ANALÝZA | Krevní msta i v 21. století stále funguje. Slova o ní by neměla překvapit

Koncept krevní msty se v moderní společnosti jeví jako něco nepředstavitelného. Když o něm promluvil Ramzan Kadyrov a slíbil, že bude vykonána na ruských zákonodárcích, bylo to možná překvapivé. Existují ale regiony, kde krevní msta stále funguje jako jakási náhrada moderního práva – a oblast Kavkazu je jednou z nich.

Pojem krevní msta se může jevit jako přežitek a něco, co už v moderní společnosti nemá místo. Opak je ale pravdou. Minulý týden Ramzan Kadyrov, lídr autonomní Čečenské republiky, pohrozil několika ruským zákonodárcům jejím uskutečněním. Ačkoli tento způsob msty může být pro západní společnost až nepředstavitelný, nejde o tak vymýcený jev, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Kadyrov o takzvané krevní mstě promluvil v kontextu střelby v kanceláři společnosti Wildberries v Moskvě. Čečenský vůdce měl být u tohoto skutku přítomen a obvinil dagestánského senátora Sulejmana Kerimova a dva poslance Státní dumy, že si kvůli podnikání objednali jeho vraždu.

Co to ale krevní msta je? Jde o tradiční formu pomsty, při které rodina nebo klan usiluje o odplatu za smrt nebo újmu způsobenou členovi rodiny. Tento zvyk, známý v různých kulturách po celém světě, spočívá v tom, že smrt nebo zranění blízkého musí být pomstěno, často zabitím pachatele nebo jiného člena jeho rodiny.

S krevní mstou se dnes na Západě setkáváme hlavně ve filmech a seriálech, pro běžného smrtelníka je takový akt už prakticky nemyslitelný. Ve valné většině krevní mstu nahradil právní a soudní systém, což znamená, že je nelegální. V moderních právních státech je krevní msta považována za závažný zločin, obvykle klasifikovaný jako vražda nebo pokus o vraždu, a trestá se podle platného trestního zákoníku.

V některých regionech je krevní msta stále tradičním způsobem „výkonu práva“. Jeden z těchto regionů je České republice překvapivě blízko – v zemi, která se otevřeně uchází o členství v Evropské unii a je od ní považována existence právního státu. Starobylý kodex „gjakmarrja“ přetrvává ve střední a severní části Albánie, zejména v horských oblastech.

Jak připomněl server Al-Džazíra, tento kodex chování upravuje životní styl velké části obyvatel, a dokonce se může zvrhnout v krevní mstu trvající po generace, což celé rodiny nutí žít v ústraní. V Albánii organizované zločinecké skupiny používají tradiční krevní mstu, aby vytvářely atmosféru hrozby a násilí, což zvyšuje jejich moc a respekt v daných oblastech.

Tento způsob vykonávání soudů se snažily zakázat už osmanské úřady, načež v tomto úsilí pokračoval i obecně velice brutální a nemilosrdný diktátor Enver Hodža. Tradice krevní msty ale neskončila, naopak nadále funguje souběžně se státní správou a zasahuje do běžných životů rodin.

Současně však krevní msta poskytuje krytí pro různé kriminální aktivity a umožňuje obcházet běžné zákony. Tento fenomén se často odehrává v odlehlých oblastech s omezenou přítomností státní spravedlnost, což vyplývá například z informací Globální iniciativy proti nadnárodnímu organizovanému zločinu.

Koncept krevní msty je zavedený také v některých zemích Blízkého východu, severní Afriky a jiných oblastech – na kmenové bázi se vyskytuje třeba v Jižním Súdánu, Somálsku nebo Etiopii. Je možné se s ním setkat často i v Čečensku, Ingušsku a Dagestánu, tudíž Kadyrova slova nejsou až tak překvapivá, pokud vezeme k úvahu stav právního státu v těchto oblastech, kde má ruské soudnictví značně omezený vliv.

Konkrétně v Čečensku se tato praktika rozšířila zejména během války s Ruskem v 90. letech. Mnozí Čečenci totiž byli apolitičtí a to, zda bude jejich republika součástí federace nebo ne, je tolik nezajímalo. Ve chvíli, kdy tito čečenští občané ztratili někoho blízkého, do konfliktu s Ruskem se přece jen zapojili proto, aby obnovili „osobní a rodovou čest“.

Historie krevní msty sahá až do pravěkých společností. Vznikla pravděpodobně v době, kdy neexistovaly centralizované právní systémy a spravedlnost byla v rukou jednotlivých rodin či kmenů. Jedním z důležitých základních kamenů krevní msty je Chammurapiho zákoník zhruba z roku 1800 př. n. l., který definoval princip „oko za oko, zub za zub“ – neboli lex talionis. Oproti tomuto zákoníku ještě z časů starověké Mezopotámie ale krevní msta často trvá po generace a nevztahuje se pouze na jeden akt odplaty.

V jiných oblastech je krevní msta chápána jako „způsob zachování rodinné cti a rovnováhy“, což se vztahuje třeba na případ Albánie, Kavkazu a Blízkého východu. Jsou ale země, kde krevní msta existuje hlavně kvůli dysfunkčnosti soudního systému – to je případ Jemenu, Somálska nebo Jižního Súdánu. Lidé tomuto systému nevěří, protože se mohl ukázat jako neefektivní nebo dokonce zkorumpovaný – a tedy nespravedlivý.

Agentura Evropské unie pro azyl (EUAA) informovala o znepokojivých zjištěních z jižního Iráku. Silná kmenová příslušnost, zejména v jižních guberniích, může vést k tomu, že jsou v rámci mezikmenových sporů vyměňovány ženy a děti. Ženy jsou následně provdány a ve prospěch manžela ztrácejí všechna práva – včetně toho na rozvod nebo rozchod s manželem.

Tato silná kmenová příslušnost následně zasahuje do činnosti policie při prosazování dodržování zákonů. Soudní orgány tak nesledují incidenty mezi kmeny a „soudci sami musí vyhledat kmenovou ochranu v případě, že jim je vyhrožováno“.

Související

Ramzan Kadyrov

Ukrajinci vytočili Kadyrova. Hrozí odvetou za útok na kasárna

Ve městě Groznyj, hlavním městě Čečenské republiky, došlo k incidentu, při kterém nad kasárnami speciálního policejního pluku pojmenovaného po Kadyrovovi explodovaly bezpilotní letouny. Informaci zveřejnil čečenský vůdce Ramzan Kadyrov na svém kanálu na Telegramu.

Více souvisejících

Ramzan Kadyrov soudy

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

před 7 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 10 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy