ANALÝZA | Krevní msta i v 21. století stále funguje. Slova o ní by neměla překvapit

Koncept krevní msty se v moderní společnosti jeví jako něco nepředstavitelného. Když o něm promluvil Ramzan Kadyrov a slíbil, že bude vykonána na ruských zákonodárcích, bylo to možná překvapivé. Existují ale regiony, kde krevní msta stále funguje jako jakási náhrada moderního práva – a oblast Kavkazu je jednou z nich.

Pojem krevní msta se může jevit jako přežitek a něco, co už v moderní společnosti nemá místo. Opak je ale pravdou. Minulý týden Ramzan Kadyrov, lídr autonomní Čečenské republiky, pohrozil několika ruským zákonodárcům jejím uskutečněním. Ačkoli tento způsob msty může být pro západní společnost až nepředstavitelný, nejde o tak vymýcený jev, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Kadyrov o takzvané krevní mstě promluvil v kontextu střelby v kanceláři společnosti Wildberries v Moskvě. Čečenský vůdce měl být u tohoto skutku přítomen a obvinil dagestánského senátora Sulejmana Kerimova a dva poslance Státní dumy, že si kvůli podnikání objednali jeho vraždu.

Co to ale krevní msta je? Jde o tradiční formu pomsty, při které rodina nebo klan usiluje o odplatu za smrt nebo újmu způsobenou členovi rodiny. Tento zvyk, známý v různých kulturách po celém světě, spočívá v tom, že smrt nebo zranění blízkého musí být pomstěno, často zabitím pachatele nebo jiného člena jeho rodiny.

S krevní mstou se dnes na Západě setkáváme hlavně ve filmech a seriálech, pro běžného smrtelníka je takový akt už prakticky nemyslitelný. Ve valné většině krevní mstu nahradil právní a soudní systém, což znamená, že je nelegální. V moderních právních státech je krevní msta považována za závažný zločin, obvykle klasifikovaný jako vražda nebo pokus o vraždu, a trestá se podle platného trestního zákoníku.

V některých regionech je krevní msta stále tradičním způsobem „výkonu práva“. Jeden z těchto regionů je České republice překvapivě blízko – v zemi, která se otevřeně uchází o členství v Evropské unii a je od ní považována existence právního státu. Starobylý kodex „gjakmarrja“ přetrvává ve střední a severní části Albánie, zejména v horských oblastech.

Jak připomněl server Al-Džazíra, tento kodex chování upravuje životní styl velké části obyvatel, a dokonce se může zvrhnout v krevní mstu trvající po generace, což celé rodiny nutí žít v ústraní. V Albánii organizované zločinecké skupiny používají tradiční krevní mstu, aby vytvářely atmosféru hrozby a násilí, což zvyšuje jejich moc a respekt v daných oblastech.

Tento způsob vykonávání soudů se snažily zakázat už osmanské úřady, načež v tomto úsilí pokračoval i obecně velice brutální a nemilosrdný diktátor Enver Hodža. Tradice krevní msty ale neskončila, naopak nadále funguje souběžně se státní správou a zasahuje do běžných životů rodin.

Současně však krevní msta poskytuje krytí pro různé kriminální aktivity a umožňuje obcházet běžné zákony. Tento fenomén se často odehrává v odlehlých oblastech s omezenou přítomností státní spravedlnost, což vyplývá například z informací Globální iniciativy proti nadnárodnímu organizovanému zločinu.

Koncept krevní msty je zavedený také v některých zemích Blízkého východu, severní Afriky a jiných oblastech – na kmenové bázi se vyskytuje třeba v Jižním Súdánu, Somálsku nebo Etiopii. Je možné se s ním setkat často i v Čečensku, Ingušsku a Dagestánu, tudíž Kadyrova slova nejsou až tak překvapivá, pokud vezeme k úvahu stav právního státu v těchto oblastech, kde má ruské soudnictví značně omezený vliv.

Konkrétně v Čečensku se tato praktika rozšířila zejména během války s Ruskem v 90. letech. Mnozí Čečenci totiž byli apolitičtí a to, zda bude jejich republika součástí federace nebo ne, je tolik nezajímalo. Ve chvíli, kdy tito čečenští občané ztratili někoho blízkého, do konfliktu s Ruskem se přece jen zapojili proto, aby obnovili „osobní a rodovou čest“.

Historie krevní msty sahá až do pravěkých společností. Vznikla pravděpodobně v době, kdy neexistovaly centralizované právní systémy a spravedlnost byla v rukou jednotlivých rodin či kmenů. Jedním z důležitých základních kamenů krevní msty je Chammurapiho zákoník zhruba z roku 1800 př. n. l., který definoval princip „oko za oko, zub za zub“ – neboli lex talionis. Oproti tomuto zákoníku ještě z časů starověké Mezopotámie ale krevní msta často trvá po generace a nevztahuje se pouze na jeden akt odplaty.

V jiných oblastech je krevní msta chápána jako „způsob zachování rodinné cti a rovnováhy“, což se vztahuje třeba na případ Albánie, Kavkazu a Blízkého východu. Jsou ale země, kde krevní msta existuje hlavně kvůli dysfunkčnosti soudního systému – to je případ Jemenu, Somálska nebo Jižního Súdánu. Lidé tomuto systému nevěří, protože se mohl ukázat jako neefektivní nebo dokonce zkorumpovaný – a tedy nespravedlivý.

Agentura Evropské unie pro azyl (EUAA) informovala o znepokojivých zjištěních z jižního Iráku. Silná kmenová příslušnost, zejména v jižních guberniích, může vést k tomu, že jsou v rámci mezikmenových sporů vyměňovány ženy a děti. Ženy jsou následně provdány a ve prospěch manžela ztrácejí všechna práva – včetně toho na rozvod nebo rozchod s manželem.

Tato silná kmenová příslušnost následně zasahuje do činnosti policie při prosazování dodržování zákonů. Soudní orgány tak nesledují incidenty mezi kmeny a „soudci sami musí vyhledat kmenovou ochranu v případě, že jim je vyhrožováno“.

Související

Více souvisejících

Ramzan Kadyrov soudy

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

před 47 minutami

Írán

Blízký východ na pokraji války: Írán může brzy vyvinout jadernou zbraň, varuje analytička

Region Blízkého východu balancuje na hraně totální války, přičemž klíčovou roli hraje napětí mezi Íránem a Izraelem. Nedávné íránské raketové útoky vyvolaly nasazení amerických protivzdušných systémů v Izraeli. Někdejší bezpečnostní analytička NATO Eliška Filová pro EuroZprávy.cz varovala před dlouhodobým nebezpečím eskalace konfliktu. Podle ní Írán má možnost v blízké budoucnosti vyvinout jadernou zbraň.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ramzan Kadyrov

Krevní msta i v 21. století stále funguje. Slova o ní by neměla překvapit

Koncept krevní msty se v moderní společnosti jeví jako něco nepředstavitelného. Když o něm promluvil Ramzan Kadyrov a slíbil, že bude vykonána na ruských zákonodárcích, bylo to možná překvapivé. Existují ale regiony, kde krevní msta stále funguje jako jakási náhrada moderního práva – a oblast Kavkazu je jednou z nich.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Lékaři zavřou ordinace. Válek na jejich požadavky nepřistoupil, chystá se stávka

Jednání mezi Českou lékařskou komorou (ČLK), odbory a ministerstvem zdravotnictví o zvýšení platů nemocničních lékařů znovu selhala. Přestože ministr zdravotnictví Vlastimil Válek tvrdí, že předložil tři návrhy na řešení, všechny byly lékaři odmítnuty. Odboráři již dříve avizovali, že jsou připraveni opět stávkovat, a protestní akce oznámili také praktičtí lékaři kvůli nedostatečným úhradám. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

před 6 hodinami

Hnutí ANO

Volby do Sněmovny by jasně vyhrálo ANO. ODS by dostala 3x méně hlasů

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly v září, jasným vítězem by bylo opoziční hnutí ANO, které by získalo 33 procent hlasů. Na druhém místě by skončila ODS s 11,5 procenta a třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 11 procenty hlasů. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median.

před 7 hodinami

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

BND: Rusko bude do roku 2030 schopno zaútočit na NATO

Německo čelí vážným bezpečnostním hrozbám zvenčí, zejména ze strany Ruska, Číny a Íránu, zatímco uvnitř země je znepokojující vzestup islamismu a pravicového extremismu. Na každoročním slyšení před kontrolním výborem Spolkového sněmu to v pondělí uvedli šéfové tří německých tajných služeb.

včera

včera

Praha

Noční život v Praze se mění. Tahy po hospodách skončily

Praha se rozhodla zakročit proti takzvaným "pub crawls", organizovaným nočním toulkám po barech, které pořádají specializované agentury a které jsou spojeny s hlučnými skupinami opilých turistů. V pondělí tento zákaz schválila Rada hlavního města Prahy.

včera

včera

V Pásmu Gazy odstartovalo další masivní očkování. Výrazně složitější než dříve

V pondělí bylo ve střední části Pásma Gazy zahájeno druhé kolo očkování proti dětské obrně, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). Po dobu tří dnů budou dětem mladším deseti let podávat druhou dávku vakcíny. Podle OSN bude ale toto kolo výrazně složitější než to první, protože Izrael situaci na severu Pásma Gazy vyeskaloval.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy