V Minsku demonstrovali Lukašenkovi odpůrci i stoupenci

V běloruském hlavním městě se dnes večer současně uskutečnily akce odpůrců i stoupenců prezidenta Alexandra Lukašenka. "Na obou manifestacích se nesešlo velké množství lidí. Odehrály se v klidu a trvaly nejvýše půldruhé hodiny," napsala ruská agentura TASS s tím, že v Minsku se rozpršelo a hodně lidí se raději vyhledalo úkryt před deštěm. Záběry nezávislého serveru Tut.by nicméně ukazovaly tisíce přívrženců opozice v centru metropole.

demonstrace v Bělorusku
doporučujeme

U minské tržnice v širším centru se podle TASS sešla asi tisícovka Lukašenkových přívrženců se státními zeleno-červenými vlajkami, kterým vyhrávaly vlastenecké písně. Mnozí měli na oděvech svatojiřské stužky, považované v Rusku za známku vlastenectví a odkazující svou barvou k válečnému vyznamenání. Zněly výkřiky "Za Bělorusko!" a "Bělorusko bez Cichanouské!" a na transparentech byla hesla typu "Hanba zrádcům!", "Fašismus neprojde!" a "Ruce pryč!". Řečníci hovořili o nepřípustnosti cizího vměšování a rozdělování běloruského lidu a kritizovali umělce, vystupující na opozičních akcích. Zdůrazňovali rovněž, že protesty poškozují národní hospodářství.

Lukašenkovi odpůrci s bílo-červeno-bílými vlajkami, které se staly symbolem protestů, se tradičně sešli na náměstí Nezávislosti, vzdáleném asi tři kilometry od tržnice. Podle serveru Tut.by jich bylo několik tisíc, podle TASS asi dvě tisícovky. Lidé kladli květiny k portrétům čtyř mladých lidí, kteří dosud při protestech přišli o život, zněly písně slibující, že se "zhroutí se zdi vězení", i skandování "Je nás 97 (procent)!". Řečníci i z řad někdejších poslanců, kteří na počátku 90. let přijímali prohlášení svrchovanosti republiky, slibovali, že Bělorusové zvítězí a dočkají se svobody.

Demonstrace v Bělorusku (0:27) | zdroj: YouTube

Policie opakovaně varovala účastníky, že akce není povolena, a snažila se přehlušit opozičníky velmi hlasitou hudbou.

Při protestech podle úřadů přišli o život tři lidé. Těla dvou dalších přívrženců opozice se našla oběšená v lese. Policie tato úmrtí označila za sebevraždy, ale opozice to zpochybňuje, uvedla agentura AP.

Protesty v Bělorusku propukly po prezidentských volbách z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala deset procent. Hodně Bělorusů pokládá tento výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako Evropská unie, výsledek voleb neuznává. Protesty, které nepotlačily ani brutální policejní zákroky v prvních dnech po volbách, pokračují třetím týdnem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson vybírá do vedení klíčových médií své spojence

26.09.2020 21:10 Britský premiér Boris Johnson hodlá přidělit klíčové mediální pozice dvěma zastáncům brexitu a…

Běloruské jednotky zatýkaly na dnešní protestní akci žen

26.09.2020 18:49 Běloruské bezpečností síly dnes na protestních akcích v metropoli Minsku proti prezidentovi…

Policie rozehnala v Londýně demonstranty proti opatřením. Nedodrželi…

26.09.2020 17:28 Několik tisíc lidí dnes přišlo protestovat na londýnském Trafalgarském náměstí proti zpřísňování…

Ukrajina drží smutek za 26 zemřelých při páteční havárii letadla

26.09.2020 16:53 Ukrajina dnes drží státní smutek kvůli páteční havárii vojenského letounu s 27 armádními piloty a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama