
Ruská policie dnes v Moskvě a Petrohradu zadržela čtyři desítky lidí, převážně žen, které demonstrovaly na podporu umělkyně a aktivistky za práva sexuálních menšin Julije Cvetkovové. Té po obvinění z šíření pornografie hrozí až šest let za mřížemi.
Podle specializovaného serveru OVD-Info, monitorujícího činnost policie, v podvečer bylo zadrženo již 38 lidí v Moskvě a další tři v Petrohradu. V ruském hlavním městě demonstrantky podle ruské redakce BBC protestovaly proti pronásledování aktivistky u pomníku manželky vůdce bolševické revoluce Vladimíra Iljiče Lenina Naděždy Krupské.
"Dnes posílají do vězení za obrázky, zítra za psaní? Svobodu Juliji Cvetkovové!" stálo na jednom z transparentů. Mezi zatčenými se podle televize Dožď ocitli i dva novináři, ale později je policisté propustili.
Sedmadvacetiletá Cvetkovová se podle médií proslavila poetickými ilustracemi na sociálních sítích nazvanými příznačně Monology vagíny. Nejprve byla odsouzena k pokutě 50.000 rublů (asi 17.000 Kč) "za propagandu homosexuality".
Od loňského podzimu do letošního března byla v domácím vězení, než ji soud v Komsomolsku na Amuru změnit toto omezení na zákaz opustit město. Počátkem června byla obviněna z šíření pornografie, což je v Rusku trestný čin, za který hrozí až šest let vězení. Datum soudu ještě nebylo stanoveno.
Za mladou umělkyni a aktivistku se veřejně postavily známé osobnosti ruské umělecké a mediální scény.
Související

Ruská policie zadržela desítky novinářů na protestu na Rudém náměstí

Lidé protestující proti mobilizaci se v Rusku střetli s policií
Demonstrace v Rusku , Moskva , Rusko Petrohrad , Homosexuálové , LGBT+
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Fialova vláda zřejmě bude pokračovat až do voleb. Opozice ji nesesadila
včera

Fotbalová Sparta vyrukuje do nové sezóny s realizačním týmem se zkušenostmi z Ostrovů
včera

Další viník smrti Matthewa Perryho přiznává vinu. Herce měl za hlupáka
včera

Izrael za nás dělá špinavou práci, konstatoval Merz. Protiíránské operace podpořil
včera

Česká televize je stále bez šéfa. Finále volby se rozběhlo, ale odložilo
včera

Fotbalovou Duklu povede David Holoubek. V kádru bude mít absolventa akademie West Hamu
včera

"Je mi to líto." Primář z domažlické nemocnice poprvé stanul před soudem
včera

Izrael uvolňuje domácí omezení. Je to vzkaz vítězství nad Íránem, hlásá Katz
včera

Nevzdáme se, varoval ajatolláh Chameneí v reakci na výhrůžky Američanů
včera

První výhled počasí na prázdniny. Má pokračovat současný trend
včera

Indonéská sopka vychrlila sloupec popela. V ohrožení jsou oblíbené turistické destinace
včera

Izraelské stíhačky znovu zasáhly Teherán. Cílem bylo velitelství represivních složek režimu
včera

Izrael udeřil na Írán kvůli jaderné hrozbě. Američané ale tvrdí, že Teherán o bombu neusiluje
včera

Zelenskyj letěl tisíce kilometrů za Trumpem. Ten schůzku na poslední chvíli zrušil
včera

Policie ukončila pátrání po devítileté Nikole. Dívka je po smrti
včera

Obavy z rozšíření konfliktu: Írán by mohl zaútočit na USA a vtáhnout je do války, varuje bývalý velvyslanec
včera

Trump je pod tlakem. Americká intervence v Íránu by vážně ohrozila celý region – opět
včera

Přísnější podmínky předčasného důchodu platí i nadále, rozhodl Ústavní soud
včera

Čeští hráči do 21 let nestačili ani na Německo. Na Euru skončí už ve skupině
včera
Izraelské stíhačky útočily na klíčové íránské továrny. Teherán odpověděl salvou hypersonických Fatahů
Izrael v noci zasáhl až dvacet vojenských cílů v oblasti Teheránu, včetně závodů na výrobu raket a odstředivek. Írán odpověděl salvou hypersonických raket Fatah-1 na Tel Aviv. Situace rychle eskaluje, počet obětí roste. Spojené státy uzavřely ambasádu v Jeruzalémě a zvažují další kroky. Donald Trump vyzývá k evakuaci Teheránu, ale zároveň naznačuje možnost dohody.
Zdroj: Jakub Jurek