Ukrajina prodloužila zvláštní status povstaleckých území, proti byla strana rockerů

Ukrajinský parlament o rok prodloužil platnost zákona o zvláštním postavení části východoukrajinské oblasti Donbasu, kterou ovládají proruští separatisté. Tento krok má podle Kyjeva napomoci k mírovému urovnání konfliktu, který si od jara 2014 vyžádal na 13.000 životů a vážně zhoršil vztahy mezi Ruskem a Západem.

Pro hlasovalo 320 zákonodárců z celkem 450, proti byli poslanci opoziční strany Hlas rockera Svjatoslava Vakarčuka, uvedl list Ukrajinska pravda.

Prodloužení platnosti zákona má napomoci k urovnání konfliktu, avšak Rusko a separatisté se domáhají zakotvení autonomie Donbasu přímo v ukrajinské ústavě. To ale Kyjev odmítá.

Zákon byl přijat už v roce 2014 a od té doby byla jeho platnost několikrát prodloužena, připomněla agentura Reuters. Prodloužení platnosti zákona bylo podle agentury součástí dohody, které na pařížské schůzce počátkem týdne dosáhli vůdci Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa.

Právní norma předpokládá, že "zvláštní postavení" místní samosprávy v Donbasu začne platit "jedině po stažení všech ilegálních ozbrojených uskupení, jejich vojenské techniky, jakož i bojovníků a žoldnéřů z území Ukrajiny", poznamenala Ukrajinska pravda.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Donbass Doněck Svjatoslav Vakarčuk (rocker)

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy