Velká Británie uvalila sankce na porušovatele lidských práv ve světě

Británie uvalila sankce na bezmála 50 lidí obviněných z porušování lidských práv ve světě. Většina z nich má spojitost se smrtí ruského právníka Sergeje Magnitského a saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, informovala dnes agentura AFP. Mezi sankcionovanými jsou dále občané Barmy a Severní Koreje.

"Tato vláda je odhodlána, aby Spojené království bylo ještě silnějším zastáncem dobra ve světě," řekl ministr zahraničí Dominic Raab v projevu před britskými poslanci. "Doženeme k odpovědnosti pachatele nejhoršího porušování lidských práv," dodal.

Today I will introduce a sanctions regime that will target people who have committed the gravest human rights violations. Global Britain will be an even stronger force for good in the world, in the years ahead.

— Dominic Raab (@DominicRaab) July 6, 2020

Sankce podle ministra budou mít podobu zmrazení bankovních účtů a zákazu cestování přes britské území. "Pokud jste kleptokrat nebo představitel organizovaného zločinu, nebudete mít možnost prát své krvavé peníze v této zemi," řekl.

Nynější krok umožnil nový zákon o sankcích z roku 2018, který po lednovém brexitu dává Londýnu možnost uvalovat sankce nezávisle na režimu Evropské unie.

Na britském sankčním seznamu se dnešním dnem ocitlo 25 ruských občanů, kteří se podle Británie podíleli na Magnitského smrti ve vyšetřovací vazbě v roce 2009. Nejvýznamnější z nich je podle agentury Reuters šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin. Podle ochránců lidských práv ubili Magnitského dozorci, když tento právník obvinil významné ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací.

Ruské velvyslanectví v Londýně sdělilo, že Moskva si vyhrazuje právo na sankce odpovědět. "Obzvláště šokující je, že na sankční seznam byli zařazeni čelní představitelé prokuratury a vyšetřovacího výboru Ruské federace, jakož i soudci," uvedl podle agentury RIA Novosti mluvčí ambasády.

Britský postih dopadne kromě Rusů také na 20 saúdskoarabských občanů, kteří jsou podezřelí z předloňské vraždy Chášukdžího v Istanbulu. Podle deníku The Guardian jsou mezi nimi i blízcí spolupracovníci korunního prince Muhammada bin Salmána, který podle mnohých států i organizací na ochranu lidských práv dal k likvidaci nepohodlného novináře a spisovatele příkaz.

V Barmě se sankce zaměří na ty, kteří se podílejí na perzekuci menšinového etnika Rohingů, v KLDR pak na organizátory táborů nucených prací.

We welcome the UK’s establishment of a Global Human Rights sanctions regime that promotes accountability for serious Human Rights abuses. The UK is a global leader and our close partner in promoting and protecting human rights. #GlobalMagnitsky

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) July 6, 2020

Oznámení Londýna, že zavádí nové sankce, vítá americký ministr zahraničí Mike Pompeo. "Tyto sankce zahajují novou éru britské sankční politiky a spolupráce mezi našimi demokraciemi," uvedl Pompeo. "Spojené státy budou nadále hledat spojence a partnery, aby využily veškerých dostupných nástrojů, které porušovatelům lidských práv zamezí v přístupu k americkému a mezinárodnímu finančnímu systému."

Související

Dominic Raab

Britský vicepremiér Raab byl obviněn z šikany. Stížnosti nechá prošetřit

Britský vicepremiér a ministr spravedlnosti Dominic Raab dnes oznámil, že požádal o nezávislé vyšetřování dvou formálních stížností na své chování. Informovala o tom agentura Reuters, podle které Raabovo obvinění z šikany zaměstnanců zvyšuje tlak, kterému čelí britský premiér Rishi Sunak kvůli svým personálním volbám.

Více souvisejících

Dominic Raab Velká Británie lidská práva Sergej Magnitskij Džamál Chášakdží (novinář) sankce Mike Pompeo

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci

Příběh hledání nového trenéra české reprezentace se zdá být nekonečný. Poté, co Slavia neuvolnila kouče Jindřicha Trpišovského, se začalo spekulovat, že by se mohl definitivně stát trenérem národního týmu Chorvat se zkušenostmi z anglické Premier League Slaven Bilič, čímž by se tak naplnila již dřívější priorita FAČR, že bude lovit trenéra především v zahraničních vodách. Jenže ani ten nakonec na nabídku manažera reprezentací Pavla Nedvěda nekývl. Navzdory tomu, že se s ním setkal hned dvakrát. Nejnovější informace tak hovoří o tom, že svaz začal jednat s velezkušeným stratégem Miroslavem Koubkem.

včera

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv

Evropa přechází k tvrdým obranným opatřením proti Rusku. Opevňování hranic, rostoucí vojenská role Německa, finská příprava na konflikt i rumunská ochota chránit Moldavsko ukazují jasný trend, kdy kontinent reaguje na ruskou agresi, hybridní tlak a slábnoucí jistotu amerického angažmá. Obrana se stává vlastní odpovědností Evropy a klíčovou podmínkou její stability.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Platy v IT v roce 2025: Jak si stojí programátoři, datoví analytici a specialisté na AI

IT sektor i v roce 2025 potvrzuje, že patří k nejdynamičtějším odvětvím ekonomiky. Firmy napříč obory bojují o zkušené vývojáře, datové analytiky i specialisty na umělou inteligenci – a to se odráží na jejich odměňování. Přinášíme vám aktuální přehled platů v IT a vysvětlíme, proč je technické vzdělání stále jednou z nejlepších investic do budoucnosti.

včera

Adam Vojtěch

Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček

Krátce po svém jmenování přistupuje nová vláda Andreje Babiše k prvnímu zásadnímu personálnímu řezu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl radikální obměnu vládní části správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Z deseti členů, které do tohoto třicetičlenného orgánu deleguje kabinet, jich má sedm skončit úplně. Nejsledovanějším jménem mezi odvolanými je bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

včera

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Babišova vláda začala úřadovat. Odmítla emisní povolenky ETS 2 i migrační pakt

Nově zformovaná vládní koalice pod vedením premiéra Andreje Babiše (ANO) na svém úterním zasedání jasně deklarovala změnu kurzu v evropské i domácí politice. Kabinet složený ze zástupců hnutí ANO, SPD a Přísahy a Motoristů oficiálně odmítl zavedení nového systému emisních povolenek ETS 2 a vyslovil se proti migračnímu paktu EU. Zároveň se potvrdilo, že země vstoupí do roku 2026 v rozpočtovém provizoriu.

včera

BBC

BBC jde do boje. Trumpovu žalobu o čtvrt bilionu za sestřih projevu rázně odmítá

Britská veřejnoprávní stanice BBC oficiálně potvrdila, že se bude u soudu bránit žalobě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten v pondělí na Floridě podal žalobu o astronomických 10 miliard dolarů (přibližně 230 miliard korun). Jádrem sporu je kontroverzní sestřih Trumpova projevu ze 6. ledna 2021 v dokumentárním pořadu Panorama, který byl ve Velké Británii odvysílán před americkými volbami v roce 2024.

včera

včera

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Politico: Unijní summit v ohrožení. Belgie odmítá půjčku Ukrajině z ruských peněz, Česko ji podpořilo

Evropská unie se ocitla v patové situaci jen dva dny před klíčovým summitem lídrů v Bruselu. Belgická vláda v pondělí večer odmítla poslední balík ústupků ze strany Evropské komise, který měl odblokovat obří půjčku pro Ukrajinu ve výši 210 miliard eur (přes 5 bilionů korun). Půjčka má být kryta zmrazenými aktivy ruské centrální banky, z nichž drtivá většina leží v bruselském depozitáři Euroclear.

včera

Dmitrij Peskov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině

Ruské vedení se v úterý chladně vyjádřilo k návrhu na vánoční klid zbraní, který podpořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova závisí jakékoli dočasné zastavení bojů na tom, zda se podaří dosáhnout širší a trvalé mírové dohody, o kterou usiluje administrativa budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám

Česká republika má novou vládu. Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval kabinet Andreje Babiše (ANO), který se opírá o koaliční spolupráci hnutí ANO, Motoristů a SPD. Nový premiér i jeho ministři ihned po jmenování avizovali smršť opatření, která mají domácnostem i firmám ulevit od vysokých nákladů a zvrátit některé kroky předchozího kabinetu. A jednat se o nich začne už dnes.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Mírová jednání v Berlíně: Co přinesla a co bude nyní následovat?

Jednání o míru na Ukrajině, která proběhla tento týden v Berlíně za účasti amerických vyjednavačů, ukrajinského prezidenta a evropských lídrů, skončila se smíšenými výsledky. Přestože v otázce bezpečnostních záruk došlo k výraznému posunu, nejcitlivější body zůstávají i nadále nevyřešeny.

včera

Policie Austrálie

Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách

Dvojice útočníků, otec a syn, kteří v neděli během židovského svátku Chanuka rozpoutali masakr na slavné australské pláži Bondi Beach, byla vedena ideologií Islámského státu (ISIS). Podle nejnovějších zjištění vyšetřovatelů oba muži nedávno navštívili jih Filipín, oblast dlouhodobě sužovanou islámským extremismem, kde zřejmě absolvovali vojenský výcvik.

včera

Počasí o víkendu: Bude tepleji než o tom uplynulém

Počasí bude o nadcházejícím víkendu teplejší, než v tom uplynulém. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima dostanou až k osmi stupňům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy