V Minsku se účastní protestního Pochodu žen několik tisíc lidí

V Bělorusku dnes na více místech pokračovaly protesty proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, i když v menším měřítku než o předešlých víkendech. V hlavním městě Minsku byl ústřední akcí opozice Pochod žen, jehož se podle portálu Tut.by zúčastnilo přes 10.000 lidí, podle zpravodaje agentury TASS několik tisíc. Policie akci sledovala, ale významněji nezasáhla. Pozornost úřadů se soustředila spíš na znemožnění práce novinářům informujícím o demonstracích.

V Minsku se protestního Pochodu žen účastní několik tisíc lidí
doporučujeme

Pochod žen v metropoli začal v 16:00 místního času (15:00 SELČ) na náměstí Vítězství, odkud se zástup vydal třídou Nezávislosti směrem na náměstí Nezávislosti. Cestu vozovkou jim na zjevný pokyn úřadů přehradila zelená nákladní i jiná auta. Podle Tut.by příslušníci speciálních policejních sil OMON na jednom místě dav rozdělili na dvě části, ale nešlo o násilný zásah.

Policie vyzvala účastníky, aby uvolnili vozovku, což se po nějaké chvíli stalo. Policisté ale protestující také s pomocí megafonů nabádali, aby nenarušovali veřejný pořádek a svou nepovolenou akci ukončili. V centru Minsku bylo na určitou dobu uzavřeno několik stanic metra. Podél trasy pochodu stála policejní vozidla, včetně takzvaných antonů, které obvykle odvážejí zadržené. Dnes ale velké zatýkání zatím hlášeno nebylo.

Místo toho se množí informace o odebírání akreditací novinářům, kteří události v zemi kryjí pro zahraniční sdělovací prostředky. Podle serveru Tut.by dnes bylo povolení k práci zrušeno 19 novinářům. Většinou jde o Bělorusy pracující například pro britskou BBC, pro agentury Reuters, AP a AFP, anebo pro rozhlasovou stanici Rádio Svoboda. O akreditaci přišel i čtyřčlenný ruský filmový štáb německé televizní stanice ARD, který policie zadržela v pátek, a také spolupracovníci rovněž německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle.

Další protestní akce se dnes podle informací ze sociálních sítí a podle Tut.by konají například i v Gomelu, Vitebsku, Grodnu či v Brestu. Jejich rozsah je však zřejmě menší.

S opět velkou účastí se počítá při nedělní odpolední demonstraci v centru Minsku. Při předchozích takových protestech se minulou a předminulou neděli sešlo vždy více než 100.000 lidí požadujících odchod Lukašenka a nové prezidentské volby. Otázka je, kolik Bělorusů přijde tentokrát po týdnu, kdy policie opět začala zatýkat více lidí, jimž hrozí za účast na nepovolených akcích několikadenní vězení.

V Bělorusku protesty propukly po oznámení drtivého vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách konaných 9. srpna. Mnoho lidí je ale přesvědčeno, že výsledek byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská. Do ulic více měst, včetně Minsku, proto vyšly desetitisíce demonstrantů, proti nimž v prvních dnech brutálním způsobem zasahovaly speciální policejní síly OMON.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 22:58 Aktualizováno Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 22:58 Aktualizováno NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama