V letošním roce se celosvětově zvýšil počet případů nákazy cholerou. V prvních devíti měsících ohlásilo epidemii této nemoci 27 zemí, uvedl dnes v Ženevě šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vývoj je podle něj znepokojivý, informovala agentura DPA.
Jen ze Sýrie bylo v posledních týdnech hlášeno více než 10.000 případů cholery. Na Haiti byly nedávno zaznamenány dva případy - po třech letech, kdy se zde tato choroba oficiálně nevyskytovala. Skutečný počet nakažených v karibské zemi je pravděpodobně mnohem vyšší.
WHO celosvětový počet případů neuvedla. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) v polovině září oznámilo, že během jednoho měsíce bylo nahlášeno téměř 40.000 nových případů. WHO počítá s velkým počtem nehlášených případů, protože z mnoha oblastí nejsou k dispozici spolehlivé údaje.
Tento vývoj je znepokojivý, řekl Tedros. Nejenže přibývá nových ohnisek epidemie cholery, ale také na ni umírá více lidí. Letošní počet úmrtí je téměř třikrát vyšší než průměr za posledních pět let. Cholera se šíří tam, kde jsou konflikty a chudoba a kde se lidé potýkají s důsledky klimatických změn, řekl šéf WHO.
Cholera je průjmové onemocnění způsobené bakteriemi, které vede k velké ztrátě tekutin. Zdrojem nákazy je obvykle voda kontaminovaná výkaly nebo zvratky nemocných osob. Bez lékařské péče mohou lidé zemřít během několika hodin, při dostatečné hydrataci je nicméně šance na uzdravení vysoká. "Skutečnost je však taková, že mnoho lidí nemá k jednoduchým (zdravotnickým) zákrokům přístup," řekl Tedros.
WHO vytvořila v roce 2013 nouzové zásoby vakcín proti choleře, jejich množství však podle Tedrose nestačí. "Vyzýváme přední výrobce vakcín, aby s námi jednali o tom, jak zvýšit produkci vakcín," řekl Tedros.
Související
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
České zdravotnictví má být připravené na budoucnost. I díky spolupráci s WHO
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
před 59 minutami
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
před 1 hodinou
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 2 hodinami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 2 hodinami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 3 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 4 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 5 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 6 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 7 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 7 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 8 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 9 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 10 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
Nové informace z vyšetřování naznačují, že německé letiště v Lipsku se ocitlo podstatně blíže k katastrofě, než se původně předpokládalo. Analýza záznamů z bezpečnostních kamer ukázala, že neznámý dron zasáhl křídlo zaparkovaného ukrajinského nákladního letounu značky Antonov. Incident se odehrál v podvečerních hodinách a jen shodou náhod nedošlo k masivní explozi.
Zdroj: Libor Novák