Ve Švýcarsku mohou páry stejného pohlaví ode dneška uzavírat manželství

Ve Švýcarsku dnes začal platit zákon, který umožňuje homosexuálním párům vstoupit do manželství. Díky zákonu homosexuální páry získají nová práva, například v oblasti adopce či umělého oplodnění, uvedla agentura AP. Zákon schválila bezmála dvoutřetinová většina voličů loni v září v referendu. Zájem o sňatky však podle švýcarských médiích není zatím příliš vysoký.

Od roku 2007 mohli homosexuálové uzavírat ve Švýcarsku registrované partnerství. Manželství jim však přinese nová práva. Budou smět například adoptovat dítě a, pokud bude jeden z manželů cizinec, bude moci rychleji získat švýcarské občanství.

Ženské páry budou mít také přístup k umělému oplodnění. To je důvod, proč se dnes rozhodly vstoupit do manželství Lucille a Pauline Bidauxové-Meyerové. "Manželství představuje pro naši rodinu větší bezpečí," řekly serveru Swissinfo.ch. Díky novému zákonu tak nemusí jet do zahraničí, aby podstoupily umělé oplodnění. "Procedura je možná ve Švýcarsku dražší, ale na druhé straně nebudeme muset jezdit často a někdy i na dlouhou dobu za hranice," uvedly. Další výhodou je, že zapsání dítěte do matriky je lépe právně ošetřené.

Jeden z prvních homosexuálních párů dnes sezdala ženevská starostka Marie Barbeyová-Chappuisová, která nový zákon podporuje. "Je to velice dojemné. Je to velmi silný okamžik, který vysílá stejně silný vzkaz společnosti - mít svobodu milovat (kohokoliv) a být milován," uvedla starostka.

Do manželství dnes vstoupili i Ilan a Adrien, kteří žili od roku 2019 v registrovaném partnerství. "Chtěli jsme se vzít dnes, kdy začíná zákon platit, abychom vyjádřili naše uznání všem těm, kteří usilovali o prosazení tohoto práva," řekl serveru Swissinfo.ch jeden z novomanželů. Adrien nový zákon přivítal i z toho důvodu, že považoval registrované partnerství za stigmatizující. "Když jsem někde uvedl, že žiji v registrovaném partnerství, tak jsem automaticky sdělil, že žiji s mužem. A ne vždy jsem toto chtěl," uvedl.

Podle stanice RTS ale není zatím zájem o vstup do manželství příliš vysoký. V ženevském kantonu, kde žije zhruba půl milionu lidí, se chce do konce roku vzít na 40 homosexuálních párů a zhruba dalších 40 párů chce přeměnit své registrované partnerství na manželství. Tento krok není povinný a páry, které již uzavřely registrované partnerství mohou v tomto svazku setrvat.

Související

Stockholm

Švýcarsko plánuje mírovou konferenci o Ukrajině, bez Ruska

Švýcarsko plánuje konferenci o Ukrajině, která se uskuteční ve dnech 15. a 16. června s cílem podpořit mírový proces. Informaci poskytla dnes švýcarská vláda podle agentury Reuters. Rusko, které je vedeno válkou proti Ukrajině již přes dva roky, se však na této konferenci nezúčastní.

Více souvisejících

Švýcarsko Homosexuálové

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy