Vučić urovnává vztahy s Ruskem: Aféra s agentem v Srbsku je ukončená

Nedávná aféra s odhaleným ruským agentem, který údajně získával pro spolupráci pracovníky srbských tajných služeb, je pro Bělehrad vyřízenou záležitostí. Podle srbské sekce regionální televize N1 to dal najevo srbský prezident Aleksandar Vučić, který se dnes v Soči setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Aleksandar Vučić 21. listopadu potvrdil informace médií o tom, že srbská rozvědka odhalila operaci ruské tajné služby, jejímž cílem bylo získat pro spolupráci srbské zpravodajské agenty. Nicméně hned také řekl, že tato záležitost dobré vztahy s Moskvou vážněji nepoškodí.

Aféru rozpoutalo tajně pořízené video,které zachycuje schůzku pracovníka ruské vojenské rozvědky GRU Georgije Klebana s vysoce postaveným činitelem srbské armády. Vučić k tomu řekl, že srbské bezpečnostní orgány při několika příležitostech získaly ve formě videozáznamů a audiozáznamů důkazy o Klebanových kontaktech s příslušníky armády.

Vučić srbským médiím řekl, že při dnešním setkání se bude hovořit o všech důležitých otázkách, včetně bilaterální spolupráce, Kosova, situace na západním Balkánu a "o Putinových názorech na situaci v Evropě i na celém světě".

Při předchozích poměrně častých setkáních s Putinem srbský prezident obvykle hovořil i o získávání zbraní od Ruska. Zda tomu bude také tentokrát, není jisté. Srbsko od Ruska koupilo mimo jiné čtyři nové bitevní vrtulníky Mi-35M, které na vojenské letiště Batajnica u Bělehradu dorazily už v pondělí, tedy s předstihem. Původně měly být dodány až v příštím roce.

Moskva srbské armádě předtím už poslala šest stíhaček MiG-29, 30 tanků a 30 dalších obrněných vozidel. Podle srbského ministerstva obrany šlo dílem o dar, dílem o nákup se slevou za velice výhodných podmínek. To však někteří experti zpochybňují s poukazem na to, že se jedná o zastaralou výzbroj, kterou je třeba za nemalé peníze opravit a modernizovat.

Zpravodajský server BalkanInsight si všiml toho, že Vučić v úterý na tiskové konferenci řekl, že Srbsko bude pokračovat v modernizaci a reformě ozbrojených sil, ale zastaví nákup zbraní. Server dal toto vyjádření do souvislosti s tím, že Západ kritizuje zbrojní dohody Bělehradu s Moskvou.

BalkanInsigt zároveň připomněl, že 11. listopadu Srbsko navštívil vysoký činitel amerického ministerstva zahraničí Thomas Zarzecki. Do jeho působnosti patří mimo jiné i sankce zaváděné proti těm, kdo jsou zapojeni do významných transakcí s ruským obranným a zpravodajským sektorem. Podle médií takové sankce Srbsku hrozí kvůli získávání zbraní od Ruska. Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić to ale po setkání se Zarzeckým vyloučil. "Jedním slovem, žádné sankce nebudou," prohlásil.

Související

Milorad Dodik

Přízrak nové války v Evropě. Může vypuknout "do hodiny" s podporou Putina

V případě, že Milorad Dodik oznámí odtržení, je politik z vládnoucí strany v srbské části Bosny a Hercegoviny přesvědčen, že válka vypukne během hodiny. Podle něho o tom není pochyb. Rusko podporuje úsilí místních úřadů o odtržení od zbytku země, což pro Západ znamená využití „balkánského kotle“ v konfliktu.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Aleksandr Vučič (srbský prezident) Srbsko Rusko špionáž GRU

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy