíte ospravedlnit použití smrtících zbraní, jsou stále smrtící," napsali.

A protiválečná petice na webových stránkách change.org nasbírala za dva dny více než 750.000 podpisů.

Mezi celebritami, které se zapojily do protestu proti válce, jsou i osobnosti vystupující pravidelně v Putinovi věrné veřejnoprávní televizi - například populární zpěvák Valerij Meladze. "Tohle se musí zastavit!" zněl jeho vzkaz na instagramu v první den invaze.

Dmitrij Muratov, držitel Nobelovy ceny za mír za rok 2021 a šéfredaktor opozičních novin Novaja Gazeta, vyjádřil hanbu, kterou cítí, v internetovém videu. "Trpíme," řekl Muratov. "Naše země na příkaz prezidenta Putina zahájila válku proti Ukrajině. A nikdo ji nemůže zastavit. Proto se k našemu utrpení přidává i stud," uvedl.

Vysoce symbolickým gestem je výzva zakladatelů Nesmrtelného pluku Vladimiru Putinovi, aby zastavil válku. Tato organizace, která patří mezi oblíbence Kremlu, protože se stará o zachování památky padlých z druhé světové války, označila použití síly proti Ukrajině za "nelidské".

Moskevské muzeum současného umění Garage, které založil s Kremlem spjatý oligarcha a majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, oznámilo, že v sobotu zavře, protože odmítá "udržovat iluzi normálnosti".

Také dva komunističtí poslanci, kteří hlasovali pro uznání nezávislosti proruských separatistů na východě Ukrajiny, odsoudili invazi na území ruského souseda. "Hlasoval jsem pro mír, ne pro válku. Hlasoval jsem pro to, aby Rusko bylo štítem (pro separatisty)... ne pro to, aby se Kyjev stal terčem bombardování," napsal poslanec Michail Matvějev.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval jak známým osobnostem, tak "tisícům a tisícům" anonymních Rusů odsuzujících invazi a požádal je, aby zastavili ty, kteří "lžou celému světu".

Putin označil Zelenského a jeho vládu za "teroristy" a "bandu narkomanů a neonacistů" a vyzval armádu země, aby ho svrhla.

Související

Ilustrační foto

Autor slavné věty z ukrajinského Hadího ostrova se dostal z ruského zajetí

Ukrajinského pohraničníka z Hadího ostrova, který proslul na začátku ruské invaze svojí nevybíravou větou na adresu posádky ruské válečné lodi, se podařilo vysvobodit z ruského zajetí, napsal web Ukrajinska pravda. O návratu autora věty domů ze zajetí média informovala již dříve, mezitím se ale ukázalo, že slavná slova pronesl ve skutečnosti někdo jiný.
Obyvatelé Buči byli zavražděni ruskými agresory (4. dubna 2022, Ukrajina).

V Kyjevské oblasti našli už 1000 mrtvých civilistů, téměř polovinu v Buči

V Kyjevské oblasti už bylo po stažení ruských sil objeveno více než 1000 těl civilistů, přes 420 z nich jenom ve městě Buča. Většina ze zabitých byla zastřelena, řekl dnes podle listu Ukrajinska pravda policejní šéf oblasti Andrij Něbytov. Na konci minulého týdne policie informovala o více než 900 nalezených obětech.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Rusko internet

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 4 minutami

před 7 minutami

před 19 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Země se otepluje podle nové studie extrémně rychle. Paradoxně tomu pomáhá snižování spalování uhlí

Podle nedávno publikované studie Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) se zrychluje oteplování planety způsobené lidskou činností. Informaci zveřejnil server France24.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy