Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se snaží zdiskreditovat Rusko. Tvrdí to podle agentury AP čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. Rakouská policie v neděli zatkla dva Rusy původem z Čečenska, které podezřívá z podílu na zločinu. Motiv je podle vyšetřovatelů zatím nejasný, jednou z verzí je ale i politická msta.
Kadyrov podle AP prohlásil, že vražda Čečence i předchozí podobné zločiny namířené proti jeho kritikům jsou nejspíš vedeny snahou zahraničních rozvědek pošpinit jeho dobré jméno a pověst Ruska. Podle politika by si měli Čečenci v zahraničí dávat pozor, aby je nepotkal stejný osud jako zavražděné, kteří podle něj zemřeli jen proto, aby Západ mohl z vražd obvinit "Kadyrova a jeho tým".
"Zavražděný rakouský občan a Ramzan Kadyrov? Pokud někdo kritizuje Ramzana Kadyrova a je Čečenec, musí se hned ukázat prstem na Kadyrova? Je přece jasné, že to postrádá logiku," řekl dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Agentura APA poté upozornila, že Peskov chybně označil oběť vraždy za rakouského občana, protože se nepochybně jednalo o Rusa.
"S politováním konstatujeme, že v řadě textů se spekuluje o podílu čečenského vedení na vraždě. Tyto náznaky kategoricky odmítáme a jsme toho názoru, že tyto spekulace jsou nemístné a postrádají objektivní základ," uvedla dnes mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.
Opoziční aktivista byl zastřelen v sobotu na okraji Vídně. Rakouská média jeho jméno neuvedla, ruská jej identifikovala jako Mamikhana Umarova a napsala, že v Rakousku vystupoval pod jménem Martin Beck. V Rakousku žil přes deset let a žádal tam o politický azyl. Psal blog a provozoval kanál na videoserveru Youtube, kde se kriticky vyjadřoval o Čečensku pod vládou Kadyrova.
Vražda Umarova je letos už několikátým výpadem proti Kadyrovovým kritikům žijícím v zahraničí. V únoru se odehrál útok na opozičního bloggera žijícího ve Švédsku a o měsíc dříve byl ubodán disident v hotelu ve francouzském městě Lille. Německá prokuratura v červnu došla k závěru, že loňskou vraždu Čečence Zelimchana Changošviliho v centru Berlína si objednala Moskva.
Související
Ukrajinci vytočili Kadyrova. Hrozí odvetou za útok na kasárna
Krevní msta i v 21. století stále funguje. Slova o ní by neměla překvapit
Ramzan Kadyrov , Rusko , Vídeň, Rakousko , Mamikhan Umarov , čečensko , Dmitrij Peskov
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 57 minutami
Ve Španělsku se srazily rychlovlaky převážející stovky lidí. Nejméně 21 mrtvých a sto zraněných
Aktualizováno včera
Jan Darmovzal je zpět v Česku. Na letišti s ním přistál vládní speciál
včera
Experti nad Trumpovým zájmem o Grónsko kroutí hlavou. Čína a Rusko musí mít obrovskou radost, varuje EU
včera
Letadlo s vězněným Čechem je na cestě domů. V Praze přistane dnes večer
včera
Ukrajinci si do konce války nezatopí? Ruský plán, jak donutit Kyjev ke kapitulaci, znepokojuje experty
včera
Ať si nejprve ověří informace, vzkázal Pavel Macinkovi. Vysvětlil, jak to je s letouny pro Ukrajinu
včera
Zasadí Trump globální ekonomice drtivou ránu? Francie požaduje odvetu, USA se kvůli Grónsku bojí izolace
včera
Vedení ODS je kompletní. Post místopředsedy obhájil Vondra, mezi nově zvolenými je i Červíček
včera
Trump zpoplatní členství v mírové radě pro Gazu. Od států za ni bude chtít neuvěřitelnou částku
včera
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
včera
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
včera
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
včera
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
včera
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
včera
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
17. ledna 2026 21:59
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
17. ledna 2026 21:14
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
17. ledna 2026 19:58
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
17. ledna 2026 18:41
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno 17. ledna 2026 18:14
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
Jednání o novém vedení ODS na pražském kongresu přineslo zvrat, o kterém se na sjezdu v zákulisí podle informací serveru EuroZprávy.cz spekulovalo celý den. O post statutárního místopředsedy se měla původně utkat dvojice silných kandidátů – senátor Martin Červíček a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Červíček se však na závěr svého nominačního projevu rozhodl z boje odstoupit a vyzval delegáty, aby podpořili jeho soupeře Portlíka.
Zdroj: Libor Novák