ANALÝZA | Krevní msta i v 21. století stále funguje. Slova o ní by neměla překvapit

Koncept krevní msty se v moderní společnosti jeví jako něco nepředstavitelného. Když o něm promluvil Ramzan Kadyrov a slíbil, že bude vykonána na ruských zákonodárcích, bylo to možná překvapivé. Existují ale regiony, kde krevní msta stále funguje jako jakási náhrada moderního práva – a oblast Kavkazu je jednou z nich.

Pojem krevní msta se může jevit jako přežitek a něco, co už v moderní společnosti nemá místo. Opak je ale pravdou. Minulý týden Ramzan Kadyrov, lídr autonomní Čečenské republiky, pohrozil několika ruským zákonodárcům jejím uskutečněním. Ačkoli tento způsob msty může být pro západní společnost až nepředstavitelný, nejde o tak vymýcený jev, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Kadyrov o takzvané krevní mstě promluvil v kontextu střelby v kanceláři společnosti Wildberries v Moskvě. Čečenský vůdce měl být u tohoto skutku přítomen a obvinil dagestánského senátora Sulejmana Kerimova a dva poslance Státní dumy, že si kvůli podnikání objednali jeho vraždu.

Co to ale krevní msta je? Jde o tradiční formu pomsty, při které rodina nebo klan usiluje o odplatu za smrt nebo újmu způsobenou členovi rodiny. Tento zvyk, známý v různých kulturách po celém světě, spočívá v tom, že smrt nebo zranění blízkého musí být pomstěno, často zabitím pachatele nebo jiného člena jeho rodiny.

S krevní mstou se dnes na Západě setkáváme hlavně ve filmech a seriálech, pro běžného smrtelníka je takový akt už prakticky nemyslitelný. Ve valné většině krevní mstu nahradil právní a soudní systém, což znamená, že je nelegální. V moderních právních státech je krevní msta považována za závažný zločin, obvykle klasifikovaný jako vražda nebo pokus o vraždu, a trestá se podle platného trestního zákoníku.

V některých regionech je krevní msta stále tradičním způsobem „výkonu práva“. Jeden z těchto regionů je České republice překvapivě blízko – v zemi, která se otevřeně uchází o členství v Evropské unii a je od ní považována existence právního státu. Starobylý kodex „gjakmarrja“ přetrvává ve střední a severní části Albánie, zejména v horských oblastech.

Jak připomněl server Al-Džazíra, tento kodex chování upravuje životní styl velké části obyvatel, a dokonce se může zvrhnout v krevní mstu trvající po generace, což celé rodiny nutí žít v ústraní. V Albánii organizované zločinecké skupiny používají tradiční krevní mstu, aby vytvářely atmosféru hrozby a násilí, což zvyšuje jejich moc a respekt v daných oblastech.

Tento způsob vykonávání soudů se snažily zakázat už osmanské úřady, načež v tomto úsilí pokračoval i obecně velice brutální a nemilosrdný diktátor Enver Hodža. Tradice krevní msty ale neskončila, naopak nadále funguje souběžně se státní správou a zasahuje do běžných životů rodin.

Současně však krevní msta poskytuje krytí pro různé kriminální aktivity a umožňuje obcházet běžné zákony. Tento fenomén se často odehrává v odlehlých oblastech s omezenou přítomností státní spravedlnost, což vyplývá například z informací Globální iniciativy proti nadnárodnímu organizovanému zločinu.

Koncept krevní msty je zavedený také v některých zemích Blízkého východu, severní Afriky a jiných oblastech – na kmenové bázi se vyskytuje třeba v Jižním Súdánu, Somálsku nebo Etiopii. Je možné se s ním setkat často i v Čečensku, Ingušsku a Dagestánu, tudíž Kadyrova slova nejsou až tak překvapivá, pokud vezeme k úvahu stav právního státu v těchto oblastech, kde má ruské soudnictví značně omezený vliv.

Konkrétně v Čečensku se tato praktika rozšířila zejména během války s Ruskem v 90. letech. Mnozí Čečenci totiž byli apolitičtí a to, zda bude jejich republika součástí federace nebo ne, je tolik nezajímalo. Ve chvíli, kdy tito čečenští občané ztratili někoho blízkého, do konfliktu s Ruskem se přece jen zapojili proto, aby obnovili „osobní a rodovou čest“.

Historie krevní msty sahá až do pravěkých společností. Vznikla pravděpodobně v době, kdy neexistovaly centralizované právní systémy a spravedlnost byla v rukou jednotlivých rodin či kmenů. Jedním z důležitých základních kamenů krevní msty je Chammurapiho zákoník zhruba z roku 1800 př. n. l., který definoval princip „oko za oko, zub za zub“ – neboli lex talionis. Oproti tomuto zákoníku ještě z časů starověké Mezopotámie ale krevní msta často trvá po generace a nevztahuje se pouze na jeden akt odplaty.

V jiných oblastech je krevní msta chápána jako „způsob zachování rodinné cti a rovnováhy“, což se vztahuje třeba na případ Albánie, Kavkazu a Blízkého východu. Jsou ale země, kde krevní msta existuje hlavně kvůli dysfunkčnosti soudního systému – to je případ Jemenu, Somálska nebo Jižního Súdánu. Lidé tomuto systému nevěří, protože se mohl ukázat jako neefektivní nebo dokonce zkorumpovaný – a tedy nespravedlivý.

Agentura Evropské unie pro azyl (EUAA) informovala o znepokojivých zjištěních z jižního Iráku. Silná kmenová příslušnost, zejména v jižních guberniích, může vést k tomu, že jsou v rámci mezikmenových sporů vyměňovány ženy a děti. Ženy jsou následně provdány a ve prospěch manžela ztrácejí všechna práva – včetně toho na rozvod nebo rozchod s manželem.

Tato silná kmenová příslušnost následně zasahuje do činnosti policie při prosazování dodržování zákonů. Soudní orgány tak nesledují incidenty mezi kmeny a „soudci sami musí vyhledat kmenovou ochranu v případě, že jim je vyhrožováno“.

Související

Ramzan Kadyrov

Ukrajinci vytočili Kadyrova. Hrozí odvetou za útok na kasárna

Ve městě Groznyj, hlavním městě Čečenské republiky, došlo k incidentu, při kterém nad kasárnami speciálního policejního pluku pojmenovaného po Kadyrovovi explodovaly bezpilotní letouny. Informaci zveřejnil čečenský vůdce Ramzan Kadyrov na svém kanálu na Telegramu.

Více souvisejících

Ramzan Kadyrov soudy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Kim Čong-un

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh

Severokorejské úřady zahájily interní vyšetřování vážného incidentu, k němuž došlo během slavnostního spuštění druhého torpédoborce nové generace na vodu v průběhu uplynulého týdne. Událost, která měla demonstrovat vojenský a technologický pokrok režimu, skončila technickým selháním, jež si okamžitě vyžádalo ostrou reakci samotného vůdce země Kim Čong-una.

včera

včera

včera

Air Force One

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal

Americké ministerstvo obrany oficiálně přijalo luxusní letoun Boeing 747 od Kataru s cílem upravit jej na dočasné prezidentské letadlo Air Force One. Tato kontroverzní volba, iniciovaná prezidentem Donaldem Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem, však vyvolává silnou kritiku napříč politickým spektrem kvůli bezpečnostním rizikům i možnému porušení ústavních pravidel.

včera

Koupelny, ilustrační fotografie

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ

Českem se opět šíří žloutenka typu A, rychle přibývá infikovaných. Nejčastěji se týká dětí, ale v poslední době byly zaznamenány případy i u dospívajících a mladých dospělých, také u osob drogově závislých či u bezdomovců. Žloutence typu A se říká nemoc špinavých rukou, proto je důležité dbát na prevenci. Základem je důsledná hygiena rukou. Řekneme si, co je to žloutenka, jak se šíří a jak si správně mýt ruce.

včera

včera

Harvardova univerzita

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA

Prestižní Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA poté, co jí byla ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa odebrána možnost přijímat studenty ze zahraničí prostřednictvím amerických vízových programů. Tento bezprecedentní krok vyvolal šok v akademické sféře a rychle přerostl v právní bitvu, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celé americké vysoké školství.

včera

Donald Trump

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická

Prezident Donald Trump se často odvolává na slogan „America First“, který je hluboce zakořeněn v americké historii, avšak dnes nabývá nové podoby. Podle bývalého diplomata Dennise Rosse, který se touto doktrínou podrobně zabývá, se Trump nevzdaluje tradici zahraniční politiky Spojených států – spíše na ni navazuje. Nejde o izolacionismus, ale o jednostrannost: Spojené státy se historicky vyhýbaly svazkům, které by je mohly zatáhnout do zahraničních konfliktů, ale zároveň byly připraveny prosazovat své obchodní a bezpečnostní zájmy silou.

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek znovu rozvířil obchodní napětí mezi Washingtonem a Bruselem, když na své sociální síti Truth Social oznámil plán na zavedení padesátiprocentního cla na zboží z Evropské unie. Hrozba přichází v době, kdy se již několik týdnů nedaří dosáhnout průlomu v jednáních mezi oběma stranami.

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu

V Římě dnes oficiálně začíná páté kolo jednání mezi Spojenými státy americkými a Islámskou republikou Írán ohledně obnovení jaderné dohody. Přesto však panuje na obou stranách mimořádně napjatá atmosféra. Teherán vyjadřuje rostoucí skepsi vůči možnosti dosažení kompromisu. Požadavky americké strany jsou podle Íránců neakceptovatelné. 

včera

včera

Donald Trump

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil

Po dvouhodinovém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem 19. května oznámil Donald Trump, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání“ o příměří a ukončení války. Zároveň dodal, že podmínky míru si musí dohodnout obě strany samy, „protože to jinak nejde“. Ve světle těchto slov a za podpory Vatikánu, který se podle Trumpa nabídl jako možný hostitel jednání, je podle The Conversation zjevné, že Spojené státy de facto ukončily své dosavadní snahy zprostředkovat mír na Ukrajině.

včera

včera

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa

Prezident USA Donald Trump ve svém druhém funkčním období s nevídanou razancí opouští oblast obnovitelné energie a místo toho sází na tradiční fosilní paliva. Tato strategie, označovaná jako „America first“, však ve skutečnosti otevírá dveře Číně, Evropě a dalším konkurentům, aby si v miliardovém sektoru čisté energie upevnili své dominantní postavení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy