Velká Británie uvalila sankce na porušovatele lidských práv ve světě

Británie uvalila sankce na bezmála 50 lidí obviněných z porušování lidských práv ve světě. Většina z nich má spojitost se smrtí ruského právníka Sergeje Magnitského a saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, informovala dnes agentura AFP. Mezi sankcionovanými jsou dále občané Barmy a Severní Koreje.

Dominic Raab
doporučujeme

"Tato vláda je odhodlána, aby Spojené království bylo ještě silnějším zastáncem dobra ve světě," řekl ministr zahraničí Dominic Raab v projevu před britskými poslanci. "Doženeme k odpovědnosti pachatele nejhoršího porušování lidských práv," dodal.

Sankce podle ministra budou mít podobu zmrazení bankovních účtů a zákazu cestování přes britské území. "Pokud jste kleptokrat nebo představitel organizovaného zločinu, nebudete mít možnost prát své krvavé peníze v této zemi," řekl.

Nynější krok umožnil nový zákon o sankcích z roku 2018, který po lednovém brexitu dává Londýnu možnost uvalovat sankce nezávisle na režimu Evropské unie.

Na britském sankčním seznamu se dnešním dnem ocitlo 25 ruských občanů, kteří se podle Británie podíleli na Magnitského smrti ve vyšetřovací vazbě v roce 2009. Nejvýznamnější z nich je podle agentury Reuters šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin. Podle ochránců lidských práv ubili Magnitského dozorci, když tento právník obvinil významné ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací.

Ruské velvyslanectví v Londýně sdělilo, že Moskva si vyhrazuje právo na sankce odpovědět. "Obzvláště šokující je, že na sankční seznam byli zařazeni čelní představitelé prokuratury a vyšetřovacího výboru Ruské federace, jakož i soudci," uvedl podle agentury RIA Novosti mluvčí ambasády.

Britský postih dopadne kromě Rusů také na 20 saúdskoarabských občanů, kteří jsou podezřelí z předloňské vraždy Chášukdžího v Istanbulu. Podle deníku The Guardian jsou mezi nimi i blízcí spolupracovníci korunního prince Muhammada bin Salmána, který podle mnohých států i organizací na ochranu lidských práv dal k likvidaci nepohodlného novináře a spisovatele příkaz.

V Barmě se sankce zaměří na ty, kteří se podílejí na perzekuci menšinového etnika Rohingů, v KLDR pak na organizátory táborů nucených prací.

Oznámení Londýna, že zavádí nové sankce, vítá americký ministr zahraničí Mike Pompeo. "Tyto sankce zahajují novou éru britské sankční politiky a spolupráce mezi našimi demokraciemi," uvedl Pompeo. "Spojené státy budou nadále hledat spojence a partnery, aby využily veškerých dostupných nástrojů, které porušovatelům lidských práv zamezí v přístupu k americkému a mezinárodnímu finančnímu systému."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běloruská policie použila proti demonstrantům české zábleskové granáty P1,…

10.08.2020 13:11 Běloruská policie při zásahu proti demonstrantům nespokojeným s oznámením opětného vítězství…

Skupiny okolo Putina jsou zločinecké. Rusko falšuje tisíce výsledků, říká…

10.08.2020 12:20 Sedí v tmavé místnosti, na sobě má sluneční brýle a klobouk. Před ním leží talíř s borščem. Ten…

Česko dlouho trápilo extrémní sucho. Ze zahraničí teď přišlo varování

10.08.2020 12:20 Střední Evropa v minulých dvou letech zaznamenala největší a nejničivější sucho. Nová studie…

Charles Michel odsoudil násilí vůči demonstrantům v Bělorusku, Polsko chce…

10.08.2020 12:03 Předseda Evropské rady Charles Michel dnes ostře odsoudil agresivní postup bezpečnostních sil proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama